reklama

Prokletí zlomil i se zraněním. Nejlepší fotbalista všech dob, velebí kouč Messiho

Lionel Messi po vyhraném finále proti Brazílii. Lionel Messi po vyhraném finále proti Brazílii. autor: Reuters
Trenér fotbalistů Argentiny Lionel Scaloni po triumfu na mistrovství Jižní Ameriky vyzdvihl výkony kapitána Lionela Messiho. Hvězdný útočník Barcelony podle něj dohrával turnaj se zraněním. Přesto získal první velký titul s reprezentací. Doteď se zdálo, že mu není souzen.

Čtyřiatřicetiletý Messi sice ve finále s Brazílií, které Argentina vyhrála 1:0, neskóroval, ale se čtyřmi góly byl spolu s Kolumbijcem Luisem Díazem nejlepším střelcem turnaje. Navrch přidal pět asistencí.

"Bez něj bychom to nikdy nedokázali. Je to výjimečný hráč, i když v posledních dvou zápasech nastupoval se zraněním," citovala agentura Reuters Scaloniho, který bližší detaily Messiho zdravotních problémů neuvedl.

"Kdybyste to věděli, milovali byste ho ještě víc," přidal kouč, který dovedl Argentince k prvnímu úspěchu od roku 1993, kterým s patnácti triumfy na Copě América vyrovnali rekord Uruguaye.

Pro Messiho byl triumf o to cennější, že zatímco s Barcelonou získal všechny dostupné týmové i individuální trofeje, s národním týmem dosud vyhrál jen olympiádu, která ve fotbale nemá takový lesk jako mistrovství světa nebo i Copa América.

Na jihoamerickém šampionátu Messi s Argentinou prohrál čtyři předchozí finále a kvůli neúspěchům v roce 2016 dokonce ukončil reprezentační kariéru. Po několika týdnech si to rozmyslel a vrátil se.

"Naštěstí ručník do ringu nehodil a dočkal se úspěchu," uvedl Scaloni. "Bavíme se o nejlepším fotbalistovi všech dob a každý věděl, jak moc mu záleží na tom, aby s národním týmem získal titul," dodal.

Messiho oslavovala také argentinská média. "Mistrem v zemi nepřítele," napsal deník La Nación. "Dokázal to! Nevěří tomu, pláče a je dojatý. Na ramenou spoluhráčů, kteří kvůli porážkám Argentiny plakali od dětství, byl potom vynesen do nebes," dodal list.

Také deník Olé po vítězství neplýtval vzletnými přirovnáními. "Jeho obličej mluvil za vše. I přes roušku bylo na kilometry daleko vidět, jak je šťastný. A radost Lionela Messiho je radost milionů Argentinců," napsal.

reklama