Pohár UEFA: Slaví Ujfaluši i Šírl. Dál jde také Bayern

sid
10. 4. 2008 23:20
Zenit Petrohrad - Bayer Leverkusen 0:1

Petrohrad - Fotbalisté ruského Zenitu Petrohrad s Radkem Šírlem v základní sestavě v odvetě čtvrtfinále Poháru UEFA podlehli na domácím stadionu Bayeru Leverkusen. Postup do semifinále však po třígolové výhře v prvním zápase slaví oni.

Německý tým po vysoké porážce v úvodním duelu nasadil do čtvrtečního zápasu mladou základní sestavu. Té velel jako obvykle kapitán Bernd Schneider.

Naopak jen na lavičce náhradníků zůstali útočníci Kiessling i Barbarez a také řecký záložník Gekas.

Na hrotu útoku dostal příležitost Rus Dmitrij Bulykin a trenérovi Michaelu Skibbemu se za důvěru odvděčil úvodní brankou utkání.

V osmnácté minutě proměnil hlavou centr spoluhráče Castra a hosté šli do vedení. Petrohrad měl však stále dva góly k dobru, a tak se do útoku nijak nehrnul.

Neproměnili penaltu

Leverkusen byl nadále aktivnější, ale větší šance se už diváci do poločasové přestávky nedočkali.

Po změně stran se osmělili i domácí a začal přebírat taktovku zápasu. Šance Aršavina ani přímý kop Šírla ale ke gólu nevedly.

Největší šanci Petrohradu pak spálil v sedmdesáté minutě Denisov, který si naběhl do volného prostoru a přeloboval hostujícího gólmana Adlera. Míč však skončil pouze na tyči.

Pět minut před koncem se domácím ještě naskytla možnost pokutového kopu. Timoščuk s ním ale naložil podobně jako slávisté Kalivoda a Tavares v utkání v Plzni a německý brankář střelu s přehledem kryl.

Bayern měl namále

I přes prohru však Zenit postupuje dál a v semifinále se může těšit na Bayern Mnichov. Ten byl velmi blízko vyřazení na půdě španělského Getafe.

Španělé si na domácí trávník přivezli z Německa nadějnou remízu 1:1, ale hned v šesté minutě odvety byl vyloučen jejich stoper De la Red, který viděl červenou kartu po faulu na Kloseho.

Hráči Bayernu se pak dostali do velkého tlaku, branku se jim ale dlouho nedařilo vstřelit. Naopak udeřilo na druhé straně, když se po individuálním průniku trefil těsně před poločasem záložník Getafe Cosmin Contra. Oliver Kahn v bráně hostů na jeho střelu nedokázal zareagoval.

Němci tlačili i ve druhém poločase, ale obrana domácích stále odolávala. Bayern nakonec vysvobodil až francouzský záložník Ribéry, který minutu před koncem normální hrací doby vydřel alespoň prodloužení.

To začali impozantně hráči Getafe, když hned po jeho zahájení zaznamenali dvě branky.

S tím se ovšem nechtel smířit kanonýr Bayernu Luca Toni, jenž ve 115. minutě nejprve snížil na 3:2 a v poslední minutě poslal svým druhým gólem vedoucí celek Bundesligy do semifinále Poháru UEFA.

Slaví i Ujfaluši

Českého zástupce bude mít i druhé semifinále letošního Poháru UEFA. Tomáš Ujfaluši nastoupil v dresu Fiorentiny znovu s kapitánskou páskou a přestože jeho tým v prvním utkání s PSV na domácím stadionu pouze remizoval, venku dokázal zejména díky vynikající střelecké potenci Adriana Mutua vyhrát 2:0 a postoupil.

Fotbalisté Fiorentiny slaví. Adrian Mutu dal gól.
Fotbalisté Fiorentiny slaví. Adrian Mutu dal gól. | Foto: Reuters

Rumunský útočník skóroval již v úvodním zápase minulý týden a na svůj výkon navázal i na hřišti soupeře.

Nejprve se nádherně trefil z přímého kopu před koncem prvního poločasu, poté na začátku druhého dorazil střelu spoluhráče Pazziniho, kterou předtím vyrazil brankář Eindhovenu Gomes.

Naopak domácí si nepřipsali ani čestný úspěch. Největší šance se jim naskytla po zákroku Ujfalušiho na Lazoviče když rozhodčí nařídil deset minut před koncem zápasu penaltu. Tu však francouzský gólman Fiorentiry Frey s přehledem zlikvidoval Simonsovi.

V semifinále soutěže vyzve italský celek soupeře ze Skotska. Fotbalisté Glasgow Rangers po domácí bezbrankové remíze stejně jako "Fialky" vyhráli na hřišti soupeře Sportingu Lisabon.

Branka: 18. Bulykin
První zápas 4:1, postupuje Petrohrad

Eindhoven - Fiorentina 0:2