reklama

Ritchie, ty k nám nechoď. Fotbal zavede karty pro slušné

FOTO Eden se po derby málem změnil v bojiště fanoušků Prohlédněte si galerii z 280. derby pražských "S", ve kterém v sobotu večer domácí Slavia prohrála v Edenu se Spartou 0:2. Foto: CPA Eduard Erben
Bezpečnostní manažer Fotbalové asociace ČR Martin Synecký vidí cestu proti fotbalovým chuligánům v zavedení fanouškovských karet.

Praha – Když v květnu 2003 opilý fanda Bohemians přezdívaný Ritchie přelezl plot a udeřil pomezního rozhodčího Ladislava Talpu, protože se mu v utkání se Spartou jeho výkon nelíbil, podařilo se politikům do trestního zákoníku dopsat, že vstup fanoušků na trávník je trestným činem. Od té doby se změnilo mnohé, ale chuligánství z fotbalových stadionů nezmizelo.

Máte to určitě v čerstvé paměti. Po hrací ploše stadionu v Edenu se k sobě blíží dvě lidské vlny. Jedna sparťanská, druhá červenobílá. Policejním těžkooděncům se naštěstí včas podařilo předejít neštěstí a vytvořit mezi nimi neprostupný kordon. Jinak by tekla krev. (Podívejte se na fotoreportáž ZDE)

Nikdo z desítek lidí, co po trávníku dupali, přesto z porušení zákona obviněn nebyl.

Jak je to možné a jak z fotbalových stadionů konečně vytěsnit nežádoucí chuligány?

Synecký: Zavedeme karty

Martin Synecký, bezpečnostní manažer Fotbalové asociace ČR, vidí cestu v zavedení fanouškovských karet. Nežádoucí by neměli šanci je získat a na fotbal by se – na rozdíl od dnešní praxe - nedostali.

Zatímco kvůli incidentům fanoušků v pražských ulicích zadržela policie v den derby přes 80 lidí, v areálu samotného stadionu už nikoho (Podrobnosti ZDE).

„Aby policie na ploše stadionu mohla někoho zatknout a někam odvézt, potřebovala by na zvládnutí každého takového výtržníka tři čtyři osoby. A tím by tam ztratila veškerou svou sílu, takto postupovat prostě nelze,“ vysvětluje Synecký, který v minulosti působil  na policejním prezidiu a léta se věnoval právě problematickým fanouškům.

Podle dohod mezi fotbalovým svazem a policií z éry ministra vnitra Ivana Langera platí, že se o pořádek na stadionu stará primárně pořadatelská služba. U rizikových zápasů číhá policie připravena „v záloze“.

Když už se za pomoci kamerových systémů a policejních spotterů zamíchaných tajně mezi samotné rowdies podaří identifikovat a se shromážděnými důkazy obžalovat ty jedince, kteří na stadionech porušují předpisy, přijdou na řadu soudy.

„Často se stává, že se těm nejproblémovějším lidem vinu prokázat nepodaří. Přesto tu už řada lidí zákaz navštěvovat fotbalová utkání dostala,“ zdůrazňuje Synecký.

Klausova amnestie i pro chuligány

Ještě loni bylo takto mimo stadiony vytěsněno zhruba 150 osob. Jenže i na tento jejich trest se vztahovala  plošná amnestie odstupujícího prezidenta. Václav Klaus tedy vyčaroval i návrat nejproblematičtějších fanoušků na fotbalové stadiony.

Nyní má v Česku „zakázaný fotbal“ několik desítek lidí, nicméně potřeba je vytěsnit větší počet problémových osob. Na anglických stadionech najdete nástěnky s portréty lidí, které nesmí být vpuštěny, protože jsou nežádoucí. „To je ale technicky složité a navíc nákladné řešení. Moc bychom s ním patrně nepochodili ani u Úřadu pro ochranu osobních údajů,“ říká Synecký. Proto chystá něco jiného.

Nový systém by měl umožnit fotbalu samotnému, aby si určil, koho na stadionech nechce. A zároveň by takové rozhodnutí uměl zrealizovat prostřednictvím tzv. karet fanouška.

 „Chceme za tím účelem sestavit velmi širokou přípravnou komisi, ve které by se vedle představitelů asociace, policie, klubů, Úřadu pro ochranu osobních údajů či státních zástupců objevili i zástupci samotných fanoušků. Aby se sami mohli vyjádřit k tomu, jak se chránit před těmi, co na stadionech dělají nepřístojnosti,“ říká Synecký.

Pan X na fotbale - anebo bez něj

A jak by měl systém fungovat? Představme si pana X, který na zápasech svého klubu opakovaně narušuje pořádek. A klub se rozhodne, že právě pana X na své zápasy nebude chtít vpouštět.  Jak to udělá? „Chceme v té věci plně využívat institutu pána domu, návštěvního řádu,“ vysvětluje Synecký. Jinak řečeno: i bez soudního rozhodnutí by fotbalový klub mohl sdělit panu X, že porušoval návštěvní řád a proto ho už na svůj stadion nevpustí.

„Je to holandský model, tamní právo je tomu našemu blízké,“ míní Synecký.

Funkčním nástrojem by se měla stát karta fanouška, kterou pan X nedostane, nebo mu bude odebrána či zablokována. „V západní Evropě s kartou fanouška pracují všechny velké kluby,“ zdůrazňuje Synecký. „Skrze ni se divák dostane na stadion, skrze ni si tam kupuje občerstvení, suvenýry, lze ji využít i marketingově. Když všechno půjde dobře, do dvou let by ten systém mohl fungovat i u nás.“

Sváteční diváci bez karet, ale na občanku

Pokud by chtěl jít někdo na fotbal svátečně, třeba jednou za rok, kartu fanouška by podle Syneckého nutně nepotřeboval. „V západních zemích, kde ten model aplikují, je možný i individuální prodej lístků bez karty, ale vždy jen proti dokladu. A tímto způsobem by si divák mohl pořídit jen dva lístky na osobu.“

„Chytré“ turnikety, které elektronickou kontrolu takových karet fanouška umožňují, už se na některých českých stadionech instalovaly. Například v Plzni nebo na Spartě už mohou být fanoušci u vstupu elektronickou cestou kontrolováni třeba zítra.

reklama