Protekce? Kdepak. Limberskému pomohla nedávná novela trestního řádu

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
5. 1. 2016 6:00
Fotbalista David Limberský za svou zářijovou dopravní nehodu na pražském Smíchově v opilosti nepůjde před soud. Nepomohlo mu k tomu slavné jméno, nýbrž novela trestního řádu z roku 2012, která díky dohodě umožňuje odklon trestu.
David Limberský
David Limberský | Foto: ČTK

Praha - "Kdyby to udělal normální člověk, dostal by flastr, jak se patří," zní jeden z komentářů pod pondělní zprávou (více ZDE) na Aktuálně.cz o tom, že fotbalista David Limberský za svou zářijovou dopravní nehodu na pražském Smíchově v opilosti nepůjde před soud, protože se dohodl se státním zástupcem na roční pauze od řízení a čtyřleté podmínce, a ten proto zastavil trestní řízení.

Pravdou ovšem je, že českému reprezentačnímu obránci nepomohlo jméno nebo peníze, nýbrž novela trestního řádu z roku 2012, která umožňuje takovýto odklon trestu.

"Podobných dohod je čím dál víc, protože soud má případů hodně a je rád, když nemusí řešit další. Není to nic zvláštního, co by nějak vybočovalo ze standardu," řekl Aktuálně advokát Vladimír Kolář, který se specializuje na dopravní právo.

Zachránil ho "institut dohody"

Plzeňský fotbalista využil "institutu dohody o vině a trestu", který byl do českého právního řádu zakotven novelou v roce 2012. Za tímto záhadným souslovím se skrývá vlastně celkem jednoduchý scénář. Pachatel musí uznat vinu, zaplatit odškodné a během dané zkušební lhůty dodržovat zákony. První dvě podmínky už Limberský splnil, na tu třetí má následující čtyři roky.

Ano, horní hranice trestu pro člověka obviněného z ohrožování pod vlivem návykové látky sice je až tři roky vězení, ale to ve skutečnosti Limberskému nehrozilo. Soud totiž bere v potaz čistý trestní rejstřík, počet předchozích přestupků či škody, kterých se obviněný svým jednáním dopustil. A v tomto případě to odnesl pouze sloup a kus zídky u plotu.

"Osobně jsem ale překvapený, jak to nakonec skončilo," přiznal Stanislav Šíp ze společnosti Bruna Agency, která na stránkách neplattepokuty.cz nabízí řidičům zastupování při sporech s policií.

"Měl jsem v minulosti dva případy, ve kterých měli obvinění podobnou hladinu alkoholu v krvi (1,24 promile alkoholu, pozn. red.) jako pan Limberský a jeden dostal rok, a druhý dokonce rok a půl zákazu činnosti. A to aniž by způsobili nějaké škody dopravní nehodou," dodává Šíp.

Vyhne se i záznamu v rejstříku

Jenže žádný případ není stejný a konečný trest se může lišit i kraj od kraje, záleží na benevolenci tamních státních zástupců. Zatímco například případy ve Zlíně dostávají za podobné přečiny i tříleté zákazy činnosti, v Brně mohou odejít jen s 15 měsíci. Klidně se může stát, že přestupek je hodnocen tvrději než trestný čin.

"Paradoxně je přestupkové řízení horší než to trestní. Při přestupkovém řízení musí správní orgán obligatorně nařídit pokutu 50 tisíc korun a zákaz řízení až na dva roky. Kdežto soud může zohlednit všechny skutečnosti a ani nemusí uložit zákaz řízení," vysvětluje Kolář.

"Samozřejmě, měl bych být objektivní a chápu, že mohly hrát roli i jiné skutečnosti, o kterých nevíme, ale na druhou stranu rozumím, že pro někoho, kdo byl v minulosti za podobný přečin potrestán mnohem tvrději, to být pochopitelné nemusí," reaguje Šíp.

Limberský už v září dostal od plzeňské Viktorie rekordní pokutu téměř milion korun, přišel o kapitánskou pásku a dva zápasy v národním týmu. Kdyby svůj vůz opřel do sloupu před zářím 2012, byl by odsouzen a měl by záznam v trestním rejstříku, takhle se tomu vyhne.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

Další zprávy