Příprava s nádechem senzace: Češi trápili Angličany

20. 8. 2008 22:54
Anglie - Česká republika 2:2
Anglie dokázala dvakrát vyrovnat
Anglie dokázala dvakrát vyrovnat | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Londýn (od našeho zvláštního zpravodaje) - Mohla to být srpnová senzace, ale nakonec je to "jen" remíza. Čeští fotbalisté byli blízko k vítězství nad Anglií, navíc v jejím královském prostředí. Ve Wembley však přišli o výhru v nastaveném čase.

Karel Brückner sice vede Rakousko, ale osobitý styl tohoto charismatického kouče se přenesl na jeho nástupce. Kdo viděl před zápasem sestavu, mohl si jen povzdechnout.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě

Samozřejmě na trávník nádherného stadionu ve Wembley vyběhnul Milan Baroš, trochu překvapivě se do základní jedenáctky vešel i Radek Šírl.

Karel Brückner na tiskové konferenci v hotelu Hilton ve Vídni
Karel Brückner na tiskové konferenci v hotelu Hilton ve Vídni | Foto: Reuters
Čtěte více:
Brücknerova premiéra: Rakušané málem šokovali Itálii

Nicméně nakonec to nebyla taková tragédie, která se dopředu očekávala. Češi nezačali vůbec špatně. Úvodní nervozitu ukončil David Beckham, jehož nebezpečný centr ale skončil bez odezvy.

První opravdovou šanci si vytvořili fotbalisté v červených dresech. Do pokutového území naběhl Vlček a v nadějné příležitosti minul o centimetry pravou tyč branky Davida Jamese.

Mělo jít o přátelský zápas, ale tempo tomu úplně neodpovídalo. První střelu na bránu zakrátko vyslal Steven Gerrard, jehož pokus na kluzkém povrchu Čech radši vyboxoval.

Baroš umlčel kritiky

Pak se zablýsklo na druhé straně. Baroš se dotkl míče sice až po čtvrthodině hry, ovšem stálo to za to, což si museli přiznat i jeho největší kritici. Na hraně ofsajdu převzal míč, přes obránce se dostal až ke střele a James jen s obtížemi ránu vyrazil.

Čtěte více: Fotbalový svátek: Radu znervózněl Beckham a spol.

Potom se fotbal na chvíli vytratil, aby se naplno vrátil ve 22. minutě. Nádherně se uvolnil Šírl a ještě lepší přihrávkou našel právě Baroše. Útočník nehrající v Lyonu se lehce obtočil kolem Terryho a s tečí obránce poslal Čechy do vedení!

A najednou se začaly dít věci. Když se anglické publikum doslechlo o jménu střelce, začalo bučet. Pokud Anglie uznává Petra Čecha jako kvalitního gólmana a slušného fotbalistu, Baroš je tu jeho přesným opakem. Jeho časté simulace nejsou pro ostrovní fanoušky ničím neznámým.

Stejnou pověst má vigantický rodák u většiny českých fanoušků. Ovšem pro tuto chvíli se na ni zapomnělo a ztichlým Wembley znělo oslavné "Miláán Baroš". Jak je ta štěstěna vrtkavá...

Čtěte ohlasy po zápase: Odepisovat Baroše? Chyba. Rada ho chce oživit

První polovinu utkání poznamenal déšť. Na snímku Jaroslav Plašil (vlevo) a Gareth Barry (Anglie). | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Angličané se probudili

Reprezentace "Albionu" se rychle probouzela. Netrvalo dlouho a donutila české obránce k pouhému odkopávání či zakopávání míčů. Hráči v bílém však neproměňovali jasné šance.

Defoe nejdříve vystřelil jen do náruče připraveného Čecha. Potom přišla po půlhodině jedna těžká a dlouhá minuta. Nejdříve kopali Angličané roh. Se štěstím jej hostující výběr odvrátil, ale nebezpečí pokračovalo. Čech si však následně poradil i se střelou nabíhajícího Ashleyho Colea.

Angličtí novináři, pokud je tedy vůbec zajímal český výběr, řešili, zda je brankář chytající za Chelsea opravdu nejlepší na světě.

Petr Čech jim mohl vzkázat: Řadím se mezi ně. Neskutečný zákrok předvedl i o chvíli později, když špičkami prstů vyrazil střelu Defoea.

Na Browna obránci zapomněli

Jenže ani on na vše stačit nemohl. Zvláště na prudkou hlavičku Wese Browna, na něhož obránci trestuhodně zapomněli. Kapitán Ujfaluši skákal proti rohu pozdě a obránce Manchesteru jej bez problémů vyškolil.

Britský gólman David James se natahuje pro míč, který nechytil ale pouze vyrazil. Naštěstí pro něj, ho znovu bezpečně včas zachytil. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Vyrovnávací gól přišel ve 45. minutě a krátce na to ukončil norský sudí Terje Hauge hodně zajímavý první poločas. Druhé dějství začalo také dost nečekaně.

Už jen proto, že Barošovo účinkování skončilo a nahradil jej Václav Svěrkoš. Vystřídali i Grygera a Vlček, na trávník se dostali Pospěch s Jarolímem. Nezůstalo jen u střídání, Polák z první rychlé akce zamířil těsně vedle.

Jankulovski zastínil Beckhama

Diváci si však mohli gól zvolat o chvíli později. K přímému kopu ze zhruba dvaceti metrů se postavil Jankulovski a celé Anglii ukázal, co se čekalo spíše od Beckhama. Jeho nechytatelná střela zapadla těsně pod šibenici a z brankáře Jamese se stal jen statista.

Češi nereagovali stejně jako po Barošově gólu. Pokračovali v aktivitě, s níž počítal málokdo. Skoro se to vyplatilo. Přesně po hodině hry měl na kopačce gól Svěrkoš.

Druhou reprezentační trefu ale nepřidal. Oběhnul chybujícího Jamese, ovšem z úhlu netrefil bránu. To byl moment, který jen připomněl pověstné chyby anglických gólmanů. I kvůli nim se "kolébka fotbalu" neprobojovala na Euro.

Hosté měli méně ze hry, ale překvapivě více šancí. Plašil v 67. minutě vyslal kolmou přihrávkou na Svěrkoše a ten podruhé nabídnutou šancí pohrdl. Nepříliš razantní pokus skončil v rukavicích Jamese. Brankář si míč znovu nepohlídal, ale ostravský útočník neměl možnost jej doběhnout.

Šťastné vyrovnání

Tempo pomalu opadávalo, stejně jako v prvním poločase začalo pršet. Anglie se tlačila do útoku, defenziva však domácí tým pouštěla sotva k vápnu a málokdy do něj.

Pro Fabia Capella to byl oříšek. A jeho svěřenci marně bušili na někdy až sedmičlennou hráz. Přesto se dočkali vyrovnání. Přišlo navíc opět v době, kdy už se hrály závěrečné minuty.

Po rohovém kopu se ve zmatečné situaci nejlépe zorientoval Joe Cole, jenž dotlačil míč do sítě. Nastavený čas už další akci neviděl, a proto zápas skončil remízou 2:2. Nebyla nezasloužená, ovšem sami čeští fotbalisté tušili, že měli na víc.