reklama

Ponikelský: Euro devatenáctek na ČT4 nakonec bude

Rozhovor Aktuálně.cz s šéfem ČT4 Jiřím Ponikelským

Praha - Po mistrovství světa hráčů do sedmnácti let a fotbalovém Euru hráčů do jednadvaceti let uvidí nakonec diváci české veřejnoprávní televize i zápasy české reprezentace na mistrovství Evropy hráčů do devatenácti let.

"Budeme vysílat již následující dva zápasy, tedy utkání s Irskem a Řeckem, na které se nám podařilo získat práva," informoval v pátek Aktuálně.cz ředitel sportovního kanálu České televize Jiří Ponikelský.

Přitom ještě ve středu ČT4 místo prvního duelu české fotbalové reprezentace do devatenácti let  na mistrovství Evropy s Rumuny vysílala přátelský baseballový zápas mezi Českou republikou a Rakouskem. Důvodem byla údajně přemrštěná cena, jíž nastavil majitel vysílacích práv na Euro devatenáctek.

Čtěte také:

Fotbalová ´19´ vstoupila do ME výhrou 3:1 nad Rumunskem
Euro 19´ začíná, Hřebík a spol. vyzvou Rumuny
Reklama z ČT1 a ČT24 zcela zmizí, končí i teleshopping
MS v hokeji bere TV Nova diváky. Ohrožuje i Superstar

"Cena za televizní práva byla naprosto nesmyslná, oproti Euru jednadvacítek dokonce dvojnásobná," prohlásil v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf sportovního kanálu ČT4 Jiří Ponikelský.

Ponikelský, který "Čtyřce" šéfuje od loňského léta, probral v rozhovoru s Aktuálně.cz i další zajímavá témata. Mimo jiné tvrdí, že jednání o vysílání Eura 2012 z Polska a Ukrajiny je "na bodu mrazu", či že za neodvysíláním historicky prvního duelu Viktorie Plzeň v Lize mistrů stály technické problémy na straně arménského týmu.

Majitelé práv na Euro se na nás chtějí hojit

Aktuálně.cz: Z jakého důvodu nevysílá Česká televize zápasy z právě probíhajícího fotbalového mistrovství Evropy hráčů do 19 let (rozhovor byl veden ještě před získáním práv, pozn. red.)? 

Jaroslav Hřebík - nominace na trenéra české fotablové reprezentace Foto: Aktuálně.cz

Jiří Ponikelský: "Dva měsíce jsme o to bojovali, ale úplně jednoduše: my jsme neakceptovali cenu, která byla neúměrná. Vzhledem k tomu, že jsme teď nedávno kupovali Euro do 21 let a MS do 17 let tak jsme se nedokázali shodnout s majitelem práv na ceně, která byla prostě nesmyslná.

A.cz: Jak vysoká ta cena byla, například v porovnání s Eurem jednadvacítek?

J.P.: "Ti majitelé práv prostě nevědí, co si říct. Když neseženou sponzory, tak se hojí na televizích. Cena Eura devatenáctiletých byla oproti Euru jednadvacítek dvojnásobná. Na tom prostě někdo chtěl jen vydělávat, takže jsme ji neakceptovali.

V Jerevanu přenos zhatily technické problémy

A.cz: Jaké plány má Česká televize ohledně vysílání zápasů českých týmů z třetího předkola Evropské ligy (Jablonec, Mladá Boleslav, Sparta) a Ligy mistrů (Plzeň)?

Plzeňské oslavy titulu Foto: Jakub Šafránek

J.P.:  "My jsme se domluvili na dalším kole na všech čtyřech domácích zápasech. Jsme v jednání o Ligu mistrů venku zvenčí, kde už to ladíme i s Plzní, která nám pomáhá. Od těch dalších čekáme ještě na nabídky. Nicméně děláme všechno proto, abychom odvysílali co nejvíce utkání. Stojíme o to, stejně jako jsme stáli o Euro devatenáctek."

A.cz: Z jakého důvodu Česká televize nevysílala úvodní zápas Viktorie Plzeň v Lize mistrů z Jerevanu (2. předkolo)?

J.P.: "Co se týče zápasu Plzně v Jerevanu, tak tam šlo o technické problémy. Ti, co zápas zabezpečovali, prakticky vůbec to utkání nenabídli. Já ani nevím jestli ho vůbec vysílali v Arménii. Sice jsme se po tom s Plzní pídili, ale tam byly čistě technické problémy. Já sám jsem viděl jak to vypadalo v Albánii a myslím, že tyto státy nedokážou zajistit přenos technicky tak, aby byl vysílatelný v Evropě. Prostě na to nemají."

