reklama

Práskni Dáše Chřestýše! Fotbalové Hirošimě stejně nezabráníš

Dagmar Damková chce české sudí lépe školit a vychovávat, zajistila jim vyšší výdělky Dagmar Damková chce české sudí lépe školit a vychovávat, zajistila jim vyšší výdělky autor: ČTK
Takhle tedy ne, pane Pelto! Na svazu prásknul dveřmi Golda, chystá se na to Haindlová

Glosář - Zní to moc hezky. Korupci stop! A začneme u rozhodčích. Ti se zaváží, že odteď každého "Chřestýše"-pokušitele okamžitě nahlásí své šéfové Dagmar Damkové. A z českého fotbalu se stane rajská zahrada!

Aby bylo jasno, ta vize je sympatická, krok směrem k poloprofesionalizaci rozhodčích chvályhodný - a určitě je správné, že ten program naběhne. Jenže...

Jenže když ten program vyhlašuje Miroslav Pelta s heslem "Korupci nulová tolerance!", tak vám přitom prostě cukají koutky úst. A to nejen kvůli jeho temné minulosti, kterou ani nepopírá ("nejsem svatý, ale teď už jsem jak vyléčený feťák"), ale především kvůli tomu, co předvedl jen o pár hodin dřív.

Golda: Pelta a Berbr? S nimi to nejde

Brutální zásah Peltovy fotbalové vlády do rozjeté korupční kauzy spojené s Křetínského taškou, potažmo Spartou na straně jedné a Martinem Svobodou, řečeným Chřestýš, a Viktorií Plzeň na straně druhé, bodrému šíbrovi z Jablonce mnoho bodů do bilance jeho důvěryhodnosti nepřidal (více zde).

O fotbalové korupci, o kauze Chřestýš, o tom, jak ji Peltova fotbalová vláda vzala z moci Goldově komisi i o novém antikorupčním programu pro sudí můžete dnes debatovat s autorem textu Luďkem Mádlem v online rozhovoru na Aktuálně.cz od 12 hodin. Dotazy již můžete pokládat zde.

"Dokud budou český fotbal řídit pánové Pelta a Berbr, nikam se neposune," pustil se do jmenovaných Jiří Golda krátce poté, co na protest proti tomu, že mu kauzu vzali, rezignoval na pozici šéfa disciplinárky.

Pro deník Insider naznačil i to, že se nechtěl zúčastňovat jejich her na to, že Plzni odebere šest až devět bodů, aby jim je odvolací komise posléze zase vrátila.

Atomovka nad českou Hirošimou

Golda navíc dodává: "Jestli si myslí, že tímhle krokem nadobro zabrání tomu, že by se mohly dostat ven nějaké kompromitující materiály, tak já jsem přesvědčen, že se pletou. Pokud je někdo má a bude je chtít použít, třeba před valnou hromadou, tak je prostě použije. A tohle opatření mu v tom nijak nezabrání. A jestli to všechno vyletí ven, může to mít sílu atomovky!"

Naznačuje tak, že fotbalové "Hirošimě" Peltovy nové notičky stejně nezabrání. Byť nadiktovaly, že fotbalová disciplinárka bude už napříště navždy jen trpělivě čekat na to, jak kauzy případy posoudí policie.

Spartu teď, zdá se, Pelta ochránil před hrozbou disciplinárního trestu za to, že by nedodala důkazy ke Křetínského tvrzením o fotbalových nekalostech. Byť Pelta samozřejmě hlasitě volá, že nikomu na míru své opatření, jemuž odmítá říkat amnestie, nešil. (A třeba Golda je bytostně přesvědčen, že šlo jednoznačně o účelový krok.)

Nikde ale není psáno, že se Křetínského "kompro-materiály" nemohou třeba v médiích objevit kdykoli třeba před červnovou valnou hromadou. Třeba ta část kvůli níž tenkrát v září Pelta tak zezelenal...

Haindlová: Rezignace? Taky na ní myslím

Vraťme se k tvrdému odsudku Jiřího Goldy proneseném vůči dvojici Pelta-Berbr. Ano, Golda byl v emocích, roztrpčen, ale když něco takového pronese (pravda v tu chvíli už bývalý) šéf svazové disciplinárky, mají ta slova dramaticky větší váhu, než když je pronese nějaký štamgast v nad pivní pěnou.

Diplomatickou formou, ale přitom naprosto jasně odmítla nové notičky Peltova výkonného výboru i Odvolací a revizní komise (více zde). "Pokud výkonný výbor tu svou normu nezváží a neupraví, tak budu také zvažovat rezignaci," říká deníku Aktuálně.cz Markéta Haindlová, předsedkyně ORK.

Pro vysvětlení: ORK je pro fotbalovou asociaci něco jako její Nejvyšší soud. Takže to, co Pelta s Berbrem prosadili, rozhodně nelze označit za krystalicky čistý krok, ale přinejmenším hluboce kontroverzní  záležitost.

Damková, to je tak trochu Berbr

A tím se obloukem dostáváme zpátky k hurá programu úžasné fotbalové budoucnosti, která se odpíchne od etického kodexu rozhodčích.

Vedle Pelty je totiž druhou tváří projektu Dagmar Damková. Nic proti ní, ale všichni vědí, že jejím životním partnerem je právě Roman Berbr, kterého i Golda nepřímo označuje za neštěstí českého fotbalu.

