reklama

Česká lvíčata před ME: Obětavý bojovník Jakub Jugas

Profil Jakuba Jugase FAČR
Podívejte se na profil Jakuba Jugase, jednoho z vážných adeptů na nominaci pro Euro jednadvacetiletých.

Praha - Jakub Jugas do míče poprvé kopl v Otrokovicích, s velkým fotbalem však začínal ve Zlíně, jehož kmenovým hráčem je dodnes, i když momentálně působí v brněnské Zbrojovce. V národních týmech různých kategorií odehrál čtyřicet zápasů a stal vicemistrem Evropy do 19 let. V jednadvacítce je jeho jasným cílem probojovat se na domácí evropský šampionát.

Otrokovického rodáka představila v oficiálním videu FAČR, která před šampionátem ve 32 drobných medailoncích ukáže všechny potenciální fotbalisty, jež mají šanci se domácího turnaje zasáhnout.

Z Otrokovic se už v deseti letech se přesunul do nedalekého Zlína, a až tam odstartoval kariéru profesionálního fotbalisty. Přes všechny mládežnické kategorie se probojoval až do prvního mužstva, ve kterém dostal v srpnu 2010 v rámci druhé nejvyšší soutěže svou první příležitost. Tou dobou už byl stabilním článkem mládežnických reprezentací, ve kterých pravidelně působí již od svých patnácti let.

První ligový gól dal po roce

Ve Zlíně pak hrál další dva roky, když si jej všimli v prvoligové Příbrami, kam odešel v září 2012 a ihned se napevno usadil v základní sestavě. Za necelý rok se v dresu středočeského týmu dočkal v utkání s Ostravou své premiérové branky v první lize.

„Odrazilo se to ke mně a já to napálil do sítě. Pak běžíte a užíváte si ten první gól s fanoušky a spoluhráči, všichni vám gratulují a je to báječný pocit,“ vzpomíná Jugas.

S devatenáctkami vicemistrem Evropry

To v reprezentaci zaznamenal gólový zásah o více než dva roky dříve, když v týmu do 19 let přispěl jednou brankou k výhře 3:0 v přátelském zápase s Itálií. S mužstvem pak prošel poslední kvalifikační fází a probojoval se do závěrečné nominace na ME v Rumunsku, díky čemuž mohl v srpnu 2011 slavit titul vicemistra Evropy.

V základní skupině finálového turnaje se dostal do hry v utkání s Řeckem a následně také v semifinále se Srby.

“Sice jsem většinu turnaje nehrál, ale byl to neskutečný zážitek. Přál bych každému vidět, jak tam ve finále všichni kluci z lavičky stáli a fandili. Nedopadlo to, i přesto to však bylo úžasné,“ vzpomíná.

A v listopadu příštího roku už se hlásil trenérovi jednadvacítky Jakubu Dovalilovi na srazu před přípravným utkáním se Švédskem.

Zpátky na Moravu

Na klubové úrovni pak změnil tým před probíhající sezonou, kdy opustil Příbram a putoval zpět na Moravu. Nikoli však do Zlína, ale o několik desítek kilometrů západněji. Do konce ročníku 2014/15 hostuje ve Zbrojovce Brno. Ve svém novém týmu se uvedl parádně, když skóroval hned ve druhém zápase, při výhře 3:0 nad Hradcem Králové.

Na svůj premiérový gól v reprezentaci do 21 let stále čeká, naposledy se objevil v jejím dresu v listopadovém přátelském zápase s Německem a ví, že o místo na závěrečném turnaji ještě bude muset zabojovat.

„Mým osobním cílem je udržet se v mužstvu a na Euro se dostat. Konkurence na mém postu je veliká, já to beru, ale pokud v mužstvu budu, tak jsem připravený odvést maximum. A pokud nebudu hrát, budu vždycky držet palce klukům na hřišti,“ dodává.

reklama