Plzni stačil v Olomouci jediný gól k výhře, body z venku vezou i Liberec a Boleslav

Aktualizováno 27. 2. 2016 19:55
Fotbalisté Liberce v utkání 19. kola Synot ligy jasně přehráli Teplice na jejich půdě. Jablonec doma porazil Brno 3:0, Mladá Boleslav veze tři body ze Zlína.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Liška

Praha - Na třetím a čtvrtém místě fotbalové Synot ligy zůstanou i po 19. kole soutěže týmy Mladé Boleslavi a Liberce. Středočeši dokázali poměrem 2:0 vyhrát na hřišti Zlína, jejich branky stříleli Magera z penalty a Čermák. Liberecký Slovan zase exceloval v Teplicích, kde zvítězil jednoznačně 3:0 po dvou trefách Vůcha a jedné Shaly.

V čele zůstává Plzeň, jež i ze třetího jarního duelu vytěžila vítězství. Ke třem bodům z Olomouce jí stačila jediná branka, kterou na Andrově stadionu vstřelil místní odchovanec Tomáš Hořava.

Uspěli i fotbalisté Jablonce, kteří si doma poradili s Brnem poměrem 3:0. Dvě branky vstřelil Tecl, jednu přidal Karavajev. Tři body připsalo také Slovácko, když Jihlavu doma přehrálo 3:1, byť první branku dala Vysočina. Zápas mezi Příbramí a Bohemians skončil bezgólovou remízou.

Sudí Lerch se v Olomouci "vyznamenal"

Plzeňští mají v tabulce mají minimálně do pondělí šestibodový náskok před druhou Spartou. O výhře Viktorie, která v prvním poločase neproměnila penaltu, rozhodl v 48. minutě bývalý hráč Sigmy Tomáš Hořava. Domácí navíc hráli od 66. minuty bez vyloučeného Urose Radakoviče.

Plzeň zahrozila poprvé už v desáté minutě, kdy Kovařík dostihl u čáry míč, odcentroval a Ďuriš skóroval. Podle rozhodčího už byl ale míč v autu, takže branka neuznal. O tři minuty později nedoskočil osamocený Radakovič na Faltův roh, míč jen tečoval za sebe, kde byl dorážející Štěrba v ofsajdu.

Velkou šanci jít do vedení dostali hosté v 25. minutě, kdy Hála stáhl ve vápně Kovaříka a sudí nařídil penaltu. K ní se postavil Kolář, s jeho pokusem si však brankář Buchta poradil. O chvíli později se po přímém kopu dostal k odraženému míči Liberský, ale těsně minul.

Do druhého poločasu musela udělat Plzeň vynucenou změnu a zraněného Baránka nahradil ve stoperské dvojici Hubník.

Na první gól se ve druhém poločase čekalo jen tři minuty. Ve 48. minutě ztratil Radakovič míč, Petržela našel na vápně Hořavu a ten se nemýlil.

Šance na vítězství Plzně vzrostly v 66. minutě, kdy dostal druhou žlutou stoper Radakovič. O rozruch se rozhodčí Lerch postaral i vzápětí, když ukázal druhou žlutou Hálovi a nechal ho pokračovat ve hře. Nakonec ale kartu dostal domácí kapitán Vepřek.

Hosté si s přesilovkou příliš nevěděli rady a Olomouc mohla deset minut před koncem vyrovnat. Chorého zblokovaná střela se odrazila k Ordošovi, který ale zblízka přehodil gólmana Kozáčika i branku.

Plzeň si tak připsala sedmé vítězství za sebou a před Spartou vede o šest bodů, ale letenský celek má pondělní zápas na Dukle k dobru. Naopak Olomouc ani na třetí pokus na jaře nevyhrála a promarnila možnost opustit sestupové pásmo. Na patnácté příčce ji od čtrnácté Jihlavy dělí jeden bod.

