reklama

Po MS nepokračuje u svých týmů 16 koučů

Asi největší vášně provázely odchod polského trenéra Janase. Asi největší vášně provázely odchod polského trenéra Janase. autor: Reuters
Berlín - Od finále fotbalového mistrovství světa v Německu uplynulo pouhých deset dní a na postech reprezentačních trenérů se udály hotové rošády. Někteří odešli, jiní byli vyhozeni, další pouze změnili barvy.

Neprošli do osmifinále, odešli

Velice brzy, již po vyřazení ve skupině, se s reprezentací dobrovolně rozloučili Alexandre Guimaraes (Kostarika), Henri Michel (Pobřeží slonoviny), Zico (Japonsko), Pawel Janas (Polsko), Ilija Petrovič (Srbsko a Černá Hora), Dick Advocaat (Jižní Korea) a Leo Beenhakker (Trinidad a Tobago).

Neúčast v osmifinále vyvolala i vyhazovy: Zlatko Kranjcar musel opustit chorvatskou lavičku, Branko Ivankovič íránskou. S Brucem Arenou (USA) nebyla prodloužena smlouva.

Ztrátu reprezentačního postu si Michel kompenzuje koučováním katarského klubu, Zico trénováním tureckého Fenerbahce a Advocaat u ruského klubu Zenit Petrohrad. Leo Beenhakker pouze změnil národní tým: Trinidad a Tobago vyměnil za Polsko.

Brzké vypadnutí největších favoritů turnaje Brazilců neustál ani Carlos Alberto Parreira. Třiašedesátiletý kouč se rozhodl odejít necelé tři týdny poté, co jeho svěřenci vypadli ve čtvrtfinále mistrovství světa, na němž obhajovali titul.

Kdo Parreiru ve funkci nahradí, zatím není známo. Minulý týden odmítl nabídku vrátit se k týmu Luiz Felipe Scolari, jenž získal s "kanárky" titul v roce 2002. 

Guus Hiddink během oslav titulu s PSV Eindhoven Guus Hiddink pouze vyměnil australskou lavičku za ruskou. Působil již i na nizozemské a jihokorejské. Foto: Reuters

I o dalších nových lodivodech reprezentací, které ztroskotaly v základní skupině, je již rozhodnuto. Japonsko by měl vést někdejší kouč Jugoslávie Ivica Osim, Srbska se ujme někdejší trenér Španělska Javier Clemente, Jižní Koreje Advocaatův asistent Pim Verbeek a Íránu Amir Qalenoei.

Neúspěchy v základní skupině zapříčinily na trenérských postech pořádný průvan, jemuž (zatím) odolali pouze Karel Brückner (ČR), Luis Oliveira Goncalves (Angola) Marcos Paqueta (Saúdská Arábie), Anibal Ruiz (Paraguay), Roger Lemerre (Tunisko) i Otto Pfister (Togo), i když jeho setrvání je u rozhádané reprezentace Toga nejisté.

Odešli i úspěšnější trenéři

Dobrovolně odešli i ti, kteří své mužstvo nástrahami základní skupiny provedli úspěšně: Ratomir Dujkovič, jehož Ghana vypadla v osmifinále s Brazílií, či Guus Hiddink, jenž s Austrálií neuspěl ve stejné fázi s Itálií. Otázkou je, zda by i po lepším výsledku  "nepřeběhl" k mužstvu Ruska.

Se svým místem se však dobrovolně rozloučili i vůdci čtvrtfinalistů, semifinalistů a dokonce i úspěšných finalistů.

Itálie - Německo: trenér Lippi Překvapivě odešel i dle výsledku nejúspěšnější trenér na MS - Marcello Lippi. Foto: Reuters

Podle plánu  odešel po turnaji kouč Anglie Sven-Goran Ericsson, poměrně překvapivě vyklidil svou pozici i přes zisk bronzu Jürgen Klinsmann, a dokonce i trenér mistrů světa Marcello Lippi.

Ericssona nahradí Steve McClaren, Klinsmanna Joachim Löw a Lippiho Roberto Donadoni.

Na svém místě zatím zůstávají Luis Fernando Suarez (Ekvádor), Raymond Domenech (Francie), Marco van Basten (Nizozemí), Kobi Kuhn (Švýcarsko), Oleg Blochin (Ukrajina) i Ricardo Lavolpe (Mexiko), s ním je však židle nejnahnutější.

S třemi šťastlivci dokonce byla prodloužena smlouva až do roku 2008. Jsou jimi Luiz Felipe Scolari (Portugalsko), Luis Aragones (Španělsko) a Lars Lagerback (Švédsko). 

reklama