Jde o to, že i když sebeúžasnější projekt prezentují a zaštiťují Pelta a Berbrova partnerka, je na místě zachovat ostrašitost a odstup.

Podstatou kodexu, který musí každý sudí I. a II. ligy podepsat, je tento odstavec:

"Hráčům, trenérům i funkcionářům zúčastněných klubů důsledně vytvářím stejné podmínky bez podjatosti a favorizování jakéhokoli týmu, jednotlivého hráče nebo trenéra. Za tím účelem se od okamžiku zveřejnění nominace k utkání až do mého příjezdu na místo utkání zdržuji veškerých osobních, telefonických i jiných kontaktů se zástupci klubů, k jejichž utkání jsem nominován, včetně osob s těmito kluby jakkoliv provázanými. Pokus o kontakt se mnou oznamuji neprodleně Komisi rozhodčích FAČR."

Stop kafíčkům v Průhonicích

Čili by se nemělo napříště stávat, to, co údajně loni v březnu. A sice, že si Martin Svoboda, bývalý manažer Táborska a Čáslavi a kamarád plzeňského ředitele Adolfa Šádka, dával v klidu v Průhonicích rande se sudím Adámkem a partičkou dalších rozhodčích, co tudy zrovna jeli do Jablonce, aby tam řídili zápas Plzně.

Adámek tvrdí, že si měl Chřestýš objednat výhru hostí a když se jí dočkal, tak za ni i zaplatit 200 000 korun. Přičemž všichni další sudí z údajné průhonické schůzky si pamatuje něco jiného. Jeden korupční nabídku, druhý, že Chřestýše viděl, třetí, že si ho nepamatuje...

Dle předpisu nového etického kodexu by měl  tedy napříště sudí jako Adámek hlásit už první Chřestýšův telefonát - a všichni ostatní zúčastnění sudí i ono zmiňované průhonické dostaveníčko. A to hned. Nikoli s odstupem osmi měsíců jako se to stalo v této aféře, v níž Adámkovi a čtvrtému sudímu Býmovi k jejich výpovědím nejspíš někdo pomohl, když nějakým zázračným lékem promasíroval jejich paměť.

Utečou před Simonou Peltovou?

Z toho, jak blahosklonně všichni zúčastnění o průhonické schůzce mluvili, je zjevné, že podobná rande rozhodčích se "zástupci klubů a s osobami s těmito kluby jakkoli provázanými" jsou patrně na denním pořádku.

Těžko odhadnout, jak sudí rozpozná, kdo je "osoba provázaná". Možná, že až teď potká Simonu Peltovou, manželku antikorupčního šéfa jabloneckého klubu, na nákupech v Pařížské ulici, přejde raději na druhý chodník, aby ho s ní nějaká špionážní centrála nevyfotila...

Ale dost legrace. Podstatné je, že sudí mají vše hlásit komisi rozhodčích, logicky tedy Damkové. A já prostě nevěřím tomu, že se pak tahle supercitlivá informace nedostane během pár sekund k Romanu Berbrovi. A z toho já dobrý pocit nemám.

Dvě nuly? To je hodně, ty vole

Připomeňme, že před lety zveřejněné policejní odposlechy odhalily, že Berbrovi volal Ivan Horník, když si chystal sudí před zápasem proti Brnu. „Mám tady Jardu Pastyříka, to je tvůj kůň, ne? Co vono s ním, aby byl slušnej? Můžu se s ním bavit normálně?“ Berbr přitakal a Horník následně asistentovi rozhodčího Pastyříkovi nabídnul „třicetník“.

Policejní odposlechy zachytily i to, jak si s Berbrem po telefonu o fotbalové korupci otevřeně povyprávěl i Radomír Hruboň, ředitel FK Vítkovice, a to poté, co ho požádal o telefonní číslo na sudího Grubera. Měl totiž pro něj připravený dárek.

„Poslouchej, mezi nama, Roman, dvě nuly.“ To v překladu z fotbalovštiny znamená, že na ovlivnění zápasu Most-Vítkovice měl pro sudího Grubera připraveno sto tisíc korun.

A co na to tehdy Berbr odvětil? „Aha, to je hodně, ty vole.“

Čili případná echa sudích, že je chtěl nějaký zlosyn kontaktovat, budou teď povinně směřovány do domácnosti skutečného experta na danou problematiku...

Za zápas 25 000. A legálně

To si pak můžeme říkat, jak je to príma, že Pelta otevřel kasu a sudí teď budou legálně za zápas dostávat v první lize tyhle odměny:

Hlavní místo 17 000 nově 25 000 korun, asistenti místo 10 000 již 15 000 korun a čtvrtému sudímu zůstanou 2000 Kč.

Druhá liga: hlavní ze 7500 na 15 000, asistent z 5000 na 8000 korun.

Navíc bude Damková po sudích chtít, aby se týden co týden zůčastňovali soustředění či semináře, zajistí jim odborníky na diagnostiku osobnosti... To všechno zní skvěle!

I to, že jí projekt přijede pochválit a podpořit slavný sudí Howard Webb (více zde).

Ale nikdo po nás nemůže chtít, abychom se nepopadali smíchy za břicho, když z úst profláklého šíbra Miroslava Pelty létají perly typu "Já nejsem na straně Sparty nebo Plzně, já jsem na straně pravdy!"

A neméně parádní je i jeho citát z rozhovoru pro Sport:  "Já chci, aby se jednou mohlo říct: S Peltou se morálka a disciplína ve fotbale zlepšily!"

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama