reklama

Plzeňští fanoušci 15 minut stávkovali kvůli uprchlíkům

Plzeňští fanoušci už za choreo odsuzující islám a uprchlíky dostali letos pokutu Plzeňští fanoušci už za choreo odsuzující islám a uprchlíky dostali letos pokutu autor: Tomáš Liška
Plzeňští fotbaloví příznivci ve čtvrteční domácím zápase Evropské ligy proti Dinamu Minsk na čtvrt hodiny oněměli na znamení protestu proti tomu, že UEFA dá jedno euro z každé vstupenky na podporu uprchlíků. Bojkot fanoušků pocítili i samotní hráči na hřišti.

Plzeň - Byl to zvláštní začátek zápasu. Místo aby plzeňští fanoušci hned od úvodního hvizdu čtvrtečního duelu Evropské ligy rozjeli své chorály, burácel hlouček hostujícího kotle Bělorusů "Dinamo, Dinamo".

Příznivci Viktorie na zhruba čtvrthodinu bojkotovali duel s Minskem, který domácí nakonec vyhráli 2:0, kvůli tomu, že se evropské kluby (ECA) ve spolupráci s UEFA rozhodly jedním eurem z každé prodané vstupenky na úvodní duely základních skupin pohárů podpořit uprchlíky, kteří v posledních týdnech a měsících proudí kontinentem.

Část kotle Viktorie tak úplně oněměla, někdo zase nepřišel vůbec. "Dlouho po tom, co jsme se dozvěděli o tom, že se UEFA rozhodla přispět z našich peněz na imigrační invazi, jsme se rozhodli dnešní utkání nenavštívit. Oželet jeden zápas je pro nás menším zlem než se byť jednou korunou spolupodílet na téhle nechutné akci," uvedl na svém facebookovém profilu Roman Bakala, jeden z hlavních šéfů plzeňského kotle.

"Peníze, které dostaneme za prodané vstupenky, proto darujeme našim seniorům nebo nemocným dětem. Oni si zaslouží naši péči a pozornost. Nikoli ekonomické kobylky z Afriky a arabského poloostrova," dodává.

Mezi plzeňskými fanoušky ale na problém nepanuje jednotný názor. "Je to škoda. O jejich akci se UEFA asi ani nedozví a kdo ví, jestli o tom bude zmínka v tuzemských médiích. Tím pádem je to spíš truc než protest," píše uživatel pinocchio na diskusním fóru viktoriánů.

Petržela: Říkal jsem si, co se to děje?

Po čtvrthodině hry se kotel domácích pomalu vrátil k tradičnímu fandění a přehlušil hostující kotel. Hráči po zápase ale přiznali, že podivnou atmosféru na tribunách pocítili i oni na hřišti.

"Ten začátek byl opravdu nějaký divný, fanoušci nefandili, to, že to byl bojkot, jsem se dozvěděl až teď, ale proti čemu, to vůbec nevím. I během zápasu jsem si říkal, co se to děje, občas tam někdo zařval, ale není to to, na co jsme zvyklí. My fanoušky potřebujeme k tomu, aby nás popohnali, a možná i kvůli tomu nebyl ten začátek z naší strany ideální," přiznal střelec druhého gólu Milan Petržela.

Podle obránce Václava Procházky ale nakonec fanoušci k výhře 2:0 přeci jen přispěli. "Opět nám pomohli, ono když pár lidí z kotle nepřijde, tak se zas tak moc zásadního neděje a obvykle fandí celý stadion, takže nakonec jim stejně můžeme poděkovat za podporu."

S nápadem pomoci uprchlíkům ze vstupného na první utkání základních skupin přišlo jako první portugalské Porto, které poslalo na UEFA otevřený dopis, kterým vyzývalo i ostatní účastníky Ligy mistrů, nakonec se k akci připojily i týmy Evropské ligy.

Plzeň už letos v srpnu dostala stotisícovou pokutu za své fanoušky, kteří rozbalili v ligovém zápase protiislámské choreo.

reklama