reklama

Řev Maracaná stopli Sinatra, papež a Gigghia. Co teď Neymar?

FOTO Tajenka rozluštěna. Těchto 32 týmů si zahraje na MS Podívejte se na všech dvaatřicet účastníků, kteří se probili skrze kvalifikaci na mistrovství světa ve fotbale, jež v roce 2014 hostí Brazílie. Foto: Reuters
Seznam účastníků MS 2014 je kompletní. Brazílie se chystá vyléčit svoje národní trauma z prohraného MS 1950.

Rio de Janeiro - Tak už je to komplet. Dvaatřicátým účastníkem fotbalového MS 2014 se stali Uruguayci. Mezikontinentální baráží proti Jordánsku prošli jako nůž máslem a po výsledcích 5:0 a 0:0 se můžou chystat na letní výlet do Brazílie.

Právě tam před 63 lety způsobil právě tým Uruguaye brazilskému národu hlubokou jizvu na duši, když na stadionu Maracaná před takřka 200 000 diváků sebral domácímu výběru titul mistra světa.

Brazilci věří, že Neymar a spol. to trauma z roku 1950 v létě vyléčí.

Jak už jsme zmínili, seznam účastníků fotbalového MS 2014 je komplet. Dva tucty mužstev „obhájily“ svou pozici a pojedou do Brazílie stejně tak, jako cestovaly v roce 2010 do Jihoafrické republiky.

Osmičku JAR, Slovinsko, Srbsko, Dánsko, Paraguay, Slovensko, Nový Zéland a KLDR tentokrát vystřídala nová čtvrtina startovního pole ve složení Kolumbie, Belgie, Rusko, Írán, Kostarika, Ekvádor, Chorvatsko a Rusko.

Do osmi základních skupin budou týmy rozlosovány 6. prosince v brazilském Costa de Sauípe.

Jak se budou losovat základní skupiny MS

Neoficiální rozdělení účastníků fotbalového MS 2014 v Brazílii do losovacích košů:

1. koš: Brazílie, Španělsko, Německo, Argentina, Kolumbie, Belgie, Uruguay, Švýcarsko,
2. koš: Japonsko, Írán, Jižní Korea, Austrálie, USA, Mexiko, Kostarika, Honduras,
3. koš: Pobřeží slonoviny, Ghana, Alžírsko, Nigérie, Kamerun, Chile, Ekvádor, Nizozemsko,
4. koš: Itálie, Anglie, Portugalsko, Řecko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Rusko, Francie.

Samotný turnaj se pak bude hrát od 13. června do 13. července 2014.

„Fotbalový šampionát v Brazílii, zemi fotbalu zaslíbené, to bude opravdu něco speciálního. Bohužel jsme se tam s českým národním týmem nedostali, ale chci se tam s kamarády vypravit alespoň jako divák v rámci dovolené,“ slibuje si Tomáš Sivok, český obránce Besiktase Istanbul.

Turnaj se bude hrát na 12 stadionech, z nichž čtyři -  v Sao Paulu, Brasílii, Recifé a Cuiabá – se postavily jako zcela nové, ostatní se přestavovaly. To vše při celkových nákladech 1,1 miliardy dolarů.

Finále bude hostit slavná Maracaná v Rio de Janeiru. Jeho současná kapacita je 76 935 diváků. A jde tak trochu o místo brazilské národní tragédie.

Sinatra, Jan Pavel II. a Ghiggia

Právě tady se hrálo v roce 1950 rozhodující utkání o titul světových šampionů, v němž Brazilci podlehli Uruguayi 1:2 - a v hledišti to podle oficiálních údajů sledovalo 199 584 příznivců. 

Vítězný gól soupeře, který zaznamenal Ghiggia, přinesl Brazílii, pro niž je fotbal vším, národní trauma bez nadsázky srovnatelné s tím, co pro Čechy znamená třeba mnichovská dohoda.

Takhle o tom píše Alex Bellos, dlouholetý jihoamerický zpravodaj Guardianu v knize Fotball, brazilský způsob života:

„Uruguay dává gól,“ vykřikl automaticky Luiz Mendez, komentátor rádia Globo. Pak ta slova zopakoval ještě šestkrát, pokaždé s jinou intonací, vyjadřující jednou překvapení, pak rezignaci a nakonec šok. Ve fotbalové svatyni zavládlo ticho jako v hrobce. A Ghiggiao mnoho let později prohlásil: „Jenom třem lidem se podařilo jediným pohybem umlčet Maracaná – Franku Sinatrovi, papeži Janu Pavlu II. a mně.“

Od té doby se fotbalové MS v Brazílii nekonalo. „Kanárci“ posbírali už pět titulů mistra světa, ale doma zatím žádný. Neymar a spol. mají za úkol to změnit.

Čáru pohlídají technologie

Jisté je to, že už se na turnaji nebude opakovat příhoda z finále MS 1966 v Anglii, kde domácí kanonýr Hurst napálil míč do břevna, od něhož se balon odrazil k zemi - a nikdo dodnes přesně neví, zda se v tu chvíli ocitl celým objemem za brankovou čarou, nebo ne. Gól byl tehdy uznán a domácí Angličané slavili titul mistra světa, Němci cítili křivdu.

V Brazíílii bude na MS poprvé použita technologie, která bude právě brankovou čáru pro tyto případy hlídat. Je to velký průlom do jinak zkostnatělé filozofie vedení světového fotbalu, které moderní technologie v procesu rozhodování fotbalových zápasů dosud zcela odmítalo.

Celkové náklady země na pořádání mistrovství světa mají vyrůst až na astronomických 14 miliard dolarů. Novou infrastrukturu pak Brazílie samozřejmě zužitkuje i o dva roky později, kdy Rio de Janeiro hostí letní olympijské hry 2016.

Ne všichni Brazilci jsou z těchto projektů nadšení. Konfederační pohár, jakousi generálku na MS, letos v létě provázely mnohé masové demonstrace, jejichž účastníci by rozhodně preferovali spíše investice do bydlení nebo školství.

Pro Mezinárodní fotbalovou federaci FIFA jsou turnaje mistrovství světa zlatým dolem, putujícím po planetě. Proč? Turnaj vysílají televize, které za to platí. A královsky. Podle BBC vydělala FIFA na prodeji televizních práv za MS 2010 v Jihoafrické republice přinejmenším 2 miliardy dolarů. A ve spojení s brazilským turnajem si rozhodně nepohorší.

V roce 2018 bude fotbalový World Cup pořádat Rusko, o čtyři roky později Katar. Jen se nyní diskutuje o tom, zda v tradičním letním termínu, nebo v zimě, kdy jsou v zemi snesitelnější klimatické podmínky.

reklama