Liberec vyhrál v Teplicích po 11 letech

Zejména díku bývalému hráči Teplic Egonu Vůchovi ukončil Liberec černou sérii na stadionu Na Stínadlech, kde v soutěžním zápase nevyhrál od května 2005.

V sestavě Teplic se poprvé od zimního návratu objevil Nivaldo, který úvodní dvě jarní kola zmeškal kvůli problémům s achilovkou. Starosti naopak už v deváté minutě domácímu trenérovi Vavruškovi přidělal Ljevakovič, protože dostal osmou žlutou kartu a vynechá proto následující dva zápasy.

V prvním poločase se toho Na Stínadlech moc nestalo. Do první šance se po kombinaci s Vůchem dostal hostující Bakoš, který však zblízka trefil pouze tyč. Teplice zahrozily až krátce před přestávkou, ale Fillův volej z hranice vápna skončil těsně mimo.

Ve druhém poločase se na úvodní branku čekalo jen šest minut. Liberec se po rohovém kopu dostal do tlaku, a když Chudý přetažený centr pouze vyrazil, neměl Shala s dorážkou problém. S dalekonosnou střelou poté neuspěl hostující Breite a na opačné straně odmítl vyrovnání Vaněček, který po rohu hlavičkoval těsně nad.

Druhý gól přidal Liberec v 73. minutě, kdy se mu podařilo naprosto nečekaně zaskočit domácí obranu. Postaral se o to zejména brankář Koubek, který dlouhým výkopem našel Vůcha a bývalý hráč Teplic bez problémů přehodil vybíhajícího Chudého.

Vzápětí byl navíc po druhé žluté kartě vyloučen Soungole, který v Teplicích hostuje právě z Liberce. Slovan s využitím přesilovky dlouho neváhal a opět mu pomohla chyba domácí obrany. Stoper Matula přehodil malou domů Chudého a pro míč si před prázdnou brankou doběhl Vůch. Také jeho druhé trefě předcházel dlouhý Koubkův výkop.

Liberec tak ukončil 14 soutěžních zápasů trvající sérii bez vítězství v Teplicích a navíc dal příjemný dárek trenérovi Trpišovskému, který dnes slaví 40. narozeniny. Domácí naopak v lize podruhé za sebou prohráli bez vstřelené branky.

Zlín se trápí, opět nebodoval

Fotbalisté Mladé Boleslavi vyhráli 2:0 ve Zlíně. O výhře třetího celku tabulky rozhodli gólem z penalty Lukáš Magera a Aleš Čermák, kteří se postarali o to, že domácí ani na třetí pokus v jarní části sezony nebodovali.

Do první šance zápasu se dostal Čermák, který se pokusil přelobovat vyběhnutého Holého, jenže míč nedokázal přesně usměrnit. Na druhé straně zahrozili domácí po faulu na Vukadinoviče ze standardní situace, ale ani následná série rohových kopů ke gólu nevedla.

Mladá Boleslav postupně získala převahu, ale Pauschek v šestnáctce zakončit z úhlu nedokázal. Jánoš ze standardní situace prověřil Holého, který si se střelou dokázal poradit a zlikvidoval i ránu Rady. Zlín se často neprosazoval, vyjma šance Holíka, jenž Šedu v šestnáctce nepřelstil.

V závěru prvního poločasu po faulu Pazdery na Pauscheka v pokutovém území odpískal sudí Jech penaltu pro hosty, které se chopil Lukáš Magera, který se sice nemýlil, ale protože jeho spoluhráči vběhli do vápna předčasně, musel si pokutový kop zopakovat. Ani napodruhé však nechyboval.

Domácí se od prvních minut druhé půle snažili o srovnání, ale postrádali efektivitu. Po rohovém kopu se míč dostal k Pazderovi, který otestoval pozornost Šedy. Vukadinovič ze standardní situace zamířil jen do zdi a Diopovo zakončení v šestnáctce mířilo nad branku. Obrovskou příležitost měl po Diopově přiťuknutí domácí kapitán Poznar, proti kterému se vyznamenal mladoboleslavský brankář.

