Recept pro Vrbu: Třaskavý fotbalový zázrak jménem Belgie

Aleš Vávra Aleš Vávra
18. 10. 2013 11:30
Belgičané se dali na jinou cestu a teď začínají sklízet úspěchy. Jejich národní tým je nabitý mladými hvězdami světového fotbalu.
Romelo Lukaku a Eden Hazard. Příští rok mají být hvězdami světového šampionátu.
Romelo Lukaku a Eden Hazard. Příští rok mají být hvězdami světového šampionátu. | Foto: Reuters

Praha - Čeští fotbaloví fanoušci nezažívají veselé časy. Národní tým je stínem někdejšího Brücknerova výběru, který s hvězdami první velikosti Nedvědem, Poborským či Šmicrem v sestavě naháněl strach celé Evropě.

Ze současného marastu ale může vést sladká cesta ven dlážděná úspěchy. Ukázkovým příkladem je Belgie.

Její reprezentace se po světovém šampionátu v Japonsku a Jižní Korey v roce 2002 ocitla v hluboké krizi. Kdysi ambiciózní fotbalová země se propadla do evropského suterénu a na další postup na Euro či MS čekala dlouhých dvanáct let. Za generací fotbalistů, jako byli Marc Wilmots (současný trenér Belgie, pozn. aut.), Emile Mpenza nebo Bart Goor, zela obrovská díra.

Nejsme na tom tak zle, jako před časem Belgie

Objevil se však jeden funkcionář, který změnil vše. Jmenoval se Michel Sablon. „Naše kluby selhávaly. A reprezentační výběry se nemohly rovnat se Španělskem nebo Francii. V roce 2002 jsme proto začali jednat. S Francouzi jsme se setkávali dvakrát do roka a to samé dělali s Nizozemci. Učili jsme se i od Němců,“ vzpomíná Sablon.

„V té době jsme nebyli nikým. Naše týmy do 17 a 19 let byly třiadvacáté a osmadvacáté na světě. Opravdu jsme na tom byli zle. A dnes? Jsme v nejlepší desítce,“ říká Sablon.

Češi na tom momentálně nejsou tak špatně, jako kdysi Belgičané. Viktoria Plzeň vedená Pavlem Vrbou může sloužit jako dobrý mustr pro rozvoj reprezentačního celku. A pokud skutečně k národnímu týmu přijde právě Vrba, šance na rychlé nastartování motoru je poměrně velká.

V celé zemi se začalo hrát na tři útočníky

Belgičanům to trvalo déle, ale vyplatilo se. Sablon nakonec sepsal knihu, jak trénovat mladé hráče a jakým stylem hrát fotbal (4-3-3 s rychlými křídly), která se začala dodržovat v celé zemi od škol až po mladé reprezentační výběry. Výsledky přišly.

„Trvalo asi pět let, než to všichni akceptovali. Pro většinu koučů a klubů bylo jediným měřítkem vyhrát zápas, nic jiného. Ale to bylo absolutně špatně pro rozvoj hráčů. Nebylo to lehké. Ze začátku to bylo příšerné, ale potom všichni přijali, že je to správná cesta,“ vypráví Sablon.

První velký úspěch přinesly olympijské hry v Pekingu. Výběr, v němž figurovali třeba Fellaini, Hazard, Dembelé nebo Mirallas, dokázal postoupit až do semifinále. A jádro týmu pak postupně přešlo do belgického áčka.

Fellaini: Rozhodně nemůžeme mít malé cíle

"Jsme sehraní, známe se, hrajeme spolu už dlouho. Na olympiádě nám bylo všem kolem dvaceti let, tam jsme se sehráli,“ vysvětluje současný úspěch Belgie záložník Manchesteru United Marouane Fellaini.

„Prostě jsme dospěli. Spousta z nás teď hraje Premier League a proto rozhodně nemáme malé cíle,“ dodává Fellaini a má naprostou pravdu. Belgie má kádr nabitý vycházejícími hvězdami a musí být považována za černého koně světového šampionátu. V kvalifikaci ani jednou neprohrála.

Eden Hazard a Kevin de Bruyne válejí za Chelsea, Fellaini za Manchester United, Vincent Kompany je kapitánem konkurenčních City, Jan Vertonghen, Nacer Chadli a Moussa Dembelé jsou hráči Tottenhamu, Thomas Vermaelen nosí dres Arsenalu, Romelo Lukaku střílí góly za Everton, Christian Benteke zase za Aston Villu a za Liverpool chytá Simon Mignolet.

Skvělé hráče mají Belgičané ale také mimo britské ostrovy. Daniel van Buyten, Thibault Courtois, Toby Alderweireld, Axel Witsel, to jsou další výrazné osobnosti.

Celkem má belgický tým hodnotu přes 350 milionů eur. Pro srovnání, současní Češi nestojí zdaleka ani jednu třetinu této částky.

Hrůzu nahánějící soupiska Belgie:

Brankáři: Thibaut Courtois (Atletico Madrid), Simon Mignolet (Liverpool). Koen Casteels (Hoffenheim)

Obránci: Toby Alderweireld (Atletico Madrid), Laurent Ciman (Standard Lutych), Guillaume Gillet (Anderlecht), Nicolas Lombaerts (Zenit Petrohrad), Sebastien Pocognoli (Hannover 96), Daniel van Buyten (Bayern Mnichov), Jelle van Damme (Standard Lutych), Jan Vertonghen (Tottenham Hotspur), Thomas Vermaelen (Arsenal).

Záložníci: Nacer Chadli (Tottenham Hotspur), Steven Defour (Porto), Moussa Dembele (Tottenham Hotspur), Marouane Fellaini (Manchester United), Timmy Simons (Club Bruges), Axel Witsel (Zenit St. Petersburg)

Útočníci: Zakaria Bakkali (PSV Eindhoven), Christian Benteke (Aston Villa), Kevin de Bruyne, Eden Hazard, Romelu Lukaku (Chelsea), Dries Mertens (Neapol), Kevin Mirallas (Everton).

 

Právě se děje

Další zprávy