reklama

Reportáž: Fanouškovské bouře otřásly Slavií

autor: Ludvík Hradilek
Slávističtí hooligans napadli vedení vlastního klubu

Praha - Násilné chování fanoušků nakonec předčasně ukončilo čtvrteční úvodní zápas semifinále Ondrášovka Cupu mezi Slavií a Olomoucí.

Příznivci pražského klubu se v poločase utkání za stavu 1:1 pokoušeli napadnout zástupce vedení svého týmu.

Reagovali tak na nevyjasněné majetkové poměry ve Slavii i její chmurnou budoucnost, která se rýsuje ve třetí lize poté, co klub neobdržel od svazu profesionální licenci.

Čtěte také:

Události v Edenu jsme sledovali ŽIVĚ zde 
Slavia nedostala licenci, aby mohla dál hrát první ligu
Fanoušek doyen: Zloději ani diletanti do Slavie nepatří

Tvrdé jádro slávistických fans se původně chystalo k protestní akci, jejímž hlavním projevem mělo být obsazení hřiště před samotným výkopem a získaní vyjádření klubu k prekérní situaci. Toho se nakonec "Ultras" podařilo dosáhnout.

Po debatě se zástupci Slavie v čele s Kapitánem Karolem Kiselem sice fanoušci odešli zpět na tribuny, a mohl se tak odehrát první poločas, ovšem o přestávce se situace s obsazením hřiště opakovala.

Kvůli výtržnostem fanouškům Slavie byl ukončen zápas s Olomoucí Kvůli výtržnostem fanouškům Slavie byl ukončen zápas s Olomoucí Prohlédněte zde

Tentokrát za fanoušky přišel ředitel Miroslav Platil. Ten se však místo debaty s příznivci začal před nimi obhajovat a po několika minutách utekl zpět do útrob stadionu. To fanoušky ještě víc rozlítilo a chtěli se dostat za Platilem násilím.

V tu chvíli na hřiště musely vtrhnout přivolané oddíly policejních těžkooděnců, které nakonec rozvášněné fans ze stadionu vyhnaly. Samotný zápas byl samozřejmě ukončen a Slavii hrozí bezprostřední kontumace utkání.

Dějství první: Je třeba ukázat zuby

Že se ve čtvrtek odpoledne schyluje k největší fanouškovské bouři v historii české fotbalové ligy napovídalo jen máloco.

Slavia - Olomouc: Fanoušci Slavie (protest) Foto: Jakub Šafránek

Před stadionem se ještě hodinu před výkopem utkání Ondrášovka Cupu Slavia - Olomouc potulovaly jen řídké hloučky slávistických fanoušků, kteří lítostivě spíše než bojovně smutnili nad stavem věcí ve svém milovaném klubu a polemizovali nad účelností avizovaného protestu tvrdého fanouškovského jádra.

"S formou tak úplně nesouhlasím, ale myslím si, že je třeba ukázat zuby. Tímto způsobem ale ohrozíme náš výsledek v poháru, což není tak úplně dobře. Proto se protestu nezúčastním a pochybuji, že Slavii nějak výrazněji pomůže," uvedl pro Aktuálně.cz například fanoušek, jenž se představil jako Eda.

Možná že v tu chvíli ani netušil prorocký rozměr svých slov.

Dějství druhé: Výpad na hřiště i fotbal

Spoře zaplněné tribuny vršovického Edenu si před zápasem v klidu prohlédly rozcvičku obou mužstev a chvíli se zdálo, že k obsazení středového kruhu, jež bylo naplánováno na dobu těsně před výkopem, nakonec ani nedojde.

Slavia - Olomouc: Fanoušci Slavie (protest) Foto: Jakub Šafránek

Jenže jen co se rozezněla tradiční slávistická hymna, sestoupila v podstatě celá tribuna sever, tedy slávistický ´kotel´, na trávník stadionu a brzy k sobě připojila i zbylé fandy z ochozů. Jejich skandování "My chceme Slavii" a "Český fotbal pro fanoušky" nakonec z útrob stadionu vylákalo mezi čekající stovky fandů domácího kapitána Karola Kisela.

