Plzeň slaví třetí titul: Jihlava byla jen sparingpartnerem

Oslavy titulu jsou většinou důvod pro bujaré veselí, široké úsměvy a nekonečnou radost. Ve Štruncových sadech to ale v pondělí bylo spíše slzavé údolí.
Plzeňští totiž titul věnovali svému nemocnému spoluhráči Mariánu Čišovskému, který trpí onemocněním, které napadá mozek a způsobuje ztrátu buněk ovládajících svalové pohyby.
Plzeň mistrovské oslavy dlouho neodkládala.
Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
18. 5. 2015 19:49
Fotbalisté Plzně slaví po výhře 2:0 nad Jihlavou třetí mistrovský titul.

Plzeň - Fotbalisté Plzně jsou dle očekávání potřetí mistrem fotbalové ligy. Letošní titul potvrdili vítězstvím 2:0 v 28. kole nad Vysočinou Jihlava. O branky vítězů se postarali už v prvním poločase z ofsajdové dorážky Hubník a Rajtoral.

Západočeši tak potvrzují, že jim v tomto desetileté patří liché roky, tituly předtím slavili v letech 2011 a 2013. Mistrovské oslavy proložili bronzem a stříbrem.

"Byl to jednoznačně nejtěžší titul. Z osobního hlediska to byl hrozně těžký rok, jsem rád, že tady mohu slavit," řekl pro televizi ČT dojatý Daniel Kolář. "Už jsem tady byl půl roku při titulu 2013, nyní jsem to zažil celé, jsem moc šťastný," doplnil jej Jan Kovařík.

Plzeň nastoupila bez potrestaných záložníků Vaňka s Hořavou, které ve středu pole nahradili Hrošovský a obvyklý stoper Procházka. Místo něj dostal v lize poprvé od 20. kola šanci v základní sestavě Baránek.

Západočeši jako by si na změny museli zvyknout, dlouho se nemohli k žádné velké příležitosti dostat. Zahrozili až ve 24. minutě, kdy Holenda tečoval Kovaříkův centr ze strany těsně mimo.

Několik náznaků měla i Jihlava, Mešanovičovu ránu z brejku, ale v pohodě lapil Kozáčik.

V závěru první půle domácí přidali a během čtyř minut rozhodli o vítězství. V 38. minutě hlavičkoval po centru Kolář, hostující brankář Hanuš vyrazil míč před sebe, kde jej do sítě doklepl Hubník. Podle televizního záběru však stál zřejmě v ofsajdu. Plzeňský stoper navázal na gól z minulého kola, v němž pomohl k výhře 2:0 na Spartě.

Horváth oslavil titul na hřišti

Ve 42. minutě Plzeňští svůj náskok pojistili. Pravý obránce Rajtoral se přes několik jihlavských hráčů probil až před Hanuše a důrazem přes padajícího Marka dotlačil míč za čáru. Dal svůj čtvrtý gól v jarní části ligové sezony.

Po změně stran už Viktoria s přehledem kontrolovala průběh. V 66. minutě mohl zvýšit střídající Mahmutovič, který se zasekávačkou zbavil obránce, ale Hanuše neprostřelil. Bosenský útočník se neprosadil ani v 87. minutě, kdy obešel Hanuše, ale prázdnou branku netrefil.

Vzápětí se za skandovaného potlesku vestoje podívala na hřiště i plzeňská legenda Horváth, kterého trápí zranění a po sezoně ukončí kariéru. Pak už domácí mohli začít s oslavami.

28. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Vysočina Jihlava 2:0 (2:0)

Branky: 38. R. Hubník, 42. Rajtoral. Rozhodčí: Hrubeš - Kubr, Pochylý. ŽK: Rajtoral - Hybš, Jánoš. Diváci: 11.355.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, R. Hubník, Baránek, Limberský - Procházka, Hrošovský (87. Horváth) - Pilař (67. Petržela), D. Kolář, Kovařík - Holenda (56. Mahmutovič). Trenér: M. Koubek.

Jihlava: Hanuš - Marek, Tlustý, J. Krejčí, Hybš - Jánoš, Demeter (46. Nerad) - Kukol, Šulek (83. Batioja), Vaculík (34. Fulnek) - Mešanovič. Trenér: Klusáček.

1. Plzeň 28 22 3 3 63:19 69
2. Sparta 28 20 3 5 53:18 63
3. Jablonec 28 17 7 4 51:20 58
4. Mladá Boleslav 28 12 6 10 39:33 42
5. Příbram 28 11 7 10 35:38 40
6. Teplice 28 9 11 8 39:29 38