Plzeň se vytáhla. Besiktasi zachránila remízu penalta

29. 7. 2010 22:28
Viktoria Plzeň - Besiktas Istanbul 1:1 (1:1)
Rozhodčí odpískal penaltu. A hráči Plzně se zlobí
Rozhodčí odpískal penaltu. A hráči Plzně se zlobí | Foto: Reuters

Praha - Remízu 1:1, která zachovává do odvety určitou naději, uhráli ve třetím předkole Evropské ligy proti Besiktasi Istanbul fotbalisté Viktorie Plzeň.

Západočesi v první půli dokonce svého věhlasného soupeře přehrávali a po trefě Limberského šli i do vedení, to však ale neudrželi, neboť v závěru první půle srovnal z přísně nařízené penalty Delgado.

Baník v Mogilevu gól nedal. Porážku 0:1 veze i Jablonec
Prahu čekají další manévry. Tentokrát přijedou Turci

Odveta se uskuteční na horké turecké půdě příští týden.

V sestavě hostujícího týmu nechyběl od úvodního hvizdu také český reprezentant Tomáš Sivok, který se tak potkal na hřišti se svými bývalými spoluhráči ze Sparty Pavlem Horváthem, Danielem Kolářem, nebo Davidem Limberským.

Západočeši zahájili proti zvučnému soupeři sympaticky, ačkoliv v dresu tureckého týmu nechyběl ani dobře známý útočník Nihat Kahveci, brankář Krbeček neměl dlouho důvod zasahovat. Činit se naopak měl na druhé straně jeho konkurent Hakan Arikan. Hned ve čtvrté minutě prověřil jeho pozornost Jiráček.

Turecký celek byl aktivitou Plzně zaskočen a jeho hráči si často pomáhali za hranicí pravidel. První žlutou kartu v zápase viděl hned po čtvrt hodině hry právě Tomáš Sivok za faul na ex-sparťana Koláře. A standardní situace zahrávané Pavlem Horváthem se staly klíčem k plzeňskému úspěchu.

Rohové kopy z pětadvacáté a šestadvacáté minuty, po nichž hlavičkoval Rezek s Radou, sice ještě brankou neskončily, po dalším nedovoleném zákroku ale mohli Západočeši zahrávat „zkrácený roh" a po něm už v sektoru domácích mohla propuknout zasloužená radost.

Turci srovnali z přísně nařízené penalty

Horváth totiž takřka od rohového praporku necentroval, nýbrž oslovil přízemní přihrávkou přes vápno Limberského, ten se navíc neunáhlil a přesnou ranou otevřel skóre. Nic na tom nezměnil ani hbitý Arikan, který vyběhl proti střele skoro deset metrů od brankové čáry.

Plzeň byla v euforii a vzápětí na tom mohla být ještě lépe. Za další dvě minuty uvolnil Petržela v pokutovém území Rezka a ten pohotovou střelou protáhl tureckého gólmana. Hakan Arikan vůbec v důležitých chvílích svůj celek podržel, následně totiž zneškodnil i šanci Kolaře, stejně tak, jako znovu vychytal Jana Rezka v samostatném úniku.

Zdálo se, že si v pohodě hrající Plzeň udrží vedení až do přestávky, ale to se nakonec nestalo. Nejprve na sebe upozornil tvrdou ranou do břevna z přímého kopu Nihat a vzápětí unikl obraně Quaresma, odstavil si Rajtorala a ten ho na oplátku po nekoordinovaném pádu podrazil. Rozhodčí ani na chvíli nezaváhal a odpískal k překvapení plzeňských pokutový kop.

K míči se pak postavil Delgado a srovnal. Besiktas tak byl rázem zpět a ve druhé půli to bylo vidět. Hned v jeho úvodu na sebe upozornil střídající Uysal (nahradil na hřišti Nihata), jehož prudká rána minula Krbečkovu branku jen o necelý metr.

Ta tam byla aktivita Plzně z prvních čtyřiceti minut, turecký celek rázem převzal iniciativu a začal čím dál častěji obléhat pokutové území Západočechů. V koncovce však postrádal přesnost, a tak zůstalo jen u územní převahy.

A když pak na druhé straně vytáhl čtvrt hodiny před koncem hlavičku Rady bdělý Hakan Arikan, rozešly se oba týmy smírně 1:1.