Slovenský fotbalista projevil jménem týmu přání zápas s Olomoucí odehrát a zároveň upozornil, že hráči již dostali první dlužné peníze a snad se tedy blýská na lepší časy.

K prosbě o odehrání utkání se přidali i další členové vedení a sponzorů Slavie. Ti se navíc snažili fanoušky uklidnit tím, že o stavu jednání licenční komise, která měla rozhodnout o osudu Sešívaných, zatím ještě nejsou známy žádné podrobnosti - a že o poločase je přijde ředitel klubu Platil sdělit a vysvětlit.

V reakci na tyto informace fanoušci několik minut před vypršením čekací lhůty plochu stadionu zvolna opustili, a první poločas se tak mohl odehrát ze strany domácích bez větších potíží. Pomineme-li tedy průběžné vedení Olomouce, které ale z penalty dokázal smazat domácí kapitán Kisel.

Dějství třetí: Na Platila Pivem i dělbuchy

Jenže sotva zazněl poločasový hvizd, nahrnuli se fanoušci opět na plochu a tatam byla jejich disciplína z doby před utkáním. Jakmile se totiž objevil na trávníku ředitel klubu Platil, začaly vzduchem létat nejrůznější předměty, od záchodových prkének, přes sedačky až  k obsahům pivních kelímků.

Youtube video Youtube video   Přehrajte zde

Po zásahu hořkým mokem se stáhla tvář i Platilovi, který zmizel zpátky do tunelu, vedoucímu ke kabinám, aniž by stačil v tu chvíli již neovladatelným příznivcům Slavie cokoliv významného sdělit.

Slavia - Olomouc: Fanoušci Slavie (protest) Foto: Jakub Šafránek

Fanoušci ovšem nelenili a vrhli se za symbolem svých útrap. Vzduchem začaly létat krom piv a utržených sedaček i světlice a dělbuchy, proti nimž byla najatá pořádková služba zcela bezbranná a nakonec horko těžko vyklidila pole za dveře do kabin a dalších částí stadionu.

Před vylomením veřejí poslední naděje nakonec zachránil všechny uvnitř oddíl přivolaných policejních těžkooděnců, kteří přehradili řádícím hooligans cestu.

S obavami v očích v tu chvíli celou situaci pozorovali i hráči obou klubů, jež od rozezlených fandů dělil jen zhruba třicetičlenný sbor ochránců pořádku, trůnící s v ústí tunelu, na nějž se snášel zmíněný déšť odpadu, světlic a dalších předmětů.

Kvůli výtržnostem fanouškům Slavie byl ukončen zápas s Olomoucí Kvůli výtržnostem fanouškům Slavie byl ukončen zápas s Olomoucí Prohlédněte zde

Zlost fandů navíc o chvíli později ještě narostla, neboť se právě dozvěděli, že jejich klub od příslušné komise ČMFS nedostal profesionální licenci na další sezonu, a tím pádem dost možná spadne do třetí ligy.

Další plenění tak probíhalo na VIP tribuně a v ochozech vůbec.

Epilog: Vymetení Edenu

S přibývajícími posilami se ale k protiútoku odvážil policejní oddíl, který na pozadí hlasatelova oznámení, že utkání bylo právě ukončeno, vyrazil ze stadionu a rázně rozehnal fanoušky směrem na tribuny.

Protest fanoušků Slavie Foto: Ludvík Hradilek

Situace se poté poněkud zklidnila.

Roztříštěné jádro fans sice nepřestávalo skandovat a zahazovat policisty vším, co jim přišlo pod ruku, ovšem nakonec jeho řady prořídly s tím, jak je zásahové jednotky začaly vytlačovat do vršovických ulic.

Došlo přitom i k několika smutným událostem: pán, který přišel na fotbal s malou dcerou, například rozčileně napadl pořadatele, kteří mu bránili ve fanouškovské vřavě ztraceného potomka jít hledat.

Nakonec jim unikl po schodech vedoucích nahoru na tribuny - a snad i svou dceru později našel.

"Dneska to bylo hodně dobrý," pokřikovala ještě ve vchodu skupina holohlavých fanoušků u východu ze stadionu.

reklama