reklama

Řízli i dorostence. Káník odsouzen za fixlování zápasů kvůli sázkám, hrozí mu pobyt za mřížemi

Michal Káník, jedna z hlavních postav sázkařské aféry Michal Káník, jedna z hlavních postav sázkařské aféry autor: Jan Škrle
Neštítil se ani ovlivňování zápasu dorostenecké ligy. Bývalý ligový fotbalista a posléze šéf strakonického klubu Michal Káník byl odsouzen za podplácení při manipulaci fotbalových zápasů. Dostal podmíněný trest, ale protože už mu běžel jiný, hrozí mu, že půjde do vězení.

Praha - Začalo to 11. září 2013. Večer předtím ještě většina z nich sledovala v televizi mezistátní utkání v Itálii, kde česká reprezentace, která tam naposledy vyběhla pod vedením Michala Bílka, ztratila reálnou šanci k postupu na MS do Brazílie. A ráno už jim u dveří zvonila policie.

V první vlně obvinila z korupčních trestných činů spojených s manipulacemi fotbalových zápasů 12 lidí, mnohé další vyslýchala. Michal Káník to celé zprvu sledoval zpovzdálí a podle svých známých se možná až trochu divil tomu, že se na něj snad zapomnělo.

Nezapomnělo. Odposlechy běžely dál a příslušná obsílka na sebe nechala čekat jen pár týdnů. Dneska už je Michal Káník, bývalý plejer, co v lize odkopal za Duklu, pak hlavně České Budějovice a nakonec i za Plzeň celkem 79 zápasů, za svá sázkařská kouzla dokonce pravomocně odsouzený.

"Co vám mám o tom povídat, vždyť to jsou jen pohádky. A vůbec já nechci, aby to bylo někde medializované," řekl Michal Káník v krátkém telefonickém rozhovoru. "Já už dneska ve fotbale nejsem, nechci k tomu nic říkat," podotkl muž, který po skončení hráčské kariéry šéfoval fotbalovému klubu ve Strakonicích.

Za přečin podplácení byl nyní Káník odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání jednoho roku, a to podmíněně, s odkladem na zkušební dobu čtyř let. Navíc mu soud uložil peněžitý trest 30 000 korun, který má splácet po 150 korunách.

Potíž je v tom, že když tuhle "podmínku" za manipulace kolem sázení Káník chytil, běžela mu ještě zkušební doba z podmínky předchozí, kterou dostal za to, že se pokusil obalamutit finanční úřad.

Takže mu hrozí, že ve finále půjde za mříže. Záleží na soudci. "Ano, takzvaná přeměna je v tomto případě možná, ale soudní jednání o ní dosud nebylo nařízeno," potvrdil státní zástupce Miroslav Kelyman. Ten působí ve Strakonicích, takže dozoroval obě Káníkova trestní řízení.

Teď záleží na soudci. Buď pošle Káníka za mříže, nebo mu prodlouží zkušební dobu, anebo mu nařídí ochranný dohled. Pokud by zvolil variantu vězení, stal by se Káník prvním Čechem, který šel sedět kvůli fotbalu.

S Halamou na FNL, se sudím na dorostence

A co vlastně provedl? V trestním příkazu, proti kterému si Káník nepodal odpor, a proto se tento rozsudek stal pravomocným, se píše o třech skutcích.

V srpnu 2013 se po telefonu domlouval s Janem Halamou, tehdejším hráčem (střížkovských) Bohemians Praha, o možnosti ovlivnění zápasu Fotbalové národní ligy Zlín-Bohemians Praha, a to tak, aby první poločas skončil vítězstvím domácích, "za což mu (Káník) nabídl úplatek v přesně nezjištěné výši, minimálně však 250 eur", což při aktuálním kurzu činilo 6420 korun.

Halamovi se dlouho nedařilo sehnat v týmu "parťáka". V den zápasu šla nicméně do éteru SMS "Uděláme tu půlku? Aspoň za ty drobný?" a následovala odpověď "Já jsem připraven, co půjde, to dám a jdeme napůl". Zápas skončil výhrou Zlína 2:0, který už v poločase 1:0 vedl. Podle textu obžaloby měl být v tomto případě úplatkem zisk ze sázky u blíže nezjištěné sázkové kanceláře, jehož výše se měla odvíjet od aktuálního kurzu v době sázky.