Do ideální šance zvýšit vedení se dostal Chramosta po kombinaci s Magerou, před Holým ale v dobré pozici neuspěl. Po příchodu na hřiště se prezentoval čerstvý Jordan, který ale v pokutovém území nedokázal zakončit. Naopak vítězství hostů pojistil v závěru Čermák, jenž si poradil s obráncem i brankářem.

Mladá Boleslav si tak má na třetím místě tabulky stejně 35 bodů jako čtvrtý Liberec a před pátou Slavií, která má však nedělní duel s Ostravou k dobru, má pětibodový náskok. Zlín se naopak po nečekaném podzimu dál trápí, když opět nebodoval a už dva zápasy nedal gól.

Jablonec poskočil na šesté místo

Jablonec vyhrál doma podruhé po sobě a poskočil před soupeře na šesté místo tabulky. Zbrojovka prohrála ve vzájemných zápasech počtvrté za sebou a protáhla čekání na vstřelený gól v ligových duelech v Jablonci na 787 minut.

Jablonecký trenér Zdenko Frťala udělal oproti prohranému derby v Liberci tři změny v základní sestavě a poprvé nasadil posilu do obrany Hybše. Hostům chyběl karetně potrestaný útočník Řezníček a na hrotu místo něj nastoupil Vávra.

Brňané v Jablonci v rámci ligy nevyhráli od května 2007, dnes ale zahrozili jako první. V osmé minutě zahrál přímý kop kapitán Zavadil a domácí brankář Bárta jeho střelu s námahou vyrazil na roh. Na opačné straně o chvíli později vytáhl Bredovu nebezpečnou ránu Melichárek.

Severočeši postupem času získávali převahu, do větších šancí se ale dostávali těžko. Až v 38. minutě našel Hybš volného Tecla a ten střelou mezi nohy překonal Melichárka. Hosté marně reklamovali ofsajd. Jablonecký útočník skóroval i ve třetím jarním kole.

Minutu před přestávkou mohla Zbrojovka odpovědět, Hyčkův pokus ale skončil těsně vedle tyče. Brno začalo aktivně i druhou půli, větší šanci si však nevytvořilo.

Naopak pojistit vedení mohl Jablonci Trávník, proti němuž dobře vyběhl Melichárek a odvrátil míč. Druhého gólu se domácí dočkali v 71. minutě. Po Kerestešově chybě rychle vhodil Masopust, míč se od Tecla dostal ke Karavajevovi a ten s přispěním Malíkovy teče překonal Melichárka.

Třetí trefu mohl vzápětí přidat Greguš, pálil však nad. Přesto se Severočeši ještě jednou radovali. Po rychlém brejku v 81. minutě předložil střídající Masopust míč před branku, kam si naběhl Tecl a v klidu zaznamenal druhý gól v utkání. Čtvrtou trefu odmítl Wágner, který ve vyložené pozici mířil nad.

Klokani v Příbrami převahu nevyužili

V Příbrami byli sice po většinu času aktivnější hosté z Vršovic, ale své šance nevyužili. Oba soupeři mají v tabulce shodně 21 bodů a nepolepšili si v boji o záchranu.

V kabině Bohemians v týdnu řádila nemoc, a tak musel trenér Pivarník slepovat sestavu. Zejména ve středu zálohy, kde mu kromě Jindřiška vypadli i Hubínek a Jirásek. Na nemoc doplatili také Šmíd a Acosta.

Přesto to byli "Klokani", kdo působil výrazně živějším dojmem a od začátku zatápěli příbramské obraně. Problémy měl zejména pravý bek Sus s aktivním Mosquerou. Jejich vzájemné souboje hodně jiskřily a oba museli často uklidňovat spoluhráči.

