První ztráta, Češi v závěru zachránili remízu s Lotyšskem

Eden nebyl pro Čechy fotbalovým rájem, přinesl jen bod
Sobotní remíza znamenala, že svěřenci kouče Vrby utrpěli po úvodních čtyřech výhrách první ztrátu.
Českou zazpíval před duelem populární Vojtěch Dyk.
Zápas z čestné lóže sledovali ministr obrany Martin Stropnický,...
... Dagmar Damková s Romanem Berbrem, ...
28. 3. 2015 19:52
Čeští fotbalisté ztratili v kvalifikaci na mistrovství Evropy 2016 první body. Svěřenci kouče Pavla Vrby remizovali v pražském Edenu s Lotyšskem 1:1.

Praha - Čeští fotbalisté dnes ztratili v kvalifikaci na mistrovství Evropy 2016 první body. Svěřenci kouče Pavla Vrby remizovali v pražském Edenu s Lotyšskem 1:1. Hostující outsider dlouho vedl díky brance Višňakovse, v poslední minutě dokázal alespoň srovnat skóre střídající Václav Pilař. Domácí udrželi první místo v tabulce skupiny o bod před Islandem, který uspěl na hřišti Kazachstánu.

Zápas jsme sledovali živě ZDE

Český tým herně zklamal, zejména v první půli se prezentoval ospalým výkonem plným chyb a nepřesností. Po obrátce si Vrbův výběr vytvořil místy drtivý tlak, jenže finální fáze akcí neměla potřebnou kvalitu.

"Je to zklamání, zápas jsme si představovali jinak. Pro nás je to bodová ztráta. I přesto, že musíme být rádi za to, že jsme v závěru aspoň vyrovnali. Neměli jsme jistotu v kombinaci," řekl v pozápasovém rozhovoru pro Českou televizi záložník Bořek Dočkal.

V základní sestavě Čechů se na pozici stopera postavil Václav Procházka, do zálohy pak Jaroslav Plašil. Už od ůvodu ale bylo patrné, jak se domácí v novém složení těžko rozehrávají.

Brejk po zpackané standardní situaci

Už ve třetí minutě neuhlídal Lafata po rohu Gorkšse, jehož hlavička jen o metr minula branku. Lotyši hráli pochopitelně na rychlé brejky, což se jim dařilo. Češi se dostali do náznaku šance ve 14. minutě, kdy zpětnou přihrávku GebreSelassieho špatně trefil Lafata.

Po půl hodině fotbalového trápení přišel šok. Standardní situaci z kraje hřiště Dočkal nesmyslně rozehrál do středu na Plašila, ten o míč přišel a Lotyši běželi ve dvou sami na Čecha. Višňakovs vzal zakončení na sebe a přízemní střelou překonal brankáře londýnské Chelsea.

"Nebylo to nic nacvičeného, rozhodl jsem se tak a bylo to chybné řešení. Trenér nás nabádá, abychom hodně tyhle situace rozehrávali, tady jsem to ale měl udělat jinak," vyjádřil se ke klíčové situaci Dočkal.

Pilař oživil hru českého týmu

Do druhé půle nastoupil Pilař místo Plašila a hra českého týmu se zvedla. Po pěti minutách hlavičkoval Lafata v záklonu, jeho nedůrazný pokus se otřel seshora o břevno. Po hodině hry Češi změnili styl hry, k Lafatovi přišel na hrot druhý útočník Necid.

Tlak stoupal a přišly největší šance. Nejprve Procházkův volej z osmi metrů skončil těsně vedle branky, o chvíli později Lafatovu hlavičku reflexivně vyrazil lotyšský brankář.

Poté Češi znovu upadli do průměru, nedařily se jim především centry, které často končily u prvního bránícího hráče soupeře. V 87. minutě mohlo přijít definitivní rozhodnutí. Limberský namazal Šabalovi, který přehodil Čecha z velké dálky a míč se jen díky falši vytočil na poslední chvíli ven z branky.

V 90. minutě Eden vybuchl nadšením. Procházka dostal průnikovou přihrávku do šestnáctky a jeho zakončení dorazil do branky Václav Pilař. V nastavení měl ještě obrovskou šanci Necid. Nedal, ale asistent sudího stejně viděl český ofsajd.

Utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy ve fotbale 2016 v Praze:

ČR - Lotyšsko 1:1 (0:1)

Branky: 90. Pilař - 30. A. Višnakovs. Rozhodčí: Estrada - Martínez, Sobrino (všichni Šp.). ŽK: Limberský, Dočkal - Gorkšs, Freimanis. Diváci: 13.722.

ČR: Čech - Gebre Selassie, Procházka, M. Kadlec, Limberský - Darida, Plašil (46. Pilař) - Dočkal, Rosický, Krejčí (57. Necid) - Lafata (81. V. Kadlec). Trenér: Vrba.

Lotyšsko: Vanins - Freimanis, Dubra, Gorkšs, Maksimenko - Rakels, Tarasovs, Laizans (66. Ikaunieks), Zjuzins (87. Žigajevs), A. Višnakovs (82. Fertovs) - Šabala. Trenér: Pahars.