Liberec padl s Bragou, Plzeňští si v lijáku poradili s Minskem

České kluby si v Evropské lize vybraly celé menu: výhru, remízu i porážku
Plzeňský kouč Karel Krejčí vsadil na totožnou sestavu jako při nedělním vítězném ligovém zápase v Příbrami.
Očekávaně nechyběl ani levý bek Limberský, který minulý týden v opilosti boural a pak v Příbrami kontroverzně oslavil první ze svých dvou gólů.
Po úvodní opatrné desetiminutovce se do první šance dostala Plzeň. Ďurišův střílený centr před brankou ještě chtěl tečovat Kovařík, ale gólman Gutor si nakonec poradil.
Dinamo pak dlouho domácím nic nedovolilo, takže další zajímavý moment přišel až po půlhodině hry.
17. 9. 2015 20:53

Praha - Rozdílně vstoupili do základních skupin letošní Evropské ligy první dva čeští zástupci. Fotbalisté Liberce nestačili na portugalskou Bragu, se kterou padli 0:1 gólem Rafy ze 60. minuty. Naopak mistrovská Plzeň si za vytrvalého deště poradila poměrem 2:0 s běloruským Dinamem Minsk. Góly vítězů vstřelili Hořava a Petržela.

Zápas Plzně s Minskem jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE! Ta bude dále pokračovat zápasem Tripolisu se Spartou!

Na úvod zahrozili hosté

Viktorie Plzeň i s Davidem Limberským v sestavě na úvod Evropské ligy přivítala ve Štruncových sadech tým z běloruského hlavního města. Dinamo Minsk prošel do základní skupiny přes bulharskou Varnu a Salcburk, když zvládl rozhodující penaltový rozstřel.

Hned ve třetí minutě si za obranu naběhl hostující Vladimir Korytko, ale výbornou přihrávku vzduchem nedokázal zpracovat, a tak Kozáčik neměl těžkou práci a míč pohodlně odpravil do pokutového území.

Necelých 11 tisíc diváků v Doosan Aréně v první půli tempo zápasu ze sedadel určitě nezvedalo. První vážnější šanci zahodil po půlhodince stoper Baránek, který si naskočil na povedený centr Kovaříka z levé strany.

Skóre otevřel Hořava

Bohužel pro Viktorku hlavou jen těsně minul branku. Ve 36. minutě si ale fanoušci už mohli zakřičet gól, když Hrošovského roh prodloužil na první tyči Procházka a Tomáš Hořava hlavou odrazem o břevno otevřel letošní pohárový střelecký účet Viktorie.

Do druhé půle nastoupili aktivněji hosté z Minsku, ale z aktivní hry nevytěžili žádnou vážnější příležitost. Za zmínku stojí pouze Korytkův přímý kop z pětadvaceti metrů, který ovšem Kozáčik zkontroloval pouze pohledem.

Krejčímu vyšlo střídání

Dvacet minut před koncem se plzeňský trenér Karel Krejčí odhodlal k prvnímu střídání. Na levé straně zálohy vyměnil Kovaříka ostřílený Petržela, který se okamžitě přesunul na své obvyklé pravé křídlo.

Střídání to bylo povedené, protože po dvou minutách na hřišti si Petržela narazil s Rajtoralem, prošel z pravé strany přes tři bránicí hráče a střelou o tyč dodal svému týmu klid do koncovky zápasu.

Viktoriáni vědomi si dvougólového náskoku ve zbylém čase kontrolovali míč na svých kopačkách a v pohodě si dokráčeli pro první tři body do tabulky skupiny E.

Bragu táhli Brazilci

Opatrné a vyrovnané utkání bez výraznější převahy jednoho z celků začal aktivněji Liberec. Už ve 13. minutě byl blízko k brance Bakoš, který na zadní tyči jen těsně nedosáhl na Bartošákův rohový kop. Poté se osmělili i hosté z Bragy s pěti Brazilci v základní sestavě a Koubek musel zasahovat proti Fontemu.

V asi největší šanci prvního poločasu se zjevil domácí Šural, který dostal nadýchaný centr od Bartla, ale tváří v tvář Magalhãesem neuspěl. Brankář Bragy předvedl zákrok večera a díky němu se šlo do kabin za bezbrankového stavu.

Po přestávce byli domácí aktivnější a několika rohovými kopy v řadě přikovali hosty před jejich branku. Jenže Braga trestala z rychlého protiútoku, Alan rozehrál rychlou akci, když našel na pravém křídle Fonteho. Na jehož centr si pohotově naběhl Rafa Silva, který si drze našel míč mezi třemi bránícími hráči Liberce.

Šance Liberce vyšly vniveč

Domácí  trenér Trpišovský zareagoval na inkasovanou branku dvojím střídáním. Na hřiště se dostali Sýkora a Rabušic, ale ani oni nedokázali vyzrát na obranu Bragy.

Přestože byli domácí ve druhém poločase aktivnější žádnou stoprocentní šanci si nedokázali vypracovat. Naopak definitivně rozhodnout mohl znovu Rafa Silva. Po rychlém brejku deset minut před koncem zápasu. Obešel dokonce i Koubka, ale naštěstí pro Liberec netrefil odkrytou branku.

Liberec nakonec zkoušel obranu prolomit vysokými nákopy, ale ani tímto způsobem neuspěl a bude si muset na první branku i body počkat do příštího kola.

1. kolo základní skupiny F fotbalové Evropské ligy:

Slovan Liberec - SC Braga 0:1 (0:0)

Branka: 60. Rafa Silva. Rozhodčí: Pawson - Mullarkey, Brooks - Moss, Friend (všichni Angl.). ŽK: Soungole, Šural, Pavelka, Kerbr - Alan Silva, Vukčevič, Mauro. Diváci: 8132.

Liberec: Koubek - Coufal, Hovorka, Pokorný, Bartošák - Soungole (64. Sýkora), Pavelka - Bartl, Shala (65. Rabušic), Šural - Bakoš (75. Kerbr). Trenér: Trpišovský.

Braga: Matheus - Carneiro, Boly, Pinto, Djavan - Alan Silva (75. Filipe Augusto), Vukčevič, Mauro, Rafa Silva - Crislan (62. Wilson Eduardo), Fonte (86. Ricardo Ferreira). Trenér: Fonseca.

1. kolo skupiny E fotbalové Evropské ligy:

Viktoria Plzeň - Dinamo Minsk 2:0 (1:0)

Branky: 36. Hořava, 75. Petržela. Rozhodčí: M. Avram - V. Avram, Urzica (všichni Rum.). ŽK: Baránek, Kopic - Neacsa, Politevič, Korzun. Diváci: 10.784.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Baránek, Procházka, Limberský - Hrošovský, Vaněk - Kopic, Hořava (90.+1 Kučera), Kovařík (74. Petržela) - Ďuriš (83. Holenda). Trenér: Krejčí.

Minsk: Gutor - Běgunov, Politevič, Bangura, Vitus - Adamovič, Korzun, Voronkov (78. Tigorev), Neacsa (73. Rassadkin) - Bečiraj, Korytko (61. Jarotski). Trenér: Rašovič.