reklama

Přestup léta! Neymar může odejít, vybere si Barcu či Real?

Neymar opustí svého parťáka Gansa. Vybere si Barcelonu či Real? Neymar opustí svého parťáka Gansa. Vybere si Barcelonu či Real? autor: Reuters
Brazilský fotbalový klub FC Santos vzdal svou snahu udržet útočníka Neymara a dal mu souhlas k přestupu.

Santos - Brazilský fotbalový klub FC Santos vzdal svou snahu udržet útočníka Neymara a dal mu souhlas k přestupu. Jednadvacetiletý talent se sám rozhodne, zda přijme nabídku Barcelony, nebo Realu Madrid.

"Mám radost, že mě chtějí tyhle dva kluby. Jsem pyšný, je to jeden z nejšťastnějších dnů v mém životě," řekl Neymar v pátek při odchodu ze sídla FC Santos poté, co se dozvěděl o rozhodnutí představitelů klubu. "Důkladně prozkoumám obě nabídky. Rozhodneme se s rodinou. Nemám naspěch. Může to trvat pět minut, půl hodiny, nebo tři dny," prohlásil.

Může odejít, i když nabídky nejsou podle očekávání

Neymar má v Santosu kontrakt až do mistrovství světa v Brazílii v příštím roce, ale klub v pátek oznámil, že souhlasí s nabídkami, které obdržel od obou španělských gigantů. Žádná z nich se zdaleka neblíží 65 milionům eur (1,68 miliardy korun), které má hráč jako výstupní klauzuli ve smlouvě.

Real je podle brazilských médií ochoten zaplatit 35 milionů eur (907 milionů korun), Barcelona o sedm milionů eur méně. Madridský celek prý nabízí lepší podmínky i samotnému fotbalistovi, přesto nejspíš neuspěje.

Brazilský talent si chce zahrát s Messim

Neymar už se dříve vyjádřil, že by rád nastupoval v týmu s Lionelem Messim. Podle viceprezidenta Santosu Odilia Rodrigueze má mladý fotbalista s Barcelonou uzavřenou džentlmenskou dohodu.

Neymar je v Santosu deset let a v roce 2009 v něm zahájil profesionální kariéru. Díky němu klub oprášil svou zašlou slávu ze 70. let minulého století, kdy v jeho dresu zářil legendární Pelé. Předloni Santos poprvé od dob Pelého získal Pohár osvoboditelů.

Neymar se stal také nejlepším střelcem klubu v éře po trojnásobném světovém šampionovi, během 229 zápasů dal 138 gólů. Santosu pomohl vyhrát rovněž Brazilský pohár (2010) a třikrát šampionát státu Sao Paulo.

Neymar odchází, když se mu nedaří

Klub však opustí v době, kdy se mu nedaří. Ve finále mistrovství Sao Paula nedávno Santos podlehl Corinthians a trápí ho střelecký půst, který trvá už 662 minut. Evropské velkokluby toužily po Neymarovi několik let, Santos však dosud odolával. V roce 2010 neuspěla Chelsea s oficiální nabídkou na 35 milionů eur. O hráče prý v poslední době usiloval i Bayer Mnichov.

Neymar by se měl do nového působiště přesunout po červnovém Poháru FIFA, který se Brazílie pokusí na domácí půdě potřetí za sebou vyhrát. Majitel stříbrné olympijské medaile z Londýna bude mít šanci na turnaji rozšířit svou bilanci 32 reprezentačních zápasů, v nichž dal 20 gólů.

reklama