A.cz: V jednom nedávném rozhovoru jste se vyjádřil, že si nejste jist, zdali Liga mistrů patří na veřejnoprávní kanál. Jak to vidíte s vysíláním LM do budoucna?

J.P.: "Zatím máme smlouvu jen na tuhle sezonu, ale co bude dál nevíme. Zatím se ještě vůbec nezačalo jednat. Aktuálně probíhají jednání především o Euru 2012 v Polsku a na Ukrajině."

Vysílání Eura na Ukrajině a v Polsku? Jednání je na bodu mrazu

A.cz: A v jaké fázi jsou tedy momentálně jednání o práva na "seniorské" Euro 2012 na Ukrajině a v Polsku?

Nová grafická podoba ČT4 Sport Nová grafická podoba ČT4 Sport. Foto: Česká televize

J.P.: "Tam je ta situace momentálně na bodě mrazu. My jsme byli domluveni, UEFA to ale nakonec na poslední chvíli odmítla. Důvodem je opět nesmyslná a nehorázná cena."

"Tento trh u nás před čtyřmi roky někdo zkazil, vyšponoval cenu (TV Prima, pozn. red.) a ta je teď taková, že si jí žádná televize, ani privátní, nemůže dovolit. Nicméně se neustále snažíme někam posouvat a nějak jednat. Jde nám o to, abychom viděli zápasy českého týmu, pokud se na Euro probojuje, úvodní duel i zápasy play off."

A.Cz: Jaké plány má Česká televize ohledně reprezentačního "Áčka" letos?

J.P.: "Co se týče reprezentačního Áčka tak letos máme všechna utkání (ve Skotsku, se Španěly a v Litvě, pozn. red.); i když teď se nově objevil duel s Norskem (hraje se 10.srpna pozn.red), který se nyní snažíme získat.

Senzace dokonána! Fotbalové mistrovství světa vyhrály Japonky Senzace dokonána! Fotbalové mistrovství světa vyhrály Japonky Prohlédněte zde

O tenhle zápas usilujeme ale nejspíš pouze my, protože ty ceny jsou pro komerční stanice příliš vysoké a ony si nemají na čem vydělat."

O Davis Cup ani Fed Cup češi nepřijdou

A.cz: Mohl byste uvést některé významnější akce, o které Češi díky České televizi letos zcela jistě nepřijdou?

Jak se na Tour de France stal z poklidného závodu masakr Jak se na Tour de France stal z poklidného závodu masakr Prohlédněte zde
 

J.P: "Z nejbližších akcí nás teď v srpnu čeká MS v atletice a od neděle MS v plavání z Číny, což je historicky poprvé, kde plavecký šampionát bude ČT vysílat. Nelze zapomenout ani na to, že letos prvně vysíláme živě Tour de France.

Nová grafická podoba ČT4 Sport Nová grafická podoba ČT4 Sport. Foto: Česká televize

"V září nás čeká MS v basketbalu mužů a ME ve volejbale mužů, samozřejmě Davis Cup s Rumunskem. Nicméně tam je termínová kolize a zatím čekáme, kdy to bude v Rumunsku začínat, protože tam vrcholí všechny ty evropské šampionáty. Pak také Fed Cup (kde budou hrát české tenistky o titul, pozn. red.), všechny české zápasy Euro Hockey Tour, Ligu mistrů a Evropskou ligu ve fotbale. A na závěr roku samozřejmě finále Davis Cupu, které ze smlouvy vysílat musíme.

Výhled na příští rok: bude více peněz?

A.cz: Financování ČT4 by mohl ovlivnit i nový zákon, jenž zamezuje vysílání reklamy na ČT a ČT24. Ovlivní nějak i program ČT4?

"Zatím tento zákon ještě neprošel senátem a všemi zásadními zákonnými procedurami, takže bych to ještě nechtěl řešit. Ale přál bych si, aby to takhle dopadlo. Může se totiž stát, že čtyřka dostane více peněz na výrobu a bude moci daleko více vyrábět tuzemského sportu a ukazovat široké veřejnosti, že sport není jen fotbal a hokej, což lidi zajímá nejvíce, ale že jsou tam i další sporty, které by mládež a děti mohly dělat."

Salto, vrut a průnik hladinou. Na plaveckém šampionátu se skákalo do vody Salto, vrut a průnik hladinou. Na plaveckém šampionátu se skákalo do vody Prohlédněte zde

reklama