Portugalsko slaví. Ronaldova parta porazila Nizozemce a ovládla Ligu národů

9. 6. 2019 22:48
Úřadující mistři Evropy Portugalci po výhře 1:0 nad Nizozemskem ve finále fotbalové Ligy národů ovládli premiérový ročník soutěže.
Ronaldova radost v kontrastu se zklamáním Daleyho Blinda.
Ronaldova radost v kontrastu se zklamáním Daleyho Blinda. | Foto: Reuters

Po hodině hry rozhodl čtvrtým gólem v reprezentaci záložník Goncalo Guedes. Vedle 71 centimetrů vysoké trofeje získali Portugalci prémii 10,5 milionu eur (téměř 270 milionů korun).

Domácí výběr zvítězil v základní skupině před Itálií a Polskem a do závěrečného souboje v Portu prošel po semifinálové výhře 3:1 nad Švýcarskem, kterou hattrickem zařídil Cristiano Ronaldo. Nizozemci porazili stejným poměrem po prodloužení Angličany a v základní skupině předčili Francii a Německo.

První vážnější šanci si ve 12. minutě vypracovali Portugalci, kteří nastoupili bez zraněného stopera Pepeho: záložník Fernandes vypálil zpoza vápna do náruče připraveného gólmana Cillessena, který si připsal 50. start v dresu "Oranje". Po půlhodině hry zkusil Fernandes znovu štěstí, ale jeho střelu na vzdálenější tyč Cillessen vyrazil.

V 60. minutě přišel rozhodující okamžik. Bernardo Silva naběhl do vápna a přihrál zadovkou Guedesovi, který z hranice šestnáctky překonal Cillessena.

O pět minut později se na druhé straně po Van de Beekově centru dostal k hlavičce Depay, který však na brankáře Patrícia nevyzrál. V 80. minutě prověřil Cillessenovu pozornost z dálky opět Fernandes. Za tři minuty se neprosadil střídající Luuk de Jong, jehož pokus Patrício vyrazil na roh.

Portugalci potvrdili, že na Nizozemce umí: od roku 1990 s nimi ve čtrnácti vzájemných soubojích prohráli pouze dvakrát.

Nejlepším hráčem turnaje byl vyhlášen Bernardo Silva. "Jsem velmi šťastný a hrdý. Je to první titul, který jsem s Portugalskem vyhrál. Mám ohromnou radost, že jsme zakončili sezonu tímhle způsobem před fantastickými diváky, kteří nám pomohli. Teď je na čase si odpočinout a být v příštím ročníku ještě lepší," řekl pro web UEFA čtyřiadvacetiletý rodák z Lisabonu.

Navzdory porážce měli Nizozemci ze svého působení v Lize národů pozitivní pocit. "Jsme zklamaní, musíme soupeři pogratulovat. Dneska se od nás trochu odvrátilo štěstí, ale jinak na sebe můžeme být pyšní a můžeme mít hlavy nahoře. Teď si dopřejeme zasloužený odpočinek a připravíme se na kvalifikaci o Euro. Na začátku Ligy národů podle mě nikdo nevěřil, že bychom došli až do finále," uvedl nizozemský stoper Virgil van Dijk.

Final Four fotbalové Ligy národů v Portugalsku - finále:

Portugalsko - Nizozemsko 1:0 (0:0)

Branka: 60. Guedes. Rozhodčí: Mallenco - Alonso, Yuste - Hernández (video, všichni Šp.). ŽK: Dumfries, Van Dijk (oba Nizozemsko). Diváci: 50.000.

Portugalsko: Patrício - Semedo, Dias, Fonte, Guerreiro - Danilo, Carvalho (90.+3 Neves), Fernandes (81. Moutinho) - Ronaldo, Guedes (75. R. Silva), B. Silva. Trenér: Santos.

Nizozemsko: Cillessen - Dumfries, De Ligt, Van Dijk, Blind - De Roon (81. L. de Jong), F. de Jong, Wijnaldum - Bergwijn (60. Van de Beek), Depay, Babel (46. Promes). Trenér: Koeman.

o 3. místo:

Švýcarsko - Anglie 0:0 po prodl., pen. 5:6

Penalty proměnili: Zuber, Xhaka, Akanji, Mbabu, Schär - Maguire, Barkley, Sancho, Sterling, Pickford, Dier. Neproměnil: Drmic. Rozhodčí: Hategan - Sovre, Gheorghe (všichni Rum.) - Fabri (video, It.). ŽK: Xhaka - Rose, Lingard.

Švýcarsko: Sommer - Schär, Akanji, Ricardo Rodríguez (87. Drmic) - Mbabu, Xhaka, Elvedi, Fernandes (61. Zakaria), Freuler - Shaqiri (64. Zuber) - Seferovic (113. Okafor). Trenér: Petkovic.

Anglie: Pickford - Alexander-Arnold, Joe Gomez, Maguire, Rose (70. Walker) - Delph (106. Barkley), Dier, Lingard (106. Sancho) - Sterling, Kane (75. Wilson), Alli. Trenér: Southgate.