Tři penalty a sedm gólů. Messi hattrickem rozhodl Clásico

23. 3. 2014 22:51
259. duel mezi Realem Madrid a Barcelonou rozhodl hattrickem Lionel Messi, situace v čele La ligy se znovu zamotala.
Barcelona slaví gól na Realu
Barcelona slaví gól na Realu | Foto: Reuters

Madrid - Sedm branek, tři pokutové kopy, hattrick Lionela Messiho a jedna diskutabilní červená karta pro Sergia Ramose. To je účet nedělního 259. Clásica, tedy duelu mezi Realem Madrid a Barcelonou, který katalánský celek vyhrál 4:3.

Zápas jsme sledovali živě zde.

Díky dnešnímu vítězství svěřenců Gerarda Martína se pořádně zamotalo čelo tabulky Primera División. Katalánci totiž snížili náskok Realu na jediný bod a na "Bílý balet"  se bodově dotáhlo Atlético Madrid, které dnes vyhrálo 2:0 na půdě Betisu Sevilla.

Barca má ale vše ve svých rukou. Díky dnešní výhře má lepší bilanci ze vzájemných duelů s Realem, neboť madridský velkoklub porazila i v podzimním zápase na Nou Campu, a ještě ji čeká odvetný duel s Atléticem, s nímž se 18. května utká v posledním kole před vlastním publikem.

El Clásico začali lépe hráči Barcelony

Duel dvou z nejsledovanějších a nejslavnějších klubů světa začal tentokrát v ostrém tempu bez nějakého většího taktizování. A v úvodu měli navrch hosté. Už v sedmé minutě otevřel skóre po krásné akci Messiho jeho ofenzivní parťák Iniesta nekompromisní bombou pod břevno.

Barcelonští následně několik minut dominovali, jenže další šance proměnit nedokázali a především Neymar už odehrál jistě řadu lepších partů než ten dnešní. A tak udeřilo na druhé straně, když si vzal slovo domácí argentinský šikula – Angel di María.

První jeho spolupráce s Benzemou ještě gólově neskončila, jenže ve 20. a 24. minutě se již francouzský snajpr nemýlil a domácí rázem vedli. A to přes to, že se Di Maríovi (v týdnu marodil s chřipkou) krátce po oslavách první trefy udělalo na hřišti špatně a na chvíli to s ním vypadalo hodně zle. Jenže Argentinec se po ošetření vrátil právě včas, aby posadil míč přesně na hlavu Benzemovi.

Benzema třetí gól nepřidal a mohl litovat

Ten si ale tuto část těla mohl následně třikrát pořádně drbat, protože právě tolikrát mohl završit hattrick, leč v zakončení už tentokrát selhal. A tak ve 42. minutě zadělal na svůj druhý třígólový večer v řadě a třetí v ligové sezoně na druhé straně Messi, když si „narazil“ o tápajícího Neymara a levačkou uklidil míč za bezmocného Lopeze – 2:2.

To byl ale teprve začátek strhujícího fotbalu. Ve druhém poločase se totiž prosadil i nejlepší střelec La Ligy – Cristiano Ronaldo, který ale odstartoval pasáž, na niž bude chtít hlavní sudí Undiano Mallenco asi rychle zapomenout. Portugalce totiž v 54. minutě fauloval Dani Alves, jenže k penaltovému (?) kontaktu došlo mimo pokutové území.

Mallenco ale ukázal na penaltovou značku a Ronaldo umístěnou střelou rozšířil letošní ligovou sbírku branek o šestadvacátý kousek. O deset minut později chyboval hlavní podruhé. Neymar pláchl po krásné kolmici v hraniční ofsajdové situaci Marcelovi, vletěl do vápna, kde se po něm pokusil hrábnout rukama Sergio Ramos.

Messi proměnil obě penalty a opět psal historii

Dle všeho ale tak neučinil, přesto se Brazilec skácel ochotně k zemi, vykoledoval si pokutový kop a hodně přísné vyloučení lídra defenzivy Realu. Přitom stačilo málo a Neymar už v té době nebyl na hřišti, za postranní čarou několik minut čekal na vystřídání Pedro, který až poté nahradil právě brazilského kouzelníka.

Jenže byl a Messi se stejně jako Ronaldo nemýlil – 3:3. I kvůli vyloučení Ramose následovalo téměř půlhodinové obléhání branky Realu, které dlouho k ničemu nevedlo, až si vzali hloupě Carvajal se Xabim do presu ve vápně Iniestu, Mallenco opět ukázal na penaltový puntík – tentokrát správně a Messi se v 84. minutě opět nemýlil.

Pro nejlepšího střelce v historii Barcelony to byl 21. gól v probíhající ligové sezóně, 21. rekordní gól v zápasech označených jako El Clásico (dosud vládl společně s madridským Di Stefánem) a třináctá trefa v posledních devíti zápasech ve všech soutěžích.

Nervózní "Bílý balet" závěr už psychicky nezvládl

Hosté poté takticky zápas dovedli ke kýženému a extrémně důležitému triumfu, hráči Realu totiž dohrávali s rudýma očima a místo ataků Valdésovy branky sbírali jednu žlutou kartu za ostré a hloupé fauly.

Situace ve španělské nejvyšší soutěži tak ani po 29. kole není vyřešená a fanoušky čeká hodně horké období, které jistě odstartuje již pozápasovými komentáři. Většina aktérů si totiž ke klíčovým událostem jistě ráda řekne své.

Španělská fotbalová liga - 29. kolo:

Bilbao - Getafe 1:0 (40. Susaeta), Pamplona - FC Sevilla 1:2 (90.+4 Acuňa - 27. Jairo, 45.+1 Bacca z pen.), Betis Sevilla - Atlético Madrid 0:2 (58. Gabi, 64. Costa), Valencie - Villarreal 2:1 (35. a 44. Fuego - 83. Dos Santos), Real Madrid - FC Barcelona 3:4 (20. a 24. Benzema, 55. Ronaldo z pen. - 42., 65. z pen. a 84. z pen. Messi, 7. Iniesta).

1. Real Madrid 29 22 4 3 80:30 70
2. Atlético Madrid 29 22 4 3 66:21 70
3. FC Barcelona 29 22 3 4 85:25 69
4. Bilbao 29 16 7 6 52:32 55
5. FC Sevilla 29 13 8 8 53:44 47
6. San Sebastian 28 13 7 8 49:39 46
7. Villarreal 29 13 6 10 49:36 45
8. Valencie 29 11 6 12 41:40 39