Napínavý přátelák s Maďary skončil zaslouženou remízou

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
14. 8. 2013 22:22
Česká fotbalová reprezentace má za sebou přátelský duel na podzimní pokračování kvalifikace o MS, v Maďarsku uhrála remízu 1:1.
Čeští fotbalisté se mohli radovat z gólové radosti v Maďarsku pouze jednou - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Budapešť - Na stadionu nosící jméno místní legendy Ference Puskáse remizovali fotbalisté Maďarska po zajímavém průběhu s českou reprezentací 1:1.

Skóre duelu otevřel ve 23. minutě svým prvním gólem v národním týmu Libor Kozák, ve druhé půli pak z penalty vyrovnal nejaktivnější domácí hráč Balázs Dzsudzsák na konečných 1:1, přestože na změnu skóre měly oba celky dost dalších příležitostí.

Webb odpustil českému celku penaltu

Nudný přátelský duel v době vrcholících kvalifikací evropských pohárů a začínajících soutěží po celé Evropě? Ale kde že. V Budapešti vidělo zhruba patnáct tisíc fanoušků rozhodně zajímavou podívanou.

Už v sedmé minutě se do první šance po vysunutí Hušbauera dostal Kozák, zakončení na zadní tyč si ale určitě představoval lépe. Chvíli po něm na druhé straně špatně zpracoval malou domů Drobný, z krizové situace ale vykličkoval ve stylu Messiho mezi dvěma napadajícími soupeři na malém vápně.

V 18. minutě bylo v českém pokutovém území horko znovu, to když Webb přehlédl očividné hraní rukou Sivoka po střele Vanczáka. A tak mohlo udeřit na druhé straně. Akci moderního střihu zakončil zcela osamocený Kozák, kterého ještě "jistil" Darida - 0:1.

Gól rozjel hodně zajímavou pasáž hry

Gól rozjel divokou pětiminutovku, kdy si museli diváci připadat jako na tenise, další góly ale nepřišly. Oba celky i poté pokračovaly v aktivní hře směrem dopředu, paradoxně oba shodně po levé straně.

Tu českou táhl agilní bek Kadlec, tu maďarskou záložník Dinama Moskva Balázs Dzsudzsák, kterého čeští fanoušci znají především z dresu PSV Eindhoven, a o kterém se pravému beku Gebre Selassiemu bude asi ještě pár nocí zdát.

Jenže i když si s ním šestadvacetiletý expres dělal doslova co chtěl, nadějně rozjeté akce nedokázal dotáhnout do konce přesnými centry. Vše si ale vynahradil ve druhém poločase.

Maďaři po změně stran zaslouženě vyrovnali

Nejprve po jím rozehraném rohu ve 46. minutě trefil Vanczák břevno, poté sám Dzsudzsák protáhl Drobného dvěma tvrdými střelami. Jenže paradoxně mohlo udeřit na druhé straně, pokud by ovšem Jiráček nepochopitelně nepřestřelil prázdnou branku z metru po skvělé akci dua Hušbauer-Vydra.

A přišel zasloužený trest. Kadlec špatně odkopl při protiútoku Maďarů míč a svou minelu hasil stažením pronikajícího Vanczáka ve vápně. Webb už tentokrát neváhal, penaltu odpískal a Dzsudzsák ji se štěstím proměnil - 1:1.

Oba týmy následně mohutně prostřídaly, hra se trochu rozkouskovala, šancí ale i tak neubylo. Jenže jak Szalai či Koman na straně jedné, tak i Kadlec a Vaněk na straně druhé se svými pokusy neuspěli a tak se na remízovém stavu již nic nezměnilo.

Nakolik tento přátelák české reprezentaci pomůže, to se ukáže již 6. září, kdy Bílkovi svěřenci přivítají v Praze Arménii v dalším kvalifikačním duelu o postup na MS. Mimochodem posledním na domácí půdě, zbylé tři souboje odehrají Čech a spol. venku - v Itálii, na Maltě a v Bulharsku.

Přípravné fotbalové utkání v Budapešti:

Maďarsko - Česká republika 1:1 (0:1)

Branky: 57. Dzsudzsák z pen. - 23. Kozák. Rozhodčí: Webb - Mullarkey, Long (všichni Angl.). ŽK: Suchý (ČR). Diváci: 14.000.

Maďarsko: Bogdán - Vanczák, Juhász, Korcsmár (70. Guzmics), Kádár - Koman, Pintér (46. Hajnal), Varga, Dzsudzsák, - Szalai (89. Szabics), Kovács (46. Böde). Trenér: Egervári.

ČR: Drobný - Gebre Selassie, Sivok (46. Procházka), Suchý, Kadlec (81. Limberský) - Plašil - Darida (58. Hořava), Hušbauer (66. Vaněk), Jiráček - Kozák (58. Rabušic), Vydra (58. Kadlec). Trenér: Bílek.