V sedmé minutě se Bohemians dostali k povedenému centru a Schick ani Krch se k hlavičce neprodrali zřejmě jen kvůli neodpískaným faulům domácích. Pak se do individuálního úniku pustil Čížek, ale na poslední chvíli ho faulem jen za cenu žluté karty zastavil Mudra. Po další akci Mosquery hosté zblízka nedotlačili míč do sítě, když za již překonaným Hruškou odvrátil míč na lajně stojící Tregler.

Domácí jako by se stále nevyrovnali s minulou smolnou porážkou se Slováckem a působili zakřiknutě. V první půli si vytvořili jedinou vážnější šanci, ale Bednář hned v úvodu v dobré pozici hlavičkoval mimo. Stejně jako ve 32. minutě Pilík. Po standardní situaci měl na druhé straně dobrou možnost Švec, ale i on branku překopl.

Po změně stran přišla příbramskou ofenzivu podpořit nová posila Vošahlík a domácí přeci jen vyrovnali hru. Větší šance však stále měli Bohemians. V té největší Schick neprostřelil brankáře Hrušku. S pokusem z dálky neuspěl ani Havel, který zamířil těsně vedle.

Došek nedal penaltu, ale nevadilo to

Sestupem ohrožená Jihlava začala na Slovácku aktivně, útočným pojetím si vypracovala několik střeleckých příležitostí. Po čtvrt hodině Vaculík unikl po levé straně a z jeho přihrávky mezi domácí stopery zaznamenal přesnou ránou k tyči Hronek vedoucí gól.

Slovácko však na nepříznivý vývoj bleskově zareagovalo. Jen o minutu později Sadílek z trestného kopu z levé strany našel v trestném území nabíhajícího Šumulikoského, který hlavou překonal brankáře Rakovana.

Po vyrovnávacím gólu převzali iniciativu domácí, kteří si z územní převahy vypracovali i gólové šance. Ve 23. minutě po Kerbrově centru z levé strany Doškovu hlavičku pod břevno stačil Rakovan vyrazit. Ve 43. minutě srazil v trestném území obránce Krejčí nabíhajícího Biolka a rozhodčí Zelinka nařídil penaltu.

Nejlepší střelec Slovácka Došek však pokutový kop neproměnil, jihlavský brankář jeho střelu k levé tyči vystihl a míč chytil. Těsně před přestávkou vynikl i domácí gólman Heča, jenž vyrazil trestný kop Vaculíka.

Po změně stran fotbal upadl do oboustranných nepřesností. Slovácko stereotypně nakopávalo míče na Doška, kterého dobře střežil stoper Šulek. Naopak Jihlava zápolila s přechodem do protiútoků. V 56. minutě Rakovan dvakrát zasahoval před Doškem, na druhé straně o chvíli později po rohovém kopu stačil vyrazit brankář Heča střelu Kryštůfka.

Devět minut před koncem trestuhodně zahodil možnost rozhodnout zápas Hronek, který se ocitl v protiútoku zcela sám před Hečou, jenž stačil jeho střelu vyrazit.

Trest přišel vzápětí. Koné pronikl mezi obránci Jihlavy a prostřelil Rakovana. Zisk tří bodů pro Slovácko poté v nastavení potvrdil po protiútoku do otevřené obrany Havlík.

Aktualizujeme

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

19. kolo první fotbalové ligy:

Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)

Branka: 48. Hořava. Rozhodčí: Lerch - Paták, Fišer. ŽK: Hála, Radakovič, Ševčík, Vepřek - Limberský, Kovařík, Kozáčik. ČK: 66. Radakovič. Diváci: 5176.

Olomouc: Buchta - Hála, Štěrba, Radakovič, Vepřek - Navrátil (78. Ordoš), Ševčík, Šindelář (62. Plšek), Houska (71. Chorý), Falta - Petr. Trenér: Jílek.

Plzeň: Kozáčik - Matějů, Hejda, Baránek (46. Hubník), Limberský - Petržela (72. Kopic), Hořava, Hrošovský, Kolář (81. Holenda), Kovařík - Ďuriš. Trenér: Krejčí.

