reklama

Infantino se stal novým prezidentem FIFA, ve druhém kole získal potřebný počet hlasů

Gianni Infantino přijímá gratulace od Šajcha Salmána bin Ibráhíma bezprostředně po vyhlášení výsledků. Gianni Infantino přijímá gratulace od Šajcha Salmána bin Ibráhíma bezprostředně po vyhlášení výsledků. autor: Reuters
Gianni Infantino získal ve druhém kole volby prezidenta FIFA 115 hlasů a stal se novým prezidentem FIFA.

Curych - Novým prezidentem FIFA se stal vystudovaný právník a bývalý sekretář UEFA Gianni Infantino. Ve druhém kole hlasování získal 115 hlasů. Jeho největší protivník Šajch Salmán bin Ibráhím si oproti kolu prvnímu moc nepolepšil, když získal hlasů 88. Alí bin Husajn získal hlasy 4. A poslední kandidát Jérome Champagne neobdržel hlas žádný.

Z náhradníka se stal prezident

Pětačtyřicetiletý Infantino se do voleb přihlásil až jako náhradník za prezidenta UEFA Michela Platiniho, který byl vyšetřován kvůli korupci a začátkem roku z boje nakonec odstoupil. Evropskou jedničkou se místo francouzské fotbalové legendy stal specialista na právo a administrativu, který působil v UEFA od roku 2000.

Blatter jeho zvolení uvítal. "S jeho zkušenostmi, odbornými, strategickými a diplomatickými schopnostmi má všechno pro to, aby pokračoval v mé práci a opět stabilizoval FIFA," uvedl dlouholetý vládce světového fotbalu.

Na Infantina čeká nelehký úkol dostat FIFA z krize, kterou odstartovalo loňské zatčení vysokých funkcionářů kvůli podezření z korupce. "Už je to ale pryč. Nyní nás čeká nová éra, jejíž hlavním bodem bude fotbal. Budeme provádět reformy a oddaně pracovat. Chci být prezidentem všech 209 členských asociací. Společně obnovíme pověst FIFA," řekl nový šéf federace ve svém prvním projevu.

Zvolení Infantina potěšilo i FAČR

Výsledek voleb potěšil delegaci Fotbalové asociace ČR, která jako člen UEFA podporovala právě Infantina. "Pro nás je to jednoznačně dobře. Od začátku jsme chtěli, aby to byl on. Myslím, že jeho spojení s novými reformami by mělo fungovat," řekl ČTK generální sekretář FAČR Rudolf Řepka. "Ke zvolení mu pomohl i skvělý projev, kterým si na svou stranu získal nerozhodné delegáty," dodal.

Pelta: Je dobře, že vyhrál kandidát z Evropy

"Přestože byla atmosféra v Curychu velmi napjatá, musím říct, že celou volbu považuji za velmi korektní. Je dobře, že zvítězil evropský kandidát. Evropa je ve fotbalovém světě nejsilnější, my jsme její součástí a podporu evropského kandidáta jsme od začátku preferovali. Je to samozřejmě dobrá zpráva i pro český fotbal," řekl předseda FAČR Miroslav Pelta.

Infantino se stal devátým řádným prezidentem FIFA. Funkci převzal od devětasedmdesátiletého Blattera, který byl loni znovuzvolen, ale kvůli rozsáhlé korupční aféře dal funkci k dispozici. Na konci minulého roku byl suspendován a následně potrestán spolu s šéfem UEFA Platinim zákazem působení ve fotbale na šest let kvůli netransparentní platbě. Od té doby dočasně vedl FIFA Kamerunec Issa Hayatou.

První kolo nerozhodlo

První kolo volby o novém prezidentovi Mezinárodní fotbalové federace FIFA nerozhodlo. Ani jeden z kandidátů nezískal potřebných 138 hlasů, tedy dvě třetiny. Nejvíce jich získal Gianni Infantino, a to 88 hlasů. Šajch Salmán bin Ibráhím Chalífa obdržel 85 hlasů, Alí bin Husajn 27 a Jérome Champagne sedm. Všichni postoupili do 2. kola, v němž ke zvolení stačí 104 hlasů.

Už před volbou odstoupil pátý z kandidátů Jihoafričan Tokyo Sexwale. Mezi zbylými čtyřmi kandidáty se v prvním kole nerozhodlo.

Hlavním favoritem byl šajch Salmán, šéf asijského fotbalu, jenž měl mít podporu dvou velkých konfederací Afriky a Asie, které mají dohromady 98 hlasů. Nakonec však získal o tři hlasy méně než jeho hlavní soupeř, generální sekretář UEFA Infantino.

reklama