reklama

Proč nemá nikdo rád Suáreze. El Pistolera pohřbily průšvihy

Luis Suárez. Dříve hrdina, dnes padouch a nenáviděná postava světového fotbalu. Podívejte se na video jeho šílených momentů. www.youtube.com
Říkali mu El Pistolero, teď je to kanibal. Uruguayský fotbalista Luis Suárez sbírá pravidelně spoustu bodů v soutěži o nejnenáviděnější fotbalovou hvězdu.

Praha - "Chtěl bych, aby se na mě jednou vzpomínalo hlavně pro mé fotbalové umění, a ne jako na kanibala nebo podvodníka," řekl Luis Alberto Suárez v roce 2011, když přestupoval z Ajaxu Amsterdam do FC Liverpool. A zřejmě vůbec netušil, jak směšně a absurdně budou jeho slova znít o dva roky později.

Uruguayský fotbalista je v současné době jedním z nejdiskutovanějších hráčů světového fotbalu. Pro své průšvihy i pro zajímavé tahanice s Liverpoolem. Suárez chce pryč, chce hrát Ligu mistrů, jenže Liverpool se ho nechce vzdát (více čtěte ZDE).

Ale pojďme zpět k úvodní citaci, tam kde velký přerod hrdiny v padoucha v podstatě začíná. Suárez tehdy toužil napravit svou reputaci, kterou notně poškodil incident z listopadu 2010, kdy v utkání nizozemské nejvyšší soutěže proti PSV pokousal do krku protihráče Otmana Bakkala.

V Anglii začal skvěle, pak začaly potíže

Pro média jeho nepochopitelný zkrat logicky znamenal žně. "Kanibal z Ajaxu!" hlásaly titulky na internetu i v tištěných listech. Suárez získal novou přezdívku, tu starou, o poznání lichotivější - El Pistolero - poté už použil jen málokdo. Jeho 81 tref ve 110 zápasech bylo rázem zapomenuto. A sám fotbalista věděl, že tuhle nálepku smaže jen další spoustou nastřílených branek.

Do Premier League vlétl ve velkém stylu a od začátku svého angažmá Liverpool táhl. Fanoušky získal rychle na svou stranu, jenže jeho kontroverzní povaha opět střelecké úspěchy jednoznačně zdecimovala a přehlušila.

Problém první: Rasismus vůči Evrovi

V říjnu 2011 přišel první velký problém. Po utkání s Manchesterem United obvinil Patrice Evra Suáreze z rasismu. "Kamery to zachytily. Jedno konkrétní slovo mi adresoval nejméně desetkrát. Je velmi frustrující, že ještě v roce 2011 slyšíte něco takového," postěžoval si po utkání francouzský obránce.

Suárez se ihned hájil. "Opravdu se zlobím, že mě obviňují z rasismu. Vždycky jsem respektoval a stále respektuji všechny. Všichni jsme stejní. Na hřiště vstupujeme s iluzemi malého dítěte, které si užívá to, co dělá. Nechodíme tam vytvářet konflikty," vyjádřil se Uruguayec, který dostal trest na osm zápasů.

Podle Fergusona je ostudou Liverpoolu

Další vášně pak rozdmýchal při odvetě o půl roku později, když Evrovi před zápasem nepodal ruku. "Suárez je ostudou Liverpoolu. Už by za něj nikdy neměl hrát. To, co udělal, bylo hrozné," čertil se sám lodivod United Sir Alex Ferguson.

Suárezovy zlé časy pokračovaly. V říjnu 2012 si v ligovém utkání proti Stoke City neodpustil teatrální pád v pokutovém území, čímž strhl na svoji osobu další drtivou vlnu kritiky. Jedním z lidí, kteří si neodpustili k Suárezově simulování komentář, byl stoper Arsenalu Londýn Laurent Koscielny.

Koscielny: Nejradši byste ho nakopli

"Proti kterému útočníkovi nesnáším hrát? Proti Suárezovi. Je otravné ho bránit, je to podvodník. Nejradši byste ho nakopli, ale přitom si musíte dávat pozor, abyste nedostali červenou. Když cítí, že se ho soupeř dotkl, okamžitě padá. Nedávno jsme se strkali a on najednou spadl a prý, že je to penalta," kroutil hlavou francouzský obránce.

Zajímavý komentář. A aktuální v tom, že Arsenal v současné době po uruguayském střelci mocně touží. Je možné být v jednom týmu s člověkem, kterého zahrnete tak silnou kritikou? To ví snad jen sám Koscielny.

Kanibal je zpět, odnesla to Ivanovičova ruka

Uběhl další půlrok a Suárez byl opět za padoucha. V odvetě osmifinále Evropské ligy proti Zenitu Petrohrad dal sice uruguayský rychlík dvě branky a zařídil Reds postup, jenže zase se spíš mluvilo o tom, že úmyslně šlápl na záda obránci ruského celku Tomáši Hubočanovi.

To nejhorší ale přišlo v dubnu. Po dvou letech se v Suárezovi znovu probudil jeho pud lidožrouta. Srbský obránce Branislav Ivanovič obral Uruguayce o míč, ten to psychicky neunesl a v plném běhu se protihráči zakousl do ruky. Rozhodčí to neviděl a Suárez poté v nastaveném čase srovnal na 2:2.

Suárez se znechutil i části vlastních fanoušků

Hned po utkání přispěchal s omluvou, kterou Ivanovič přijal a nechtěl se obrátit s civilní stížností na policii. Anglická fotbalová asociace však měla jasno. Tohle si fotbalista prostě dovolit nesmí. Suárez inkasoval desetizápasový trest a pohrdat jím začali nejen fanoušci ostatních týmů, ale i značná část příznivců Liverpoolu. "Stydíme se za Suáreze," psali v diskusích na fanouškovských webech.

I to může být jeden z důvodů, proč chce šestadvacetiletý hráč z Anfield Road stůj co stůj odejít. Otázkou však zůstává: Dokáže Suárez ve zbytku kariéry napravit škody, které napáchal? Dospěje někdy? Ustoupí Kanibal do pozadí a nechá opět naplno zazářit střeleckého El Pistolera? Věřit tomu není snadné, ale nechme se překvapit.

reklama