Pohár UEFA: Postup slaví Galásek i Sionko

maj
5. 10. 2007 13:52
Norimberk remizoval v Bukurešti 2:2 a postupuje
Tomáš Galásek a Jaromír Blažek děkují v Bukurešti spolu se svými spoluhráči divákům za podporu. Norimberk postoupil do hlavní fáze Poháru UEFA po remíze 2:2 v Rumunsku. | Foto: Reuters

Bukurešť/Kodaň - Českým fotbalistům se ve čtvrtečních zápasech Poháru UEFA dařilo. Především hráči působící v Německu o sobě dali vědět.

Na hřišti Rapidu Bukurešť remizoval bundesligový 1. FC Norimberk 2:2. Tým, jehož kapitánem je Tomáš Galásek a brankářem Jaromír Blažek, tak postoupil do hlavní fáze Poháru UEFA.

V úvodním zápase před čtrnácti dny totiž na svém hřišti německý tým uhrál výsledek 0:0, ale v Rumunsku dokázal vstřelit dvě branky, a to rozhodlo.

Domácí šli do vedení. V 15. minutě zápasu Cesinha, Brazilec v barvách rumunského týmu, načal skore střelou do Blažkovy branky. Jenže Norimberk otočil zápas dvěma góly - nejprve Kluge vyrovnal (v 22. minutě) a v druhé půli Misimovič vstřelil rozhodující gól. Rapid pak už jen korigoval na konečných 2:2, když jeho branku dal v poslední minutě zápasu Lazar.

Mnohem snadněji postoupil do základní skupiny Hamburk. V základní sestavě s Davidem Jarolímem si i ve druhém, už ve středu hraném, utkání poradil s bulharským celkem Litexem Loveč.

Na výhře měl hlavní podíl peruánský reprezentant Guerrero, jenž zařídil dvě branky svého týmu. Po vítězství venku 1:0 tak německé mužstvo uspělo i napodruhé, když před 43 tisíci diváky vybojovalo výsledek 3:1.

Výrazně o sobě dal vědět také Michal Papadopolous v dresu Bayeru Leverkusen. Poprvé v letošní sezoně nastoupil v základní sestavě a vedle Barbareze se mu dařilo. V 11. minutě vyrovnával pravačkou na 1:1. Leverkusen sice prohrál s Leiriou 2:3, přesto však mohl díky domácí výhře 3:1 slavit.

Do základní skupiny Poháru UEFA postoupily všechny německé kluby, protože Bayern Mnichov zvítězil také v Portugalsku, a to na půdě Belenenses.

Lokvenc se trefil, na postup Salcburku to nestačilo

Také další reprezentační záložník Libor Sionko se může radovat. Letní posila dánské Kodaně přispěla výraznou měrou k postupu svého týmu, když před domácím publikem vyhrál dánský mistr nad francouzským Lensem.

Utkání se vyvíjelo podobně jako před čtrnácti dny. Jen si oba celky prohodily své role. Vedení se ujal už ve 14. minutě Lens brankou Carriera. Jenže čtvrthodiny před koncem vyrovnal zkušený Allbäck a muselo se prodlužovat.

Oslabená Kodaň (obránce Gravgaard byl vyloučen) hrála takticky a spíše vyčkávala. A pak přišel po 111 minutách hvězdný okamžik pro Sionka. Dostal se do pokutového území, kde ho fauloval Coulibaly. Rozhodčí odpískal penaltu, kterou Gravesen proměnil.

Kodaň se tak po loňské účasti v Lize mistrů probojovala opět do základní skupiny, i když "jen" Poháru UEFA.

Anderlecht vyhrál na stadionu Rapidu Vídeň 1:0 a na rozdíl od Brugg, které vypadly v norským Bergenem), postoupil přes první kolo. Na vítězství podíleli i dva Češi. Střelu Poláka dorazil v 23. minutě do branky Akin a Rakušané už hostujícího gólmana Zítku nepřekonali.

