reklama

Skupina smrti? Skoro ano, myslí si Pavelka po losu

David Pavelka David Pavelka autor: Milan Kammermayer
"Těžká skupina," shodují se čeští fotbalisté po losu Eura, které proběhne v létě příštího roku. Svěřenci trenéra Pavla Vrby rovněž nevítají, že znovu nastoupí proti Turecku.

Paříž - Čeští fotbalisté nebyli příliš nadšeni z losu mistrovství Evropy v příštím roce, který jim přidělil obhájce trofeje Španěly, Turky a Chorvaty. Reprezentanti považují základní skupinu D za hodně obtížnou a nepotěšilo je hlavně přidělení soupeře z nedávné kvalifikace Turecka.

"Skupina je to velice těžká, ale tím, že jsme šli ze třetího koše, jsme s tím museli počítat. Všechno jsou to tradiční týmy s obrovskou kvalitou a nečeká nás nic jednoduchého," řekl brankář Arsenalu Petr Čech. "Je to asi nejtěžší skupina, jak to mohlo dopadnout. Skupina smrti? Myslím, že k tomuhle přirovnání to asi nemá daleko," uvedl liberecký záložník David Pavelka.

Španelé už nejsou tak dominantní

Češi před rokem v kvalifikaci o ME zvítězili na půdě Turecka 2:1, letos v říjnu s ním doma prohráli 0:2 a proti výběru Fatiha Terima také uzavřou skupinu na šampionátu. "Asi nikdo z nás si Turky nepřál, protože jsme s nimi už hráli v kvalifikaci. Může být výhoda, že je známe, ale oni zase znají nás," uvedl gólman Basileje Tomáš Vaclík. "Je to škoda, protože jsem chtěl hrát s někým, s kým jsme v poslední době nehráli," řekl plzeňský záložník Daniel Kolář.

Hráči se shodli, že úvodní protivník Španělsko bude jasným favoritem skupiny, přestože svěřenci Vicenteho del Bosqueho už nejsou tím evropským a světovým suverénem z let 2008 až 2012. "Jsou velký favorit, i když poslední dobou nemají takovou formu, jakou mívali," podotkl Kolář, s nímž souhlasil i Vaclík. "Španělé už asi nejsou tak dominantní jako v době své zlaté generace okolo Iniesty a Xaviho, ale pořád z nich musí jít strach, protože hráče mají na špičkové úrovni. Bude hodně záležet na tom, jestli jim turnaj sedne," přemítal šestadvacetiletý gólman.

Čech: Bylo by zbytečné skládat zbraně

Silným protivníkem s velkými individualitami však podle českých fotbalistů bude také Chorvatsko se záložníky Ivanem Rakitičem z Barcelony, Lukou Modričem z Realu Madrid či útočníkem Mariem Mandžukičem z Juventusu Turín. "O Chorvatech se možná tolik nemluví, ale pro mě to je také absolutní špička. Mají velké individuality ze špičkových klubů a pro každého budou velmi nepříjemní," prohlásil útočník David Lafata. "Jména jako Mandžukič, Modrič a Rakitič mluví za všechno. Když jde takový tým do vedení, ještě mu narostou křídla," doplnil další sparťan Ladislav Krejčí.

Reprezentanti se však shodli, že na Euru mohou z těžké skupiny postoupit. "Hraje se až na konci sezony a bude záležet na momentální formě. Bylo by zbytečné předem skládat zbraně. Navíc pro fanoušky je to atraktivní," uvedl Čech. "Asi tam nepojedeme s tím, že bychom se po třech zápasech vrátili zase domů, určitě budeme chtít postoupit dál. Španělé budou favorit skupiny a my tři si to asi rozdáme o druhé místo," dodal záložník Herthy Berlín Vladimír Darida.

reklama