Rosický po sedmi měsících v základu. A hned rozhodl o výhře

26. 12. 2014 20:30
Tomáš Rosický se v zápase 18. kola anglické Premier League proti Queens Parku po sedmi měsících objevil v základní sestavě Arsenalu a rozhodl vítězným gólem v 68. minutě o výhře hře 2:1.
Tomáš Rosický se objevil v základní sestavě Arsenalu po sedmi měsících. A navíc hned rozhodl o výhře svého týmu v londýnském derby nad QPR. | Foto: Reuters

Londýn - Přišel, viděl, zvítězil. Tak by se dal zhodnotit výkon kapitána české fotbalové reprezentace Tomáše Rosického, který se v zápase 18. kola anglické Premier League proti Queens Parku po sedmi měsících objevil v základní sestavě Arsenalu a rozhodl vítězným gólem o výhře svého týmu 2:1.

Proti Queens Parku nastoupil český záložník na pravém kraji zálohy a odehrál 83 minut. Střelecky se prosadil v 65. minutě. Rosický si po přihrávce autora úvodní branky Alexise Sáncheze připsal první gól od březnového derby s Tottenhamem. Sánchez tak víc než dostatečně odčinil neproměněnou penaltu z deváté minuty.

Arsenal v oslabení výhru uhájil

Arsenal přitom od 53. minuty hrál bez útočníka Oliviera Girouda, který byl vyloučen poté, co hlavou udeřil Neduma Onuohu. Queens Park dokázal využít přesilovku až v závěru, kdy z penalty snížil Charlie Austin a připsal si desátou branku v devátém ligovém utkání.

Čtyřiatřicetiletý záložník navíc nastoupil poprvé od listopadové kvalifikace s Islandem. Rosický, který měl v poslední době problémy se stehenním svalem, se v základní jedenáctce Arsenalu naposledy objevil v květnu v závěrečném kole minulé sezony.

V aktuálním ročníku odehrál v Premier League pouhá tři utkání, naposledy si zahrál pár minut v závěru říjnového duelu se Sunderlandem.

Chelsea si udržela náskok v čele

Fotbalisté Chelsea porazili v londýnském derby díky gólům Johna Terryho a Diega Costy West Ham 2:0 a udrželi svůj tříbodový náskok v čele tabulky na Manchester City, který vyhrál 3:1 na hřišti West Bromwiche.

Chelsea s Petrem Čechem jen mezi náhradníky šla do vedení ve 31. minutě, když se po rohovém kopu pověsil do vzduchu Costa a zblízka se trefil kapitán Terry, v 62. minutě pojistil z brejku výhru domácího týmu Costa, který se prosadil přes tři hráče soupeře.

Chelsea tak doma vyhrála i devátý ligový zápas v sezoně. West Ham naopak po pěti zápasech bez porážky poprvé zaváhal. Využít toho dokázal Southampton a po vítězství 3:1 na hřišti Crystalu Palace sesadil londýnský celek ze čtvrtého místa.

Mourinho přinutil hráče ještě trénovat

Jejich kouč José Mourinho jim přichystal zvláštní vánoční "odměnu". Po zápase totiž ještě zavelel k lehkému tréninku. Podle svých slov ale jen trochu změnil původní plán.

"Kluci měli mít dva lehké tréninky zítra, ale teď po zápase kvůli tomu v šatně tak plakali, že jsem se rozhodl to upravit," žertoval Mourinho s tím, že Čecha a ostatní tím pádem v sobotu čeká jen jeden trénink.

Tradičně náročný sváteční program v Anglii znamená pro Chelsea pět ligových zápasů během 14 dnů. V neděli jedou Blues na hřiště Southamptonu.

"Moji hráči jsou jen lidé, hráči Southamptonu jsou jen lidé, proto to bude velmi těžké. Ale své platy dostáváme za to, že když fanoušci chtějí fotbal, musíme jim ho dát. A já jim ho dávám rád," dodal Mourinho.

United vyhrál posedmé v řadě

City za sedmou výhrou v řadě vykročilo už v prvním poločase, kdy se prosadili Fernando, Yaya Touré z penalty a David Silva. Po přestávce už jen snížil Isaiah Brown a připravil hosty o čtvrté čisté konto za sebou.

Podobný průběh měl i duel druhého manchesterského celku. United doma proti Newcastlu vedli po prvním poločase díky dvěma zásahům Rooneyho, ve druhém ještě zvýšil Robin van Persie a hosté pouze v závěru zkorigovali po brance Papisse Cissého z penalty.

Výsledkovou krizi díky výhře 1:0 nad předposledním Burnley ukončil Liverpool, který vyhrál po třech porážkách. Jeho městský rival Everton se naopak dál trápí a prohrál 0:1 se Stoke.

Výsledky 18. kola:

Chelsea - West Ham United 2:0 (31. Terry, 62. Costa), Burnley - Liverpool 0:1 (62. Sterling), Crystal Palace - Southampton 1:3 (86. Dann - 17. Mané, 48. Bertrand, 54. Alderweireld), Everton - Stoke 0:1 (38. Krkič z pen.), Leicester - Tottenham 1:2 (48. Ulloa - 1. Kane, 71. Eriksen), Manchester United - Newcastle 3:1 (23. a 36. Rooney, 53. Van Persie - 87. Cissé z pen.), Sunderland - Hull 1:3 (1. A. Johnson - 32. Ramírez, 51. Chester, 90.+6 Jelavič), Swansea - Aston Villa 1:0 (13. Sigurdsson), West Bromwich - Manchester City 1:3(86. Brown - 8. Fernando, 13. Y. Touré z pen., 34. Silva), Arsenal - QPR 2:1 (37. Sánchez, 65. Rosický - 79. Austin z pen.).

1. Chelsea 18 14 3 1 40:13 45
2. Manchester City 18 13 3 2 39:15 42
3. Manchester United 18 10 5 3 33:19 35
4. Southampton 18 10 2 6 31:14 32
5. West Ham United 18 9 4 5 29:21 31
6. Arsenal 18 8 6 4 32:22 30
7. Tottenham 18 9 3 6 24:24 30
8. Swansea 18 8 4 6 23:19 28