První šok je tu. Španělsko prohrálo se Švýcarskem 0:1

16. 6. 2010 18:08
Španělsko překvapivě vstoupilo do turnaje porážkou
Gelson Fernandes dává gól do sítě Ikera Casillase.
Gelson Fernandes dává gól do sítě Ikera Casillase. | Foto: Reuters

Durban - Až v posledním zápase první čtvrtiny šampionátu se zrodilo opravdu velké překvapení. Do hry vstoupil favorit na zisk titulu, Španělsko, ale hned na úvod ztratil všechny body.

Španělé prohráli se Švýcarskem 0:1 gólem, který jim dal Švýcar se španělským jménem Gelson Fernandes.

Nebyla to žádná divoká korida, co Španělé předváděli v úvodu zápasu, ale jejich soupeř se před branku Ikera Casillase dostával jen na vzácné návštěvy.

V první půli byla jen jedna, pokud počítáme pokusy, při nichž španělské brance hrozilo alespoň nějaké nebezpečí.

Čtěte více:

Velkou šanci favorizovaných Španělů měl ve 24. minutě Piqué, který si zasekávačkou ve velkém vápně položil na trávník švýcarského obránce, pak ale ztroskotal na brankáři Benagliovi.

Španělský trenér Vicente del Bosque nechal zpočátku na lavičce Fabregase i Torrese, takže útočnou hrozbu tvořili, podporováni Xavim a Iniestou, hlavně Silva a Villa.

Švýcaři se vypořádali i se ztrátou Senderose

David Villa dělal švýcarským zadákům z premiéry na MS nepříjemně běhavou záležitost. V poslední minutě první půle například pronikl do pokutového území a lehkým dloubákem se snažil dopravit míč do sítě, jenže netrefil branku.

Španělé hráli příliš složitě. Nebyl to zdaleka tak nudný zápas jako v některých předchozích střetnutích na MS, ale výsledek byl shodný: žádné góly.

Švýcaři prožívali v první půli smolné utkání. Vzhledem k absenci kapitána a historicky nejlepšího střelce reprezentace Alexandera Freie sázeli výhradněnbsp;na defenzívu, jenže její pilíř Philippe Senderos opustil hřiště už ve 35. minutě. Střídal poté, co 'fauloval' vlastního spoluhráče.

Při srážce s Grichtingem si zranil kotník a trenér Ottmar Hitzfeld, někdejší vládce v Bayernu Mnichov, musel poslat na trávník náhradníka Von Bergena.

Kam se poděla Puyolova jistota?

Druhá půle začala šokem pro favorita. Při jednom z ojedinělých protiútoků se před Casillasem ocitli samotní dva švýcarští útočníci. Pustil je tam nejistým zákrokem Puyol.

A i když se další obránce Piqué i gólman Casillas vrhali pod švýcarské kopačky hlavou napřed, Gelson Fernandes dopravil balón do jejich sítě.

Piqué si přitom přivodil krvavý šrám v obličeji, ale faul to nebyl. Sudí Webb správně branku uznal.

Vzápětí měl velkou šanci David Villa, ale chyběl mu krok, aby se k míči ve vápně dostal dřív než gólman Benaglio.

Kouč Del Bosque poslal na hřiště v jednom okamžiku dvě čerstvé síly, Torrese i Navase, a v 60. minutě tak ještě zesílil španělskou ofenzívu. Torres se hned uvedl akcí, po níž střílel Iniesta jen těsně vedle švýcarské levé tyče.

Zápas nabral na obrátkách a konečně se na MS bylo na co dívat. V rozpětí několika minut mělo Španělsko čtyři obrovské šance, jeho hráči drtili soupeře velkým tlakem. Xabi Alonso trefil břevno. Utichly i vuvuzely, jak se diváci na stadionu nechali vtáhnout do hry.

S útočným tlakem Španělé museli riskovat v obraně. Při protiútoku tak Švýcar Derdiyok trefil tyčku. Mohlo být rozhodnuto.

V posledních deseti minutách se hrálo, tak jako zpočátku, jen na jednu branku. Ale španělským akcím chyběla lehkost zpočátku zápasu a hlavně opravdu důrazné zakončení.

A překážela jim nezměrná bojovost, kterou předváděli Švýcaři. Favoritovi nepomohlo ani pět minut nastavení, které jim daroval sudí Webb.

MS ve fotbale - základní skupina H:

Španělsko - Švýcarsko 0:1 (0:0)
Branka: 52. Fernandes. Rozhodčí: Webb - Cann, Mullarkey (všichni Angl.). ŽK: Grichting, Ziegler, Yakin, Benaglio (všichni Švýc.). Diváci: 61.000.
Španělsko: Casillas - Ramos, Piqué, Puyol, Capdevila - Silva (62. Navas), Xabi Alonso, Xavi, Busquets (61. Torres), Iniesta (77. Pedro) - Villa. Trenér: Del Bosque.
Švýcarsko: Benaglio - Grichting, Lichtsteiner, Senderos (36. Von Bergen), Ziegler - Barnetta (90. Eggimann), Gökhan Inler, Huggel, Fernandes - Eren Derdiyok (79. Yakin), Nkufo. Trenér: Hitzfeld.