FK Teplice - Slovan Liberec 0:3 (0:0)

Branky: 72. a 79. Vůch, 51. Shala. Rozhodčí: Houdek - Moláček, Vlasjuk. ŽK: Ljevakovič, Soungole, Chudý - Karafiát, Bartl. ČK: 76. Soungole. Diváci: 4328.

Teplice: Chudý - Vondrášek, Matula, Ciskaridze, Krob - Fillo, Soungole, Vachoušek, Ljevakovič (83. Kodeš), Nivaldo (60. Vaněček) - Hora (87. Gregáň). Trenér: Vavruška.

Liberec: Koubek - Coufal, Hovorka, Pokorný, Sýkora - Jefremov (80. Machuča), Karafiát, Shala (67. Folprecht, 77. Bartl), Breite, Vůch - Bakoš. Trenér: Trpišovský.

Fastav Zlín - FK Mladá Boleslav 0:2 (0:1)

Branka: 44. Magera z pen., 89. Čermák. Rozhodčí: Jech - Pilný, Dobrovolný. ŽK: Janíček, Diop - Pauschek, Rada, Kalabiška. Diváci: 3462

Zlín: Holý - Pazdera, Jugas, Hájek, Matejov - Vukadinovič (82. Jordan), Živulič, Holík, Janíček (71. Koreš) - Poznar, Diop (71. Fantiš). Trenér: Páník.

Mladá Boleslav: Šeda - Kysela, Kúdela, Čmovš, Pauschek - Přikryl (57. Kalabiška), Jánoš, Magera (86. Ščuk), Rada, Čermák - Chramosta (82. Takács). Trenér: Jarolím.

FK Jablonec - Zbrojovka Brno 3:0 (1:0)

Branky: 38. a 81. Tecl, 71. Karavajev. Rozhodčí: Hrubeš - Nádvorník, Melichar. ŽK: Hanousek (Jablonec). Diváci: 2180.

Jablonec: Bárta - Karavajev, Kysela, Beneš, Hybš - Hübschman - Trávník (79. Hanousek), Greguš, Pospíšil (84. Wágner), Breda (57. Masopust) - Tecl. Trenér: Frťala.

Brno: Melichárek - Hyčka, Košťál, P. Buchta, Keresteš - Pašek (78. Škoda), Zavadil, Malík, Lacko (68. Brigant), Lutonský - Vávra (58. Chrien). Trenér: Kotal.

1. FC Slovácko - Vysočina Jihlava 3:1 (1:1)

Branky: 16. Šumulikoski, 85. Koné, 90.+2 Havlík - 15. Hronek. Rozhodčí: Zelinka - Kotík, Pelikán. ŽK: Sadílek, Košút - Kučera. Diváci: 3778.

Slovácko: Heča - Reinberk, Rada, Košút, Chýla - Šumulikoski - Biolek (57. Chvátal), Sadílek (57. Koné), Havlík, Kerbr (73. Civič) - Došek. Trenér: Habanec.

Jihlava: Rakovan - Kryštůfek, Šourek, Krejčí, Urdinov - Šulek - Fulnek (54. Kukol), Hronek, Kučera, Vaculík - Voltr (61. Dvořák). Trenér: Hipp.

1. FK Příbram - Bohemians Praha 1905 0:0

Rozhodčí: Marek - Blažej, Hájek. ŽK: Mudra, Bednář, Pilík - Mosquera.

Příbram: Hruška - Sus, Chaluš, Tregler, Mudra - Hnaníček, Krameš (46. Vošahlík) - Pilík, Rezek (80. Moravec), Štípek (84. Suchan) - Bednář. Trenér: P. Tobiáš.

Bohemians: Zlámal - Čögley, Krch, Gajič, Havel - Švec (75. Šmíd) - Bartek, Lulič (74. Akulinin), Čížek (85. Mikuš), Mosquera - Schick. Trenér: Pivarník.