Zkraje září si Michal Káník vzpomněl na dalšího známého, rozhodčího Jana Kalendu. Podle policie mu Káník nabídl úplatek 6000 eur (154 000 korun), když napomůže vývoji zápasu 1. ligy staršího dorostu mezi Hradcem Králové a Baníkem Ostrava k tomu, aby po 15. minutě padlo 4 a více gólů.

Jmenovaný sudí podle policie nabídku přijal - a gólů padalo jako máku. Skončilo to 6:2 a po 15. minutě padlo 6 branek. Ten, kdo si vsadil podle předepsaného receptu, musel být navýsost spokojen. Ve Fashion Arena Outlet Center před prodejnou Adidasu pak prostřednictvím manželky došlo podle obžaloby i k předávce dohodnutých 6000 eur, přičemž Káník si za zprostředkování ponechal podle soudu hotovost minimálně ve výši 1500 eur. Pro koho celou akci zprostředkovával, o tom úřední dokumentace mlčí.

Tři dny po zmíněném utkání dorostenců, ve kterém náš "hrdina" podpořil vylepšení střelecké bilance soutěže, se hrál další zápas druhé ligy dospělých mezi Bohemians Praha a Karvinou. A tak šel opět do akce Jan Halama.

Tentokrát mu měl Káník přihrát úplatek 8000 eur (206 000 korun), když se podaří zařídit, aby po 15. minutě padlo 3 a více gólů. Sám si měl za zprostředkování ponechat finanční hotovost 3000 eur.

Jenže ouha... Zápas skončil 1:0. A v odposleších zaznělo: "Byl jsem domluvenej i s tím, co to pískal, ale on nemoh nic. Měl jsem v tom dva další frajery, je to průser."

Soud ve Strakonicích čeká na Hauzra a spol.

Michal Káník se ocitl na seznamu 22 osob obžalovaných z korupčních trestných činů, vycházejících právě z manipulací kolem sázek na fotbalové zápasy. Pojďme si ho připomenout:

Ondřej Bíro, Vítězslav Brožík, Martin Doubek, Jan Halama, Michal Halama, Jan Hanzal, Zbyněk Hauzr, Petr Hlaváček, Jaroslav Chalupa, David Jablonský, Jan Kalenda, Michal Káník, Daniel Kaplan, Karel Kodeš, Robert Kopas, Jan Kosak, Lukáš Křeček, Jan Leligdon, Michal Macháček, Jan Procházka, David Placák, Martin Sus.

Celkem na 14 adres mířila ze strakonického soudu obálka obsahující trestní příkaz, přičemž 10 obžalovaných si proti němu podalo odpor, a čeká je tedy klasické soudní líčení. To se tedy u Okresního soudu ve Strakonicích bude týkat celkem 18 osob. První jednání by mělo být svoláno někdy na přelomu května a června.

K soudu by se tak měl mimo jiné dostavit i Zbyněk Hauzr, legenda Slovanu Liberec, která hájila klubovou branku třeba v památném utkání proti Liverpoolu. Problém je v tom, že podle policie měl současný trenér gólmanů liberecké juniorky zkoušet ovlivnit tři zápasy Slovanu. A ve hře se přitom objevovala částka až 60 000 eur, to jest více než 1,5 milionu korun. A to je tak vysoká suma, že i Hauzrovi reálně hrozí vězení. Více o jeho případu čtěte zde.

Stejně tak by se u soudu měli objevit i další hráč s ligovými starty Jan Halama, o kterém už v tomto textu byla řeč, nebo David Jablonský, který po celou dobu od svého obvinění, tedy od září 2013, po dva roky hrával nejvyšší soutěž za Teplice. Na jaře by měl působit v Sokolově.

Pomoz mi, kámo, nebo mě zbijou

Jak už jsme zmínili, 4 obžalovaní si proti trestnímu příkazu odpor nepodali. A jsou tím pádem pravomocně odsouzeni. Vedle Michala Káníka, jehož případ jsme si popsali detailněji, jde o Karla Kodeše, Jaroslava Chalupu a Vítězslava Brožíka.

Nejsvětlejším momentem kariéry Karla Kodeše bylo 26 minut, na které vyběhl ke svému jedinému prvoligovému zápasu. Zrovna do Teplic přijela Sparta, radost mladému hráči domácích ovšem kalila porážka 0:3. Jinak Kodeš hrával v Teplicích za juniorku, na podzim působil v Chomutově. Ligový dres FK Teplice dnes obléká jeho bratr Petr.

