reklama

Šéf kotle Slavie chválí, že Řebíček ukončil jednání s Ruskem

Lukáš Vala je před startem ligy zdrženlivý Lukáš Vala je před startem ligy zdrženlivý autor: CPA Eduard Erben
Šéf fotbalového kotle Slavie Lukáš Vala alias Strašák se rozpovídal, jak to vidí s klubem před začátkem sezony.

Praha - S novým kádrem, s novým trenérem ale bez nového ruského investora vstupuje pražská Slavia do další fotbalové sezony. Cíl je jasný, stabilizovat výkony a postupně v Synot lize vrátit klub tam, kam obvykle patřil, tedy do horních pater tabulky, do pohárů.

"Když budeme tyto příčky atakovat do tří let, budu spokojený," prohlásil na předsezonní tiskové konferenci trenér Miroslav Beránek, který je vlastně staronovým koučem. K sešívaným se vrátil po jedenácti letech.

Klade si tedy sympatické, ale postupné cíle. To šéf slávistického kotle Lukáš Vala alias Strašák v rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznal, že on sám má přání ještě skromnější.

"Předně jsem moc rád, že se trenér Beránek vrací. Je to velký slávista, srdcař a zkušený trenér. Ale byl bych opatrný s tím, kdy se vrátí do Slavie poháry. Samozřejmě, bylo by to skvělé třeba už tuhle sezonu, ale musíme být pokorní a začít pracovat bez nějakých velkých řečí. Když se to nepovede, jak trenér říká, nevadí, musíme být trpěliví," říká šéf fanoušků.

Balaj není Straka. Fanoušci ho týrat nebudou

Stejně tak si raději moc neslibuje od sedmi nových tváří, které Slavia přivedla. Nechybí mezi nimi ani navrátilec obránce Martin Latka. Z hostování se vrátili tak Berkovec s Mikulou.

"V předchozích letech jsem často jsem žil v optimistické představě, že máme skvělé posily, které nám pomůžou, ale nestalo se. Teď si raději počkám na první zápasy," reaguje Vala.

Mezi novými jmény je i albánský záložník Bekim Balaj, který do letošního léta patřil Spartě. Příchod z Letné do Edenu je u fanoušků Slavie vždy ožehavou věcí. Balaj však není František Straka, aby hned upadl v nemilost příznivců sešívaných.

"Horší je to opačně, když jde náš hráč do Sparty. I přesto samozřejmě nejsem příznivec těchto obchodů mezi rivaly, ale Bekim Balaj toho ve Spartě zase tolik neodkopal a není žádným zarytým sparťanem, který by se k tomu dřív hrdě hlásil, takže s ním určitě problém mít nebudeme," slibuje "Strašák".

"Je dobře, že Řebíček ukončil jednání s Ruskem"

Že nová jedenáctka Pražanů bude potřebovat čas na sehrání, ukázala už příprava, ve které Slavia prohrála dokonce s třetiligovými Štěchovicemi 0:1. V generálce pak jen remizovala se sestoupivší Olomoucí 1:1.

"Příprava toho moc nenapoví. Byly doby, kdy jsme v přátelských zápasech porazili Parmu, remizovali s Laziem, ale v sezoně jsme se trápili. Snad to teď bude naopak. V těch letních zápasech navíc nastupovala vlastně pokaždé jiná sestava a věřím, že v sobotu vyběhne na trávník zase úplně odlišná," zůstává klidný Vala.

Klub také potvrdil, že ukončil veškerá jednání s ruským investorem, který měl do Slavie přijít. To šéf fandů kvituje.

"Co jsem se dozvěděl od klubu, ukončil ta jednání sám pan Řebíček, což je dobře. Možná by ta ruská spolupráce třeba rok fungovala, ale také by to mohlo skončit dalším finančním průšvihem a dluhy. Je dobře, že se teď Slavia odrazila ode dna, je stabilizovaná a snad už to bude jen lepší."

"Pelta se odmlčel a čeká, co bude"

Vala se stejně jako ostatní šéfové fanklubů českých ligových týmů na konci minulé sezony sešel se zástupci FAČR včele s Miroslavem Peltou, aby s nimi konzultoval situaci na stadionech, kde byly kvůli vulgaritám fanoušků přerušovány zápasy. Obě strany se domluvily na příměří s tím, že vzájemná komunikace bude pokračovat.

Jeden z návrhů dokonce byl, že vznikne jakási asociace fotbalových fanoušků, která bude sdružovat vedení fanklubů a bude se svazem spolupracovat. Jenže je ticho po pěšině.

"Zatím to nějak usnulo. Nikdo s námi už od té doby znovu nekomunikoval, žádná jednání tedy zatím nepokračují. Na svazu asi využili prázdnin, situace se uklidnila a sami asi čekají, co se bude dít v prvních kolech. Tak uvidíme."

Vulgarity bude řešit disciplinární komise

Pelta se ale na začátku července nechal slyšet, že zápasy už rozhodčí přerušovat nebudou a případná provinění ze strany fanoušků bude řešit jen disciplinární komise, která případně udělí klubu pokutu.

Příznivci Slavie každopádně přes prázdniny nelenili. Zapojili se do kampaně Troufni si na jemnost, která má mimo jiné pomoci odstranit předsudky veřejnosti k fotbalovým fanouškům, kteří jsou vnímaní jen jako vandalové a raubíři.

"Rád jsem na to kývnul. Mělo by to pomoci trochu odstranit nálepku, kterou často máme. V té kampani nejsme jenom my, ale i třeba motorkáři nebo punkeři. Jedním z našich úkolů bylo vyrobit design hrnečku, který si budou moci lidé pořídit a který jim bude připomínat, že nejsme vyvrhelové," dodává Strašák. Kampaň bude spuštěna v polovině srpna.

Už v sobotu večer od 20:15 ale Slavia svede duel 1. kola Synot ligy, kdy vyrazí na hřiště Slovácka.

reklama