reklama

Po vzoru Jamieho Vardyho z montérek do první ligy. Navrátil válí v Nizozemsku

Jaroslav Navrátil je ukázkou toho, že i z nižší české soutěže je možná cesta vzhůru. Jaroslav Navrátil je ukázkou toho, že i z nižší české soutěže je možná cesta vzhůru. autor: www.facebook.com
Čtyřiadvacetiletý český fotbalista Jaroslav Navrátil zažívá raketový nástup do profesionálního fotbalu. Z české třetiligové Břeclavi přestoupil do nizozemského Heraclesu Almela, kde působí už třetím rokem a letos se začíná výrazněji prosazovat i v prvním týmu třetího celku nizozemské Eredivisie.

Praha/Almelo – Běhá po nizozemských trávnících český Jamie Vardy? Paralela k momentálně nejlepšímu střelci Premier League sedí na ofenzivního fotbalistu Heraclesu Almela Jaroslava Navrátila.

Podobně jako Vardy nedostal Navrátil na začátku své pozoruhodné fotbalové kariéry nic zadarmo. Po konci střední školy začal pracovat jako montér v jedné brněnské firmě a jeho kariéra se rozhodně neubírala směrem k zahraničnímu angažmá. A jak sám říká, byla to neocenitelná zkušenost.

Podobný osud zažil také Jan Koller

“Skončil jsem střední školu, hrál fotbal v Břeclavi, a místo abych od rána až do odpoledne jen čekal na trénink, začal jsem pracovat v Brně jako montér. Mí spoluhráči z Heraclesu nic takového neznají, od patnácti let řeší jen školu a fotbal,“ váží si nefotbalové zkušenosti Navrátil. Jedním dechem ale dodává, že je fotbal pro něj vším a vždy byl. Přiznal, že kvůli zápasům klidně vynechal školu nebo si vzal v práci volno.

A právě takové zapálení pro milovanou hru mu přineslo angažmá v Heraclesu Almelo, momentálně třetímu celku nizozemské ligy. Laso z třetiligové Břeclavi dostal Navrátil v jednadvaceti letech, podobně jako v 90. letech Jan Koller ze Sparty, která si ho vytáhla z divizního Milevska.

“Pan Nehoda (hráčský agent) mi na konci roku 2012 volal, že je možnost odejít do Holandska. Vůbec jsem se nerozpakoval a hned jsem řekl, že jdu.“ Neváhal ani na vteřinu nad nabídkou zahraniční štace šikovný křídelník nebo střední útočník. V Česku okolo Navrátila ještě v té době kroužilo tehdy druholigové Znojmo.

Trenér s ním dva měsíce nemluvil

Navrátil však upřednostnil cizinu. V Almelu ho v první sezoně trénoval Peter Bosz, jenž momentálně vede izraelský Macabi Tel Aviv. Bývalý nizozemský reprezentant, který si z mistrovství Evropy 1992 odvezl bronzovou medaili, dal v prvním půlroce posile z Břeclavi šanci ve čtyřech duelech nizozemské Eredivisie.

Jenže Bosze po sezoně zlákali do Arnhemu a nový trenér Jan de Jonge nechal Navrátila celou sezonu v béčku. Opomíjený rodák z Hustopečí odehrál za celou sezonu v prvním týmu Heraclesu pouhých 35 minut.

“Troufám si říct, že se mnou trenér nepočítal od začátku. Promluvil se mnou poprvé po zhruba dvou měsících, jen aby se zeptal, jakou řečí komunikuju,“ popsal svůj chladný vztah s trenérem de Jongem Navrátil.

S novým koučem bojují o poháry

Naštěstí pro Navrátila, ale i celý Heracles neměl de Jonge patřičné výsledky a vedení ho po sezoně odvolalo. Po něm nastoupil bývalý asistent oblíbeného Petera Bosze John Stegeman.

Mladý devětatřicetiletý trenér vede Almelo už druhým rokem a po loňské záchranářské sezoně zažívá Heracles pod jeho vedením skvělý ročník. Na třetím místě za vedoucí dvojicí  PSV a Ajaxem bojuje o přímý postup do Evropské ligy.

A z formy Heraclesu těží i Navrátil, který k loňským dvěma gólům přidal letos zatím tři ligové branky, poslední o minulém víkendu, když přeloboval brankáře Zwolle.

reklama