Karel Kodeš si měl nechat slíbit úplatek 7000 eur za ovlivnění duelu juniorské ligy Plzeň-Teplice, aby padlo 4 a více gólů. Sázková kancelář však tuto sázkovou příležitost ze své nabídky stáhla. Stejná "objednávka" pak souvisela s dalším juniorským zápasem Olomouc-Teplice, ovšem za 7500 eur.

Karel Kodeš za to dostal jeden rok podmíněně s odkladem na zkušební dobu 2,5 roku.

Jaroslav Chalupa, tehdy fotbalista Roudnice, si měl od spoluhráče Michala Macháčka nechat slíbit 25 000 korun za to, když v utkání ČFL Sparta B-Roudnice padne po 15. minutě 4 a více gólů. Macháček mu měl říct, že mu, tedy Macháčkovi, slovenská mafie vyhrožuje, že když se mu zápas nepodaří "zařídit", nechá ho zbít.

Chalupa kvůli tomu dostal trest na 8 měsíců podmíněně, se zkušební dobou na 24 měsíců. Hráč teď působí v nižších soutěžích v Rakousku.

Další bývalý hráč Roudnice Vítězslav Brožík pak zkoušel ovlivnit mladého gólmana Táborska Varyše, aby zmanipuloval zápasy juniorské ligy se Spartou a ostravským Baníkem. Byl odmítnut, nicméně sám tím spáchal přečin podplácení a dostal trest na 10 měsíců podmíněně s odkladem na 18 měsíců.

Paralelně s českou justicí sleduje vývoj vyšetřování i disciplinární komise Fotbalové asociace ČR. Sama už potrestala bývalé hráče Davida Placáka a Daniela Kaplana. Jak zdůrazňuje předseda komise Richard Baček, sahá pravomoc komise jen na ty obžalované, kteří jsou stále členy Fotbalové asociace ČR.

"Hodláme se u soudu účastnit i hlavních líčení, abychom si tam náslechem mohli doplnit další informace, které jsme sami zatím neměli možnost získat, třeba proto, že nám dané osoby odmítly výpověď poskytnout nebo se jednalo o Slováky, které předvolávat nemůžeme. A pak budeme věc v disciplinární rovině řešit i s dalšími osobami, které čelí obžalobě a jsou našimi členy. A to buď v průběhu hlavního líčení u strakonického soudu, nebo po vynesení rozsudku první instance. Na pravomocné rozsudky po případném odvolacím řízení patrně čekat nebudeme," zdůrazňuje Baček.

Zápasy, které chtěli obžalovaní "cinknout"

Ke zmonitorovaným pokusům o manipulace docházelo v letech 2012 a 2013

Gambrinus liga (nyní Synot liga)

Teplice-Č. Budějovice, Mladá Boleslav-Liberec, Jablonec-Liberec

Druhá liga (nyní Fotbalová národní liga)

HFK Olomouc-Vlašim, Bohemians Praha-Třinec, Zlín-Bohemians Praha, Č. Budějovice-Ústí nad Labem, Třinec-Vlašim, Bohemians Praha-Karviná

Pohár České pošty (nyní Mol Cup)

Teplice-Liberec, Teplice-Domažlice

ČFL (třetí nejvyšší soutěž)

Kladno-Chrudim, Loko Vltavín-Horní Měcholupy, Roudnice-Česká Lípa, Sparta B-Roudnice, Domažlice-Převýšov, Chomutov-Česká Lípa, Chrudim-Roudnice

Juniorská liga

Olomouc-Táborsko, Táborsko-Sparta, Plzeň-Teplice, Jihlava-Příbram, Dukla-Teplice, Olomouc-Teplice, Jihlava-Sparta, Pardubice-Varnsdorf, Sparta-Táborsko

Dorostenecká liga

Hradec Králové-Baník Ostrava

Tipsport liga (příprava)

Olomouc-Orlová Lutyně

V řadě případů kontaktovaní hráči nabídky mafie odmítli, několikrát se stalo, že sázkové kanceláře stáhly zápasy z nabídky, v některých případech není jasné, zda si aktéři nechali něco slíbit, nebo ne.

reklama