reklama

Probuďte se, volali na Němce. Fotbalový sen skončil

Radost Španělů na jedné straně, smutek Němců na straně druhé Radost Španělů na jedné straně, smutek Němců na straně druhé autor: Reuters
Německý tisk i přes stříbro chválí fotbalisty

Berlín - Pouze druhé místo. Takový konec museli překousnout fotbalisté Německa, kteří v nedělním finále evropského šampionátu nestačili na Španělsko. Rozhodl sice jediný gól, ovšem soupeř byl mnohem lepší a triumf si zasloužil.

Uznal to trenér Joachim Löw, ale také německý tisk. Situaci v národním týmu některé deníky přirovnávají k mistrovství světa v roce 2006, kdy tým kolem Michaela Ballacka skončil na třetím místě.

Tehdy alespoň mohli hráči po závěrečném utkání slavit, nyní museli sledovat radost Jihoevropanů. "Sen je u konce, pohádka znovu skončila bez happy endu," píše v pondělí deník Die Welt.

Čtěte více: Viva! Jediný gól a Španělé jsou mistry Evropy!

Ve svém komentáři přirovnává prestižní list cestu německých fotbalistů k výstupu na horu. Byla to po podle něj dlouhá a náročná cesta, jíž chyběl poslední krok. Dodává, že se jedná o zklamání, ale není možné, aby se z něho stalo zoufalství.

"Ukázalo se, jaké jsou možnosti mužstva. Tým opravdu chtěl pohár, ale jen to nestačilo. Tentokráte ne. Španělé byli lepší: chladní v útoku, koncentrovaní v záloze a nekompromisní v defenzivě," tvrdí Die Welt.

Čtěte také: Španělé vyhráli naprosto zaslouženě, uznal Löw

"Finále skončilo 0:1. Přesto děkujeme," oznamuje Berliner Zeitung, který si povzdechl nad prvním poločasem.

Německu zbylo druhé místo

Ve Vídni se rozhodlo o králi evropského fotbalu Ve Vídni se rozhodlo o králi evropského fotbalu Prohlédněte zde

"Tlačili jsme do čtrnácté minuty. Potom převzali iniciativu Španělé a my mohli jen na hráče volat: Probuďte se, je to finále. Jenže pak se to stalo, váhavý Lahm pustil Torrese a Lehmann k balonu přišel pozdě. Zasloužená trefa," píše list z hlavního města.

Magazín Kicker ve svém referátu o zápase uvádí, že hra měla spád a pořád bylo co sledovat. Hlavně tedy ze strany fotbalistů v červených dresech.

"Německá jedenáctka nenašla žádný prostředek, jak zastavit hodně silnou středovou řadu Španělska. Naopak na druhé straně se pořád něco dělo," píše Kicker a suše konstatuje: "Německu zbylo druhé místo."

Frankfurter Allgemeine Zeitung neopomíná zmínku o atmosféře, která před a během finále zaplavila Německo. Nejvíce samozřejmě ovládla stejně jako při světovém šampionátu berlínskou metropoli.

"Už tři hodiny před začátkem byla fanzóna zaplněna. 500 000 lidí zpívalo a tančilo," popisuje deník tzv. Fanouškovskou míli, která po dvou letech znovu ožila fotbalem. Nejen tam ale byly velkoplošné obrazovky a doprovodný program. Do Mnichova se sjelo 70 tisíc příznivců, ve Stuttgartu a Hamburku jich bylo kolem 40 tisíc.

V neděli večer se většina smutně rozcházela domů. V pondělí ale čeká Němce rozloučení s reprezentací. Oslava se bude konat opět Berlíně.

reklama