reklama

Rekordní trest: Matula si za loket nezahraje osm zápasů

Teplickému mužstvu bude Matula chybět osm zápasů. Teplickému mužstvu bude Matula chybět osm zápasů. autor: Ludvík Hradilek
Matula pyká za faul na Jiráčka

Praha - Disciplinární komise fotbalového svazu dnes zastavila teplickému hráči Milanu Matulovi činnost na osm zápasů nepodmíněně.

Matula v utkání druhého ligového kola s Plzní udeřil v druhé půli loktem domácího Petra Jiráčka a způsobil mu krvavé zranění hlavy.

Matulův trest tak překonal i dosud rekordní ligový postih posledních let, udělený sparťanskému obránci Tomáši Řepkovi. Ten předloni nesměl nastoupit v sedmi zápasech za vulgární urážky rozhodčího a napadení pořadatele v Teplicích.

Matula přitom mohl dostat ještě mnohem tvrdší trest, sazebník totiž počítá v případě zranění hráče s možným zastavením činnosti od šesti týdnů až do osmi měsíců. Jedno utkání už si teplický defenzivní záložník odpykal o víkendu.

"Trest se pohybuje na nižší úrovni a je jasně v souladu s tím, co říká disciplinární řád. Pokud dojde ke zranění, není možné dát nižší trest než šest týdnů. Tyhle surové zákroky loktem jsou velmi nebezpečné a hráči, kteří se k nim uchylují, musejí dostat odpovídající trest," řekl novinářům mluvčí komise Jaroslav Kolář.

Matula měl být vyloučen

Disciplinárka vzala v potaz názor komise rozhodčích a delegátů a delegáta zmíněného utkání Miroslava Svobody, podle kterých sudí Milan Makovička v duelu chyboval a měl Matulu za surový zákrok vyloučit. Komise rovněž vycházela z lékařské zprávy a několikrát zhlédla celý okamžik na videu.

Právě odlišný popis situace, než jaký disciplinárka viděla na záznamu, Matulovi zřejmě nejvíc přitížil. "Do souboje jsem šel ostře, couval jsem. Ruku jsem měl ve výšce, nechtěl jsem ho trefit a zranit. Trefil jsem ho předloktím a ne loktem," uvedl při dnešním "výslechu" Matula, který se navíc pár minut před inkriminovaným faulem dopustil ještě dalšího nebezpečného zákroku.

"Při obou zákrocích to, co říká hráč, neodpovídá tomu, co viděla komise na obrazovce. Šest týdnů tedy nedostal proto, že to neodpovídalo popsání, navíc neprojevil lítost," vysvětlil výši Matulova trestu Kolář.

Pětadvacetiletý defenzivní záložník nechtěl rozhodnutí nijak komentovat. Tepličtí se ale nad výší trestu pozastavili. "Myslím, že podobných zákroků je ve všech možných zápasech dost," podotkl vedoucí severočeského mužstva František Šnobr, který dorazil na Strahov společně s Matulou.

Komise dnes zároveň zastavila činnost na dvě utkání nepodmíněně obránci Vítu Turtenwaldovi ze střížkovských Bohemians Praha, jenž byl vyloučen v zápase na Slavii. V druhé lize má za červenou kartu stop na jeden zápas vítkovický Roman Mach.

reklama