reklama

Povedlo se! Malé Euro bude v Česku, i zásluhou Nedvěda

autor: Reuters
ČR tento turnaj uspořádá poprvé v historii

Istanbul - Takový turnaj ještě Česko nevidělo - ale uvidí. UEFA přiklepla pořadatelství mistrovství Evropy hráčů do 21 let české kandidatuře.

Turnaj se v roce 2015 uskuteční na pražských stadionech na Letné a v Edenu, moravskou skupinu budou hostit Olomouc a Uherské Hradiště. Český tým má jako pořadatel jistou účast, nebude tedy hrát kvalifikaci.

A o to všechno se v zákulisí velmi zasadil i Pavel Nedvěd, ambassador české kandidatury.

Čtěte také:
Pelta chce pro Česko ME "21" 2015. Dává si velké šance
Fotbalová ´21´ vyhrála v Arménii a drží si první místo

Český držitel Zlatého míče patří mezi legendy Juventusu Turín, v jehož představenstvu teď zasedá. Dres stejného italského velkoklubu pár let před ním oblékal i Michel Platini, dnes prezident UEFA.

Jasná výhra už v prvním kole

Kdo ví, možná i taková historická vazba mohla hrát roli v tom, že výkonný výbor UEFA dnes v Istanbulu poměrně jednoznačně vybral právě českou kandidaturu.

Ustrašená hra, pak zmar a slzy. ´Lvíčata´ si finále nezahrají Ustrašená hra, pak zmar a slzy. ´Lvíčata´ si finále nezahrají Prohlédněte zde

Podle neoficiálních údajů, které deník Aktuálně.cz získal, vyhráli Češi už v prvním kole hlasování. Získali totiž hned 8 hlasů ze čtrnácti. Rakušané našli jen 4 zastánce, Rusové a Wales po 1. Zcela opomenuti zůstali Maďaři, Portugalci a Řekové. Ázerbájdžán vzdal kandidaturu ještě před hlasováním.

Z českých stadionů na brazilskou olympiádu

Turnaj, který v roce 2015 uspořádá Česko, bude o to zajímavější, že bude takřka jistě sloužit zároveň jako kvalifikace na OH 2016, jež hostí Brazílie, země fotbalu zaslíbená. Pokud se nezmění regule, měli by na OH postupovat čtyři z osmi účastníků ME "21".

Pořádat velké Euro, tak jako letos Polsko s Ukrajinou, to je pro Česko utopie. "Potřebovali bychom na to větší stadiony. A v dnešní ekonomické situaci by se na nás asi dívali jako na blázny, kdybychom chtěli třeba po státu takovou investici," vysvětluje Miroslav Pelta, předseda svazu.

Pelta: Tleskám týmu Petra Fouska

"Šampionát do 21 let je maximem toho, o co my můžeme usilovat," dodává šéf svazu. A z úspěchu má obrovskou radost. "O pořadatelství jsme hodně stáli a udělali jsme pro to maximum. Je to velký úspěch. Určitě nám pomohlo, že jsme navazovali na minulou kandidaturu," uvedl Pelta.

"Musím poděkovat Petru Fouskovi a celému jeho týmu, který se o přípravu a získání pořadatelství zasloužil. ME chceme samozřejmě využít jako silný impulz k popularizaci i propagaci fotbalu, ale chceme se pochopitelně pokusit i o sportovní úspěch s národním mužstvem do 21 let," dodal.

Chelsea a Real Madrid jsou posledními dvěma čtvrtfinalisty Ligy mistrů Chelsea a Real Madrid jsou posledními dvěma čtvrtfinalisty Ligy mistrů Prohlédněte zde

Jak Pelta zmínil, letošnímu úspěchu předcházelo loňské zklamání. Češi se ještě v éře předsedy Ivana Haška ucházeli o pořádání turnaje v roce 2013, tam je ale předběhl Izrael. Využil toho, že měl na rozdíl od českého fotbalu vlastního zástupce přímo v exekutivě UEFA.

Co se loni nepovedlo, se letos napravilo

Letos už ale česká kandidatura dominovala. "Ta odpracovaná dřina se projevila, samozřejmě z toho máme všichni velmi příjemný pocit. Je to velká satisfakce za ten loňský neúspěch," usmíval se Petr Fousek, hlavní tahoun české kandidatury.

Jeho vynikající kontakty na úrovni evropské fotbalové diplomacie slavily triumf. "Obrovskou práci pro naši věc udělal Pavel Nedvěd," zdůrazňuje Fousek. "Zapojil se ještě víc než v tom minulém případě a jeho jméno nám určitě velmi pomohlo. Projevil se i fakt, že vedení našeho fotbalového svazu v čele s Miroslavem Peltou dalo té kandidatuře jasnou prioritu."

V éře Ivana Haška zaznamenal český fotbal dvě diplomatické porážky. Sám Hašek neuspěl ve volbách do exekutivy UEFA, před rokem neuspěl ani pokus pořádat "malé" Euro.

Manželky fotbalistů a další ženy. Která z nich pojede na Euro 2012? Manželky fotbalistů a další ženy. Která z nich pojede na Euro 2012? Prohlédněte zde

Jeho nástupce Miroslav Pelta byl v tomto ohledu úspěšnější. Na kongresu UEFA v Istanbulu, který zítra naváže na dnešní zasedání exekutivy, by měl být potvrzen jako nástupce Ivana Haška v roli člena komise UEFA pro reprezentační týmy.

A jako předkrm bude v Edenu Superpohár

Česko zatím pořádalo mistrovství Evropy do 19 let v roce 2008 a turnaj sedmnáctek o devět let dříve. Příští rok se v pražském Edenu uskuteční Superpohár UEFA mezi vítězem Ligy mistrů a Evropské ligy.

Exekutiva UEFA dále rozhodla, že po letošním finále Ligy mistrů, které bude hostit Mnichov a po příštím ročníku, kdy přijde na řadu Londýn se rozhodující zápas hlavní pohárové soutěže odehraje v roce 2014 na stadionu Benfiky Lisabon.

Finále Evropské ligy v roce 2014 pak uvidí nový stadion Juventusu Turín.

 

reklama