V hodně složité situaci se ocitla Fiorentina proti Groningenu. Nizozemci se ujali vedení a i když Mutu vyrovnal na 1:1, muselo se jít do prodloužení. Nakonec byl až v penaltovém rozstřelu šťastnější italský celek. Tomáš Ujfaluši byl na trávníku celých 120 minut.

Naopak Salcburk musí strávit jeden neúspěch za druhým. Ve čtvrtek sice porazil na domácí půdě AEK Atény 1:0, když se ve v prvním poločase trefil Vratislav Lokvenc, ale na postup to nemohlo stačit. Rakouský celek totiž v Řecku prohrál 0:3.

O překvapení nebyla ve čtvrtek nouze

Jak se slaví prohra? Můžete vidět sami, hráči Elfsborgu sice prohráli s rumunským mistrem Dinamem Bukurešť doma 0:1, ale díky výhře 2:1 v prvním zápase postupují do základní skupiny Poháru UEFA | Foto: Reuters

Několik favorizovaných týmů muselo překousnout fakt, že je nečekají základní skupiny Poháru UEFA. Zvláště s vyřazením anglického Blackburnu řeckou Larissou se nepočítalo.

Slavilo se také v nedaleké Soluni. Tamní Aris sice podlehl ve Španělsku Zaragoze 1:2, ale vzhledem k prvnímu duelu a jeho výsledku 1:0 se radovala Soluň.

Také postup švédského Helsingborgu přes nizozemský Heerenveen patřil k překvapením čtvrtečního večera. Jasné vítězství načal pro přístavní tým zkušený Henrik Larsson, Helsingborg nakonec vyhrál 5:1!

Ajax Amsterdam se po vyřazení z předkola Ligy mistrů nezvedl a neuspěl ani v druhém evropském poháru. Ajax nevyužil náskok z prvního zápasu a doma prohrál 0:1. V nastavení pak rozhodly branky Mandzukiče, díky nimž slavilo Dinamo Záhřeb.

Gólovou přestřelku opět přinesl souboj švýcarského Sionu a tureckého Galatasaraye. První zápas skončil 3:2, jenže v Istanbulu si domácí zastříleli a zvítězili 5:1.

Fakt, že favorizované celky zažívaly ve čtvrtek černý den, svědčí i výsledky italských mužstev. K výpadku Palerma s Mladou Boleslaví se ještě přidal neúspěch Empoli ( v Curychu) a Sampdorie Janov (v Aalborgu).

(tučně vytištěný tým postupuje)
Braga - Hammarby 4:0, AZ Alkmaar - FC Pacos de Ferreira 0:0, FC Twente - Getafe 3:2 po prodl., Real Zaragoza - Aris Soluň 2:1, Girondins Bordeaux - Tampere United 1:1, Blackburn Rovers - Larissa 2:1, Bolton Wanderers - Rabotnicki Skopje 1:0, CZ Bělehrad - Groclin Grodzisk 1:0, Metalist Charkov - Everton 2:3, Stade Rennes - Lokomotiv Sofia 1:2, Belenenses - Bayern Mnichov 0:2, Bruggy - Brann Bergen 1:2, Galatasaray - Sion 5:1, AIK Stockholm - Hapoel Tel Aviv 0:1, Standard Lutych - Zenit Petrohrad 1:1, Panionios - Sochaux 0:1, BATE Borisov - Villarreal 0:2, Basilej - Sarajevo 6:0, CSKA Sofia - Toulouse 1:1, Elfsborg - Dinamo Bukurešť 0:1, Hacken - Spartak Moskva 1:3, Dnětropetrovsk - Aberdeen 1:1, Valerenga Oslo - Austria Vídeň 2:2, Aalborg - Sampdoria Janov 0:0, FC Curych - Empoli 3:0, Helsingborg - Heerenveen 5:1, Erciyesspor - Atlétiko Madrid 0:5, Lokomotiv Moskva - Midtjylland 2:0, A. Famagusta - Tottenham 1:1.