reklama

Řepka: Baník nemusím, ale lituju ho. Je to první sestupující

Fotbalisté Baníku už se mohou smiřovat s tím, že je čeká pád a loučení se Synot ligou Fotbalisté Baníku už se mohou smiřovat s tím, že je čeká pád a loučení se Synot ligou autor: Dalibor Sosna
Podle fotbalových expertů, které web Aktuálně.cz oslovil, je s největší pravděpodobností rozhodnuto o tom, že právě ostravský klub se letos se Synot ligou rozloučí.

Ostrava - Sobotní porážka pro něj byla posledním hřebíčkem do rakve. Alespoň tak mluví o osudu Baníku fotbaloví experti i řeč statistik. Ostravští totiž ve 14. ligovém kole prohráli na hřišti Bohemians Praha 1905 1:3, v tabulce mají za celý podzim jen čtyři body, na záchranu ztrácejí dalších osm a to se ještě nikomu nepodařilo na jaře dohnat.

Podle expertů, které web Aktuálně.cz oslovil, je s největší pravděpodobností rozhodnuto o tom, že právě ostravský klub se letos se Synot ligou rozloučí.

"Baník je na tom velice špatně už delší dobu, letos to jen vygradovalo. Je to ale obraz toho, jak na tom ten klub uvnitř je, a to hlavně finančně. Kvalitní hráče tam nedostanou, protože je dostatečně finančně neohodnotí. A s těmi hráči, kteří tam teď jsou, je hodně těžké hrát o udržení v nejvyšší lize," řekl Libor Sionko, který je odchovancem Baníku, i když větší část kariéry strávil ve Spartě.

Straka: Chybí klubové legendy

"A proto mě to hodně mrzí, první liga do Ostravy patří, ale pokud se tam něco zásadního nezmění, tak na nějaký čas Baník zmizí," dodává.

Právě kritika současného vedení kolem majitele Petra Šafarčíka se ve vyjádřeních expertů hodně opakuje. "Sice do toho nevidím, ale podle mého tam nefunguje ten triangl mezi vedením, trenéry a hráči. Pokud se tohle nějak koncepčně nezlepší, Baník se může s ligou rozloučit," nechal se slyšet například bývalý ligový i reprezentační trenér Dušan Uhrin starší.

Jiný kouč, František Straka, nadhazuje, že klub neumí pracovat s někdejšími legendami Baníku. Například Milan Baroš odtud utekl do Mladé Boleslavi. Ano, jako asistent trenéra přišel Miroslav Matušovič, ale v manažerských pozicích velká osobnost chybí.

"Když jsem měl možnost mluvit s Markem Jankulovskim, tak je až zarážející, jak se tihle kluci o Baník bojí a ani si sami nechtějí připustit to, kde teď Baník je. Přitom oni v tom regionu jsou, bydlí tam, ale nikdo za nimi nepřijde a neřekne, pojďte, něco s tím Baníkem uděláme," říká Straka. 

Statistiky hovoří jasně. Už to nepůjde

Pro letošní sezonu už je ale nejspíš stejně pozdě. Baník ve 14 zápasech posbíral jen čtyři body za jednu výhru a jednu remízu. V tabulce je suverénně poslední a tři konkurenti před ním mají bodů 12. Jedním z nich je Jihlava, která vyjíždí do Ostravy hned v příštím kole. Ale ani případná výhra zvýšení nadějí neznamená.

"Zbývá ještě jedno podzimní kolo, další se bude předehrávat, ale aniž bych byl velký statistik, nevím, kolika týmům se povedlo ještě udržet, když měly po podzimu čtyři body. Já tipuju, že žádnému," odhaduje bývalý ligový obránce Milan Fukal.

A odhad je to správný. Hůř než Baník v tuto chvíli na tom byla na začátku samostatné české ligové historie pražská Dukla, která měla po 15 zápasech ročníku 93/94 na kontě pouhé dva body a pochopitelně sestoupila.

Fukal: Musel by přijít kádr Plzně či Sparty

Jenže k záchraně nestačilo českým týmům ani podzimních sedm bodů, na které Baník ještě může o víkendu dosáhnout. V minulosti tento účet zapsal Žižkov, Slovácko, Opava či Lázně Bohdaneč. I v jejich případě to znamenalo sešup dolů.

"To by muselo přijít jaro na úrovni Sparty a Plzně, a že by se jejich kádry hromadně přes zimu stěhovaly do Ostravy, to neočekávám. Nemyslím si, že majitelé sáhnou do kapsy a přivedou tolik nových a kvalitních hráčů," poznamenává Fukal.

Značka tradičního ostravského celku bude ovšem v lize chybět, a to i některým jeho antifanouškům.

"Sice ten klub a tamní kraj moc nemusím, ale působil jsem tam čtyři roky a přál bych Baníku, aby v lize zůstal, protože tam patří. Ale tohle je jeho konec, je to první sestupující," říká řízný stoper Tomáš Řepka, který odtud také putoval do Sparty.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

reklama