reklama

Real Madrid opět vydělal z fotbalových klubů nejvíce

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: Reuters
Real Madrid zůstává už v deváté sezoně po sobě nejlépe vydělávajícím fotbalovým klubem světa.

Londýn - Real Madrid zůstává už v deváté sezoně po sobě nejlépe vydělávajícím fotbalovým klubem světa. Druhá je stejně jako v předchozích letech Barcelona, Bayern Mnichov díky triumfu v Lize mistrů sesadil z třetího místa anglického mistra Manchester United. Vyplývá to z dnes zveřejněné tradiční studie společnosti Deloitte.

Na účet Realu v minulé sezoně přišlo 519 milionů eur, což je více než 14 miliard korun. Ve srovnání s předchozí sezonou to bylo zvýšení o šest milionů eur, přestože "Bílý balet" nevyhrál žádnou velkou trofej. Barcelona zůstala na 483 milionech, Bayern si po úspěšném tažení Ligou mistrů polepšil o šedesát milionů.

Skokanem roku je však Paris St. Germain. Klub s katarskými vlastníky byl před rokem nováčkem v elitní dvacítce, tentokrát zvýšil své příjmy o 80 procent a je už na pátém místě především díky komerčním příjmům, které má nejvyšší ze všech (255 mil. eur).

V televizních právech jsou na tom nejlépe Barcelona a Real (188 mil. eur), za vstupenky vybral nejvíc Manchester United (127 mil. eur). Nováčkem v nejlepší desítce je Juventus Turín, na devátém místě vystřídal Liverpool, který opustil desítku poprvé od roku 2000.

Experti připomínají, že Manchester United se i přes nepříliš povedenou právě probíhající sezonu pravděpodobně vrátí na pomyslné stupně vítězů. Bilanci mu vylepší nová smlouva na televizní práva a především sponzorský kontrakt s General Motors. Naopak Bayern bude mít problém udržet současnou úroveň.

Dvacet nejbohatších klubů zvýšilo své příjmy o osm procent na 5,4 miliardy eur. Třicet klubů překonalo hranici 100 milionů eur, což v první sledované sezoně v roce 1997 dokázal jen tehdejší vítěz Manchester United. Všechny kluby v dvacítce jsou z Evropy, ale sedm z nich má mimoevropské vlastníky, především z USA nebo z arabského světa.

Pořadí nejlépe vydělávajících fotbalových klubů za sezonu 2012/13 (příjmy v milionech eur):

1. Real Madrid 519, 2. Barcelona 483, 3. Bayern Mnichov 431, 4. Manchester United 424, 5. Paris St. Germain 399, 6. Manchester City 316, 7. Chelsea 303, 8. Arsenal 284, 9. Juventus 272, 10. AC Milán 264.

reklama