Prozrazeno. Víme, jak Hřebík vykouzlí českou Barcelonu

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 1. 2012 12:00
Hřebík: "Plzeň se modernímu stylu přiblížila. Ale jen přiblížila."
Foto: ČTK

Praha - Jdi po míči, i když víš, že nemáš šanci ho získat. Když to uděláš, získá ho tvůj tým. To je jeden z principů "nového" fotbalu, který chce Jaroslav Hřebík vštípit fotbalistům pražské Sparty.

Ve druhé části exkluzivního rozhovoru pro Aktuálně.cz prozrazuje, jak chce dosáhnout toho, aby letenský klub hrál moderním stylem, inspirovaným uctívanou Barcelonou.

Fanoušci už se nemůžou dočkat, až Sparta začne hrát jako Barcelona, jak jste jim slíbil. Kdy to bude?

"Hrát jako Barcelona... Už se o tom hodně napsalo, ale já jsem to takhle nikdy neřekl, že budeme hrát jako Barca. Řekl jsem, že musíme podchytit trend, který nastavila Barcelona a španělský fotbal obecně. Protože už ho chytá víc zemí, je to logický vývojový stupeň fotbalu. Nejvyšší, na který se fotbal v současné době dostal."

Foto: Aktuálně.cz
Šéf Sparty Hřebík: Budu jako Ferguson. Ale po česku
Čtěte také 1. díl rozhovor s Jaroslavem Hřebíkem nejen o dramatických změnách organizace práce ve Spartě

Na tu cestu už v Česku vykročila Plzeň, nebo ne?

"Ano, z českých klubů se tomuto trendu jednoznačně přiblížila nejvíc. Neznamená to, že by hrála jako Barcelona, ale tomu trendu se určitě blíží, principy té hry jsou v plzeňském pojetí patrné. V Evropě se barcelonskému stylu blíží třeba Dortmund, Porto, Benfica..."

O Spartě a Hřebíkovi čtěte více:

Pojďme si ten styl popsat. Z čeho vychází?

"Absolutní základ je bleskové, automatické přepnutí činnosti hráče při zisku nebo ztrátě míče. Když balon ztratím, okamžitě se musím snažit ho opět získat."

Nestát a nečekat. Atakovat soupeře!

Tento princip zdůrazňujete vy sám už roky. Jak se tahle teze vyvinula?

"V zemích, kde tento trend zachytili, učí tímto stylem hrát mládež. Protože předpokládají, že právě takový fotbal se bude hrát za pět šest let. Když se podíváte na zápasy evropských šampionátů týmů do 19 i 21 let, tak po ztrátě míče šli všichni účastníci těch turnajů do týmového presinku. Ne do presinku typu "hráč atakuje hráče a ostatní čekají, co bude". Důležité je jít do týmového presinku. A okamžitě."

A v případě zisku balonu?

"Tady jsou důležité dva principy. Snažit se míč konstruktivně udržet, ale zároveň využít už zmíněného momentu "přepnutí". Snažit se soupeře co nejrychleji ohrozit."

Protože v momentu, kdy ztratí míč, je nejzranitelnější, neútočíte do zšikované defenzivy.

"Přesně tak. Na šampionátu hráčů do 21 let někteří účastníci dokázali řešit tímto způsobem 70-80 procent herních situací. To je hrozně moc. Oproti tomu čeští fotbalisté, kteří na to tak zvyklí nejsou, to hráli ze 30-40 procent."

Jak upravit trénink, aby byli hráči pro tento styl boje co nejlépe připraveni?

"V tomhle podání je rytmus hry jiný, než jsme zvyklí. My máme zažito "taaaam a zase zpáááááátky" (rukama přitom znázorňuje dlouhý pohyb, jakoby od jedné brány ke druhé). Tady v Česku buď zaútočíme, anebo se stáhneme před vlastní pokutové území. S tímhle způsobem hry už za tři čtyři roky absolutně nebudeme mít šanci."

Vraťme se k otázce, jak naučit hráče modernější styl fotbalu.

"Ten vyžaduje krátké aktivní týmové činnosti."

Když Barca drží míč, šetří přitom síly

Co si pod tím máme představit?

"Drtivá většina hráčů má nyní v hlavě zakódováno tohle: Když nemám alespoň poloviční šanci získat míč, tak do toho souboje nejdu. Nebo tam nejdu dostatečně aktivně. Je potřeba, aby k tomu hráči přistupovali diametrálně jinak: I když nemám ŽÁDNOU šanci ten balon získat, musím do toho jít aktivně a naplno, protože díky mojí aktivitě získá balon můj tým."

Protože i když balon nemůžu získat, protihráče, který ho má na kopačkách dostanu pod tlak a je vyšší šance, že udělá chybu.

"Tak. A tohle všechno je potřeba dělat v týmové součinnosti.  A to i v konstruktivní fázi po zisku míče. Když hráče naučíme správné pohyby směru pro tuhle herní situaci, pak budou mít vyšší šanci míč i pod tlakem udržet. A ten fotbal, který pak uvidí divák, bude zřetelně kvalitnější."

Zvýšíte kvůli tomu fyzickou náročnost tréninků ve Spartě? Není tento styl mnohem náročnější na pohyb?

"Když jsem se o tom bavil s kluky, které jsem trénoval v reprezentaci do 19 let, tak říkali, že se při tomhle stylu hry naběhají méně než při tom, řekněme tradičním, fotbale. V něm totiž musí pořád běhat od vápna k vápnu."

Zatímco při "vaší" strategii častokrát získají balon mnohem dřív.

"Ano, díky okamžitému týmovému napadání mají velkou šanci získat balon zpět ve stejném prostoru, v jakém ho ztratili. Podívejte se na Barcelonu. Ta je známa tím, že díky vynikající individuální kvalitě svých hráčů dokáže dlouho držet balon. Když si ho její hráči mezi sebou vyměňují, tak nepracují v tak vysoké intenzitě, šetří síly. Ale do té nejvyšší možné intenzity vždycky přepnou ve chvíli, kdy balon ztratí: to pracují na maximum, aby ho pokud možno získali vzápětí zpět a soupeře co nejrychleji ohrozili."

V éře vašeho prvního působení ve Spartě jste byl s týmem velmi úspěšný na evropské scéně. Tam byla totiž strategie aktivního napadání soupeře velmi účinná, neboť jste hráli s Feyenoordem či Spartakem Moskva, tedy s týmy, které proti vám chtěly hrát otevřený fotbal. Jenže pro domácí soutěž, kde protivník obestoupil šestnáctku, to moc účinný model nebyl. Co s tím?

"Sparta musí umět hrát několika různými způsoby. Každý zápas se vyvíjí, musíme umět hrát i nátlakově na polovině soupeře. Každopádně naším cílem je konkurenceschopnost na evropské scéně. A chceme, aby naše hra byla zajímavá a atraktivní i pro diváka."

Cíl? Vyhrát ligu, pohár a dostat se do Ligy mistrů

Jaké výkonnostní cíle jste přesně dostal od šéfa klubu Křetínského?

"Vyhrát ligu, pohár a postoupit do Ligy mistrů."

To vše v roce 2012?

"Cíl je jasný. A vyhodnotí se, jestli byl splnitelný, nebo ne. Na základě vývoje. Není to v rovině - nesplníš, končíš. Ale mám nastavenou takovou cestu, aby ty cíle splnitelné byly."

 

Právě se děje

Další zprávy