reklama

Poláci měli kšeftovat s lístky na MS

Varšava - Polský fotbalový svaz čelí obvinění z korupce při prodeji lístků na německý šampionát. Policie obsadila sídlo federace, aby tam zajistila důkazy.

Uvedla to televize TVN 24. Vyšetřovatelé se o prodej lístků na mistrovství světa začali zajímat poté, co televize zveřejnila materiál o korupci provázející distribuci vstupenek.

Novináři na černém trhu zakoupili lístky na mistrovství světa v Německu poté, co už byly údajně všechny vstupenky rozprodány. Obchodník se přitom odvolával na vztahy s vlivnými představiteli Polského fotbalového svazu, který vstupenky distribuoval.

Novináři za lístky museli ale zaplatit několikanásobek jejich ceny. Polští státní zástupci po odvysílání reportáže už zatkli dvě osoby.

Pochybnosti o prodeji lístků na šampionát v Německu se v polských médiích objevily také před mistrovstvím. Fanoušci, kteří si vstupenky rezervovali, tvrdili, že zaplacené lístky buď vůbec nedostali, nebo na nich nebyly všechny potřebné údaje.

Před třemi týdny začal navíc polský svaz prověřovat také finanční úřad, který má zjistit, jak funkcionáři nakládali se státními dotacemi a zda do státního rozpočtu odváděli všechny poplatky ze vstupenek na domácí fotbalová utkání. Zvláštní vyšetřování ve svazu vede také polské ministerstvo sportu.

Také podle německých médií černý obchod s lístky na světový šampionát kvetl a ceny vstupenek na důležité zápasy se vyšplhaly do závratných výšek. Například podle rozhlasové stanice Deutsche Welle stál lístek na finále mistrovství na černém trhu 5900 eur, tedy skoro 180 000 korun.

Složitý proces personalizace lístku, jímž chtěla Mezinárodní fotbalová federace FIFA zamezit právě černému obchodu, prý vyšel naprázdno. Kontroly, zda mají fanoušci vstupenky skutečně na své jméno, se totiž na stadionech příliš často neprováděly.

reklama