reklama

Proměna Nizozemců. Od totálního fotbalu k totální impotenci

Van Persie v souboji s Garayem. V semifinále byl prakticky neviditelný. Van Persie v souboji s Garayem. V semifinále byl prakticky neviditelný. autor: Reuters
Čeští fotbaloví experti hodnotí semifinálové duely světového šampionátu. Zklamáním Brazilci, ale také Nizozemí.

Praha - Na světovém šampionátu v Brazílii mohlo dojít na evropské finále, Nizozemci ale doplatili na přílišnou opatrnost, respekt k soupeři a útočnou impotenci.

Shodli se na tom čeští fotbaloví odborníci oslovení serverem Aktuálně.cz.

"Argentina nehrála zvlášť dobře, ale její postup hodnotím jako zasloužený. Působila klidněji a sebejistěji," uvedl zkušený trenér František Komňacký. Nizozemci jako by se až moc báli Messiho a jeho kumpánů v bílomodrých dresech.

"Přišlo mi, že hráli všechno jen na Robbena a málo jej doplňovali. Raději zůstávali vzadu. Bylo jasné, že rozhodnou penalty, a v nich měla Argentina lepšího brankáře," dodal bývalý kouč Jablonce, Ostravy či Jihlavy s tím, že taktická bitva se v tomto klání dala očekávat.

Frýdek: Nizozemci nic nevymysleli

Někdejší reprezentační záložník Martin Frýdek rovněž kritizoval malou útočnou aktivitu van Gaalova týmu. Oranjes se během turnaje, který začali úžasnou pětigólovou smrští proti Španělsku, změnili v tým, jenž nevěděl, jak v ofenzivě soupeři ublížit.

Proti Mexiku skórovali až v samém závěru utkání, ve čtvrtfinále a semifinále potom ani jednou za 240 minut. Robin van Persie se stal neviditelným, Robben začal příliš sólovat, Sneijder kazil finální přihrávky, střídající Huntelaar se neprosadil a mladý supertalent Depay se tentokrát do hry vůbec nedostal.

"Přiznám se, že jsem Nizozemcům přál finále, oni ale proti Argentině vůbec nic nevymysleli. Kdyby hráli útočněji, mohli Messiho a spol. víc potrápit," vyjádřil se Frýdek ke špatně zvolené taktice.

Argentinci naopak experty nepřestávají překvapovat svou sice defenzivní, ale velmi kompaktní a na nebezpečné brejky orientovanou hrou. "To, jak Argentina brání a hraje účelně, to je na jednu stranu obdivuhodné," podotkl Frýdek. "Nizozemce vůbec k ničemu nepustili, ta jejich obrana opravu působí velice kompaktně," dodal Komňacký.

Němci? To byl neskutečný fičák

Dvě semifinále světového šampionátu už nemohla být rozdílnější. Německý ofenzivní koncert vystřídala taktická bitva a čekání na penaltový rozstřel.

"Němci, to byl neskutečný fičák. Od začátku byli jasně lepší. V podstatě to bylo velké překvapení, protože proti Alžírsku a Francii nepůsobili vůbec tak dobře. Neuvěřitelně jim ten zápas s Brazílií sedl," řekl bývalý záložník Sparty.

Komňacký souhlasil. "Na rozdíl od toho druhého zápasu jsme v tom prvním viděli jednoznačnou dominanci jednoho týmu. Německo bylo vynikající a v organizaci hry Brazilce jasně převálcovalo. Oba finalisté podle mě postoupili zaslouženě," uzavřel odborník.

reklama