reklama

Rezek: Baráž je pro mě jako finále mistrovství světa

autor: Reuters
Ani nás nenapadne cokoli podcenit, říká křídelník

Praha - Jako kdyby nastoupil ve finále mistrovství světa. Takovou důležitost přikládá fotbalový útočník Jan Rezek dvojutkání s Černou Horou v baráži o postup na mistrovství Evropy.

Hráč kyperské Famagusty, který v posledních zápasech národnímu týmu hodně pomohl, sní o tom, že se v příštím roce poprvé podívá na vrcholný turnaj.

Na úspěchu v baráži Rezkovi hodně záleží. "Opravdu to beru, jako bychom hráli finále mistrovství světa. Jsme v baráži, o kterou nám šlo celou kvalifikaci. Hrajeme o mistrovství Evropy a dřív se mi ani nezdálo, že bych na něm mohl být, když v nároďáku byla tak silná předešlá generace," řekl na dnešním setkání s novináři.

Podle Rezka jsou Češi také patřičně ve střehu, jedinečnou šanci si nechtějí nechat ujít.

Čtěte také:

Batmanská maska dorazila. Čech: Dnes bych ale nechytal
Češi jdou na Černou Horu, lístky ještě jsou!
Petržela oponuje Vrbovi: Nejsme stroje, odpočinek chybí
Páteční baráž píská Angličan. Černohorci znervózněli

"Ani nás nenapadne cokoliv podcenit. Když jsme dřív v některých zápasech něco vypustili, hned se nám to vymstilo. Teď si dáme pozor, oni už svoji sílu ukázali. V náš prospěch by mělo hrát, že snad budeme kompaktnější, disciplinovanější a lépe bránit. Ale šance jsou podle mě vyrovnané, neberu řeči, že je někdo favoritem. Pravda leží na hřišti," řekl Rezek, který doufá, že se Češi budou moci opřít o brankáře Petra Čecha, jehož start je ohrožený kvůli zlomenému nosu.

Před rokem, když v reprezentaci v utkání v Dánsku debutoval, by se mu ani nesnilo o tom, jakou pozici si v národním týmu vybuduje. O to víc jej těší, že v baráži by mohl sehrát důležitý part. "Ale nevím, jak pevná je moje pozice," podotkl devětadvacetiletý ofenzivní fotbalista.

Česko - Ukrajina (Pekhart, Rezek) Foto: Lenka Rybaříková

V minulých zápasech se z něj stal jeden z klíčových hráčů, své poslední dva starty ozdobil i třemi vstřelenými góly. Jednou se trefil v přípravě s Ukrajinou, hned dvakrát v kvalifikačním duelu v Litvě, kde si Češi zajistili postup do baráže.

Přitom na jaře Rezek prožíval těžké chvíle, když se mu příliš nedařilo v Plzni a v utkání ve Španělsku zbytečným zákrokem zavinil penaltu, z níž domácí mistři světa a Evropy strhli vítězství na svoji stranu.

"Ale neberu to teď tak, že si užívám nějaké zadostiučinění. Kritiku jsem na jaře přijímal s tím, že to patří k životu," uvedl Rezek.

"Teď jsem chválený, ale asi bych to bral jinak, kdyby mně bylo dvacet a měl kariéru před sebou. Moc si to nepřipouštím, i když bych si tu radost rád prodloužil co možná nejdéle," prohlásil Rezek.

K tomu, že se Češi dostali do baráže, pomohl i ve zlomovém zářijovém utkání ve Skotsku, kde v závěru vybojoval penaltu, z níž Michal Kadlec zajistil důležitou remízu. Stále ještě slýchá názory, že faul přifilmoval.

FOTO Španělé rozzářili Letnou. Baroš skrýval hlavu v dlaních FOTO Španělé rozzářili Letnou. Baroš skrýval hlavu v dlaních Prohlédněte zde

"Když se bude v poslední minutě stejná situace opakovat s Černou Horou, tak si dám před obránce tělo a nahraju míč někomu před prázdnou bránu," řekl s úsměvem Rezek.

Španělsko - ČR (Rezek a Iniesta) Foto: Reuters

"Podobným situacím, kterou jsem měl ve Skotsku, se ve fotbale nevyhnete. V souboji jsem cítil kontakt, ale trochu jsem tomu i přidal. Jsou to zlomky vteřiny, v nichž se musíte rozhodnout," líčil bývalý hráč Teplic a Sparty, který v květnu s Plzní oslavil ligový titul, k němuž přispěl jedenácti vstřelenými brankami.

Solidní formu si drží i v kyperském celku Anorthosis Famagusta. Letos dal tři góly v lize, naposledy v pondělí rozhodl o výhře 1:0 nad posledním Ermisem. Tři branky přidal i v kvalifikaci Evropské ligy, kde Anorthosis vypadl ve třetím předkole.

Postupně ze sebe snímá nálepku hráče, který byl dřív titulován jako spalovač šancí. "Pomohla mi už loňská sezona, když jsem cítil důvěru trenéra a začalo se mi dařit. Gólů mi tam padá víc než v minulosti a jsem za to moc rád. Možná to přišlo s věkem, už situace neřeším tak hekticky jako dřív. Nevím, jestli jsem pomalejší než dřív, ale teď mi přijde, že mám v zakončení na všechno víc času," řekl Rezek s úsměvem.

reklama