reklama

Předseda FIFA chce klubový šampionát s 32 týmy. Musíme zaujmout fanoušky z celého světa, říká

Gianni Infantino. Gianni Infantino. autor: Reuters
Klubový fotbalový šampionát se netěší velkému zájmu fanoušků. Předseda FIFA Gianni Infantino ale přišel s novým nápadem. Mistrovství světa klubů by se mohlo hrát v druhé polovině června a zasáhlo by do něho až 32 týmů. Revoluční myšlenku zveřejnil v italském a španělském tisku. Připravit projekt dostali za úkol dva členové jeho týmu, bývalí skvělí fotbalisté Chorvat Zvonimir Boban a Nizozemec Marco van Basten.

Řím – Předseda FIFA Gianni Infantino chce hrát klubové mistrovství světa ve fotbale v novém formátu s 32 kluby a v druhé polovině června. První ročník by se podle jeho představ mohl hrát už v roce 2019. Revoluční myšlenku zveřejnil v italském a španělském tisku.

Hotovo, smlouva uzavřena. Videosystém, co pomůže rozhodčím, teď bude rok a půl testovat i česká liga Hotovo, smlouva uzavřena. Videosystém, co pomůže rozhodčím, teď bude rok a půl testovat i česká liga Čtěte zde

Klubový šampionát v současné době hrají vítězové kontinentálních soutěží a zástupce hostitelské země, jímž je letos – stejně jako loni – Japonsko. Sedmičlenný turnaj, do nějž kluby z Evropy a Jižní Ameriky vstupují až v semifinále, se hraje v prosinci a netěší se nijak velkému zájmu.

"Má komplikovaný formát a špatný termín, takže není příliš vzrušující," řekl Infantino v rozhovoru pro italský list Gazzetta dello Sport. A hned nadhodil první možný termín rozšířeného turnaje – 10. až 30. června 2019. I v budoucnu by se zřejmě mohlo hrát jen v lichých letech, kdy nejsou na pořadu mistrovství světa a Evropy. I tak by se šampionát zřejmě dostal do kolize s pohárem FIFA pro národní týmy.

Jak by se vybíralo 32 účastníků, Infantino neuvedl, ale naznačil, že mezi nimi bude mít zastoupení celý svět. "Fotbal už není jen Evropa a Jižní Amerika. Svět se změnil, musíme najít turnaj, který bude zajímavý pro všechny fanoušky," uvedl pro španělský list Mundo Deportivo.

Připravit projekt dostali za úkol dva členové jeho týmu, bývalí skvělí fotbalisté – Chorvat Zvonimir Boban a Nizozemec Marco van Basten.

reklama