reklama

Potupí Španělé domácí Brazilce? Pohár FIFA uvidí i Masopust

FOTO Neymar, Mario, či Iniesta. Pohár FIFA nabídne roj hvězd Prohlédněte si seznam hvězdných fotbalistů, které můžete sledovat na letošním Konfederačním poháru FIFA. Foto: Reuters
V sobotu začíná v Brazílii atraktivní generálka na MS, Konfederační pohár FIFA. Konkurence "Kanárků", Španělska, Itálie či Uruguaye slibuje skvělou podívanou.

Praha - Tuhle fotbalovou událost si nenechá ujít ani Josef Masopust. Český držitel Zlatého míče přijal pozvání organizátorů a přijede do Brazílie na historicky devátý Konfederační pohár FIFA. Největší letošní reprezentační akce, která začíná již tuto sobotu, totiž přinese třaskavý souboj fotbalových velmocí. A zápasy bude vysílat televizní stanice ČT Sport.

Úřadující mistři světa Španělé přijedou rok před dalším světovým šampionátem na půdu brazilských kanárků a budou jim chtít vyslat jasný vzkaz: Pořád jsme tady a pořád jsme nejlepší.

Brazilci naopak touží po delší době plné nepřesvědčivých výkonů ukázat svou sílu a vyvrátit slova své největší legendy. Dvaasedmdesátiletý Pelé totiž nedávno uvedl, že současný brazilský tým se jen dívá na záda Španělsku a Německu.

Pelé: Brazílie má horší tým než Španělé a Němci

"Pohár FIFA ukáže, jak na tom týmy jsou. Ale myslím si, že rok před startem mistrovství světa mají Španělé a Němci nejlepší týmy na světě. Doufám, že Brazílie stále neukázala vše, co dovede," zdůraznil Pelé. On i celý jihoamerický národ bude čekat, jak si tým povede bez zkušených Ronaldinha a Kaká, které Scolari oproti očekávání do nominace nezařadil.

Přesto mají Brazilci k dispozici několik výrazných individualit. V obraně Thiago Silva, David Luiz či Dani Alves, v záloze Oscar a Lucas, v útoku čerstvá posila Barcelony Neymar.

Brazilci turnaj zahájí v sobotu duelem proti Japonsku a budou doufat, že je úvodní zápas nakopne k obhajobě čtyři roky starého triumfu. Přípravu měli dobrou. Proti Anglii uhráli v atraktivním zápase remízu 2:2 a Francii porazili rozdílem třídy 3:0. 

Del Bosque: Bylo by skvělé v Brazílii vyhrát

Španělé si v přípravě poradili s Haiti a Irskem, nikterak suverénní ovšem nebyly. Kouč Del Bosque se musel ve své vlasti zodpovídat, proč opět nominoval Fernanda Torrese a doma nechal třeba Alvara Negreda nebo Michua.

"Naši čtyři útočníci jsou Fábrega, Villa, Torres a Soldado. Vybral jsem hráče, s kterými odehrajeme skvělý šampionát," trval na svém zkušený kouč. "Turnaj bereme velmi vážně, bylo by fantastické v Brazílii vyhrát," dodal.

Generálka na světový šampionát však nebude pouze o Španělech a Brazilcích. Nejsilnější tým s Buffonem, Balotellim a Pirlem přiveze také vicemistr Evropy, tedy italská squadra azzura. Uruguayci zase nabídnou tradiční hvězdné útočné trio Forlán - Cavani - Suárez.

Průlom: Rozhodčím pomůže branková technologie

Mexičané budou spoléhat na útočníka Manchesteru United Javiera Hernandéze a Japonci na jeho klubového kolegu Shinjiho Kagawu. Nigérie a Tahiti by měly být v takové konkurenci jen do počtu, nacházejí se ovšem ve stejné skupině se Španělskem a Uruguayí a mohou tak překvapit.

Turnaj se uskuteční na šesti stadionech. Úvodní zápas se bude hrát v Brasílii a finále na zrekonstruovaném stánku Maracaná. Špičkový fotbal uvidí i stadiony v Belo Horizonte, Recife, Salvadoru a Fortaleze.

Letošní Pohár FIFA bude průlomový z hlediska posuzování sporných brankových situací. Poprvé na této úrovni totiž organizátoři využijí brankovou technologii, která fungovala už v zimě na MS klubů.

Konfederační pohár FIFA 2013:

Skupina A: Brazílie, Itálie, Japonsko, Mexiko

Skupina B: Španělsko, Uruguay, Nigérie, Tahiti

reklama