Případ Puerta: v Česku fotbalisté hazardují se životem

Zdeněk Mihalco
30. 8. 2007 10:50
Sportovní svazy nepřispívají na preventivní prohlídky

Praha - Smrt španělského fotbalisty Antonia Puerty z FC Sevilla vyvolala otázku, jak jsou proti rizikům možnosti selhání organismu chráněni čeští sportovci. Odpověď zní: nedostatečně.

Vrcholoví sportovci sice často mají své osobní nebo klubové lékaře. Sportovní svazy však prakticky nepodporují preventivní zdravotní prohlídky sportovců. Nijak na ně nepřispívají. Přitom ve většině evropských zemí je běžné, že jedno celkové vyšetření organismu za rok hradí sportovní svaz.

"Usiluje se o to, aby zdravotní prohlídky měly nějaká pravidla," říká Vladimir Civin z Českého svazu tělesné výchovy. "Zdravotní prohlídky by v budoucnu měly být částečně hrazeny z peněz sportovních svazů. Je to však záležitost jednotlivých svazů, nikoliv svazu tělesné výchovy," tvrdí.

Přátelé a příbuzní utěšují těhotnou manželku Antonia Puerty, fotbalisty, který v úterý zemřel na srdeční selhání
Přátelé a příbuzní utěšují těhotnou manželku Antonia Puerty, fotbalisty, který v úterý zemřel na srdeční selhání | Foto: Reuters

Svazy nepřispívají

Deník Aktuálně.cz proto oslovil několik sportovních svazů. Na zdravotní prohlídky až na výjimky žádný z nich nepřispívá. A ani se k tomu v budoucnu nechystá.
 
Jaký je nejčastější důvod, proč svazy nechtějí přispívat? Na takové věci nejsou peníze.

"U profesionálů je za prohlídky odpovědný zaměstnavatel, tedy klub. Tam jsou prováděny pečlivá vyšetření většinou jednou za půl roku. V nižších soutěžích je to na odpovědnosti každého hráče, žádný fotbalista nemá povinnost jít na preventivní prohlídku. Dřív bylo nutné razítko, teď se to nevyžaduje," tvrdí tiskový mluvčí fotbalového svazu Václav Tichý.

Přitom každý sportovec, který je členem některého ze sportovních svazů, by měl preventivní prohlídku absolvovat minimálně jednou ročně. Povinnost je dána vyhláškou.

Vyšetření snižuje riziko

Speciální dvouhodinová prohlídka pro sportovce stojí 600 až 1000 korun a české zdravotní pojišťovny ji nehradí.

Jde o komplexní vyšetření zahrnující například zátěžový test, vyšetření krve a moči. Sportovci dostanou podrobnou zprávu s doporučením, na co si dávat pozor. Vyšetření výrazně snižuje riziko, že sportovci selže srdce tak jako v případě španělského fotbalisty Puerty.

"Většinu problémů dokážeme odhalit a riziko selhání organismu značně snížíme," říká sportovní lékař Pavel Homolka z brněnské kliniky funkční diagnostiky. Problémem však je, že mnozí sportovci doporučení vycházející z výsledků vyšetření nerespektují. "Nikomu nemůžeme přikázat, aby se sportem skončil. Jenže pak to může skončit tragicky," varuje lékař.

Svazy hradí preventivní prohlídky například v Německu všem svým členům. "U nás jsou zdravotní rizika při sportu zanedbávaná. Svazy o zdraví sportovců nemají zájem," tvrdí lékař Pavel Homolka.

Výjimkou je Česká baseballová asociace. "Máme na prohlídky vyčleněny peníze. Zatím jde hlavně o reprezentanty, ale do budoucna bychom chtěli, aby se to týkalo všech členů svazu," řekl František Přibyl ze sekretariátu asociace.

 

Právě se děje

Další zprávy