Řecko na MS žije. Oslabenou Nigérii zdolalo 2:1

Ivo Pospíšil
17. 6. 2010 17:54
Řecko - Nigérie 2:1 (1:1)

Bloemfontein - Evropský šampión z roku 2004 Řecko zůstává na právě probíhajícím mistrovství světa i nadále ve hře o postup do osmifinále.

Tým německého kouče Rehhagela zdolal ve svém druhém střetnutí ve skupině B Nigérii 2:1, a má tak, stejně jako Jižní Korea, na svém kontě tři body.

Naopak šance Nigérie, která hrála od třiatřicáté minuty bez vyloučeného Kaity, jsou velmi malé.

Právě zbytečné vyloučení záložníka Afričanů bylo v zápase klíčovým momentem. Výběr Larse Lagerbäcka totiž do té doby vedl 1:0, nicméně v deseti hráčích nedokázal útoky povzbuzených Řeků odrážet.

Ještě do přestávky nejprve vyrovnal kanonýr Salpingidis a devatenáct minut před koncem strhl konečné vítězství pohotovou dorážkou Torosidis.

Řecko nikdy v historii mistrovství světa nevyhrálo, ba dokonce nevstřelilo ani gól. Po úvodním neúspěšném zápase s Jižní Koreou (0:2) jim tedy ve čtvrtek nezbývalo nic jiného, než porazit Nigérii.

Nigérii srazila nedisciplinovanost Kaity

Jenže začátek měl jihoevropský celek více než špatný. Afričanům pomohla do vedení šťastná branka v šestnácté minutě, kdy Uche centroval po standardní situaci do vápna a míč propadl až záda, jinak velmi dezorientovaného brankáře Tzorvase.

„Orli" působili i v dalších minutách živějším dojmem a s řeckými šancemi to tedy nevypadalo nijak pozitivně.

Zachránila je však nedisciplinovanost soupeře, konkrétně po půl hodině hry se naprosto zbytečně ohnal po Torosidiosovi Kaita, viděl oprávněnou červenou kartu, a Nigérie tak musela dohrávat bez jeho pomoci.

Řekové rázem vycítili šanci, kouč Rehhagel poslal na hřiště dalšího útočníka Samarase a vyrovnání přišlo ještě do přestávky. Gólmana Enyeamu překonal díky tečované ráně Salpingidis.

Oslabení Nigerijci přesto mohli ještě jednou udeřit. Zvláště když v devětapadesáté minutě přežili Gekasovu tutovku, podnikli do jinak netradičně otevřené obrany rychlý protiútok.

Jako první z něho mohl těžit Yakubu, toho ovšem Tzorvas vychytal. Vyražený míč se ale ještě odrazil k úplně volnému Obasimu, a ten měl před sebou jen prázdnou bránu. Fotbalista Hoffenheimu však v důležitou chvíli selhal a vůbec prostor mezi třemi tyčemi netrefil.

Za dalších dvanáct minut proto přišel definitivní trest.

Po rohovém kopu střílel z hranice vápna Tziolis, slabší chvilku si vybral i Enyeama a dobíhající Torosidis trefil Řekům životně důležitou výhru. Tu už pak Evropané, i díky své vyhlášené obraně, udrželi až do závěrečného hvizdu.

Výsledek:

44. Salpingidis, 71. Torosidis - 16. Uche. Rozhodčí: Ruiz - González, Clavijo (všichni Kol.). ŽK: Papastathopulos, Tziolis, Samaras - Obasi. ČK: 33. Kaita (Nig.). Diváci: 31.593.
Řecko: Tzorvas - Vyntra, Papadopulos, Kyrgiakos, Torosidis - Papastathopulos (37. Samaras) - Katsuranis, Tziolis - Karagunis, Gekas (79. Ninis), Salpingidis. Trenér: Rehhagel.
Nigérie: Enyeama - Odiah, Yobo, Shittu, Taiwo (55. Echiéjilé, 78. Afolabi) - Kaita, Etuhu, Haruna, Uche - Odemwingie (46. Obasi), Yakubu. Trenér: Lagerbäck.