Nizozemci nezažehli letecké motory. Uhlídá je Vrba v Praze?

FOTO Argentinské krásky plakaly štěstím z postupu do finále
Tehdy se Argentina ve finále utkala se Západním Německem. Dnes už spojené Německo je v posledním zápase šampionátu vyzve i letos.
Radost argentinských fanoušků neznala mezí.
Ne zrovna pohledný zápas v Sao Paulu skončil po prodloužení bez branek.
Pak ale zazářil argentinský brankář Sergio Romero, který chytil dva pokusy Nizozemců,..
Luděk Mádl Luděk Mádl
10. 7. 2014 10:00
Nizozemský sen o čtvrtém finále vyhasl, van Persiemu a spol. už lehce došly síly, penaltové štěstí přálo Argentině.

Glosář - Lionelu Messimu už se splnily takřka všechny jeho klukovské sny. A teď si odškrtne další.

Stejně jako Diego Maradona, argentinský fotbalový polobůh, ke kterému Messiho mnozí zkoušejí přirovnávat, si zahraje finále mistrovství světa - a stejně jako Diego proti Německu.

V semifinále proti týmu Nizozemska se o to čtyřnásobný držitel Zlatého míče přičinil proměněným pokutovým kopem v závěrečném rozstřelu. Jinak ho oranjes prakticky k ničemu nepustili.

A Argentinci zase takřka k ničemu nepustili je. Nula nula i po sto dvaceti minutách hry, pak penalty - a postoupil šťastnější.

Arjen Robben a spol. tak nenaplnili svou touhu protrhnout nizozemskou smůlu na světových šampionátech, postoupit do čtvrtého finále a konečně v něm pro svou zemi nejcennější trofej vyhrát.

Proč? Tentokrát se nekonal jejich letecký den, kterým oslňovali v základní skupině, nepřišel ani robbenovský penaltový pád jako v osmifinále s Mexikem, ani ohňostroj promarněných šancí, který si vybavíme ze čtvrtfinále s Kostarikou.

Přišel druhý penaltový rozstřel na turnaji. A v něm bylo mnohé jinak než o čtyři dny dříve proti outsiderovi z Kostariky. Ale vezměme to hezky popořadě.

Motory, rozjezdová dráha a kolmice

Jako by se kolem nich mihl jen oranžový flek (no, přiznejme, že ve skutečnosti v tom zápase hráli Nizozemci v modrém, ale nekažme si tu symboliku).

Sergio Ramos a jeho kolegové ze španělské ekipy si prostě v tu chvíli museli připadat jako loudavé želvy. Jako by kolem nich Robben proletěl v tryskáči a ještě jim stačil rošťácky zamávat.

Zápas s úřadujícími mistry světa i díky tomu skončil 5:1 pro Nizozemce. A v souvislosti s Robbenovým gólovým průnikem uváděla neoficiální měření dosud nejvyšší zaznamenanou rychlost pohybu fotbalisty s míčem. Přes 37 kilometrů v hodině.

Na takový průlet potřebujete dvě věci, vlastně tři. 1) Zážehové motory v nohou. 2) Volnou rozjezdovou dráhu. A taky vás do toho sprintu musí někdo kolmou přihrávkou vyslat, například Sneijder.

Podobně to fungovalo proti Austrálii i Chile. Ačkoli už měli jistý postup ze skupiny, hráli Nizozemci i třetí zápas v ní celkem naplno, sestavu prostřídali jen částečně. To aby neprohráli a v osmifinále nenarazili na Brazílii.

Mexičany pak ještě Nizozemci stihli porazit za 90 minut a se dvanácti dosaženými brankami se slunili na pozici nejlépe střílejícího týmu na šampionátu.

120 + 120 = 0:0

Jenže od té doby? 120 minut s Kostarikou + 120 minut s Argentinou = 0 branek. Dosažených i obdržených.

Ano, s kostarickým gólmanem Navasem chytali kromě tyčí i všichni svatí, ale proti zhuštěné obraně Argentiny už se oranžové šípy neprosadily.

Zážehové motory se totiž v náročném jihoamerickém klimatu opotřebovaly a navíc nebyla k dispozici ani ta rozjezdová dráha. Soupeř oranžovým žádný prostor k možnosti nabrat rychlost nenechal. A také nahrávač Sneijder šel v průběhu turnaje výkonem prudce dolů, navíc i jeho osobně si Argentinci velmi dobře hleděli.

Robben měl ze všech nizozemských hvězd relativně ještě nejvíc sil, ale třeba na Robinu van Persiem už bylo vidět, že tuhne, nemá na další ostré náběhy sílu. A když už, tak v nich padal do ofsajdových pastí.

Co se týče Argentiny, tak na šampionátu oslňuje jediným: mimořádnými individuálními schopnostmi Lionela Messiho. A to většinou v několika málo záblescích na zápas. Nizozemci si ho ovšem pokryli, nedovolili mu prakticky ani to.

A oba týmy proto skončily v klinči. Argentina ve vyřazovací části turnaje významně zkvalitnila defenzivní fázi, van Gaal tentokrát v průběhu utkání nepřišel s žádnou dramatickou taktickou změnou, která by bezgólový vývoj zápasu vykolejila.

Ten, co na penaltu nedosáhne

A nepoužil ani osvědčený čtvrtfinálový trik s vystřídáním brankářů. Je fakt, že opakovaný vtip ztrácí svou originalitu a překvapivost, ale van Gaal by k němu možná rád sáhl znovu. Jen kdyby to šlo.

Tentokrát ovšem všechna tři střídání potřeboval vypotřebovat za jiným účelem. Už v poločase střídal Indiho, do jisté míry patrně proto, že už jako defenzivní hráč dostal žlutou kartu.

Po hodině hry šel dolů De Jong, který po zdravotních problémech asi zatím větší zátěž nezvládne. A jen šest minut nechal Van Gaal šourat se prodloužením vyčerpaného van Persieho.

Možnost poslat na penalty náhradního brankáře Krula, tak jako proti Kostarice, se tak vytratila. Krul sice v kariéře neproslul jako nějaký velký penaltový specialista, zato o jeho kolegovi Cillessenovi už teď celý svět ví, že v profesionální kariéře dosud prostě a jednoduše zatím žádnou penaltu nechytil.

Ani Argentincům.

Jeden dílek skládačky tak van Gaalovi k dokonalosti jeho díla nakonec scházel. Teď povede tým do boje o bronz. Jeho celek je vyčerpaný dvěma prodlouženími v řadě a navíc mu herní program turnaje dává o den méně odpočinku než Brazilcům. Ti se zase vzpamatovávají z toho, že v duelu s Němci propadli peklu vskutku nevšedního debaklu.

A co bude pak? Louis van Gaal převezme Manchester United a týmu oranjes se chopí jeho neméně renomovaný kolega Guus Hiddink.

Devátého září ho, předpokládejme, že i se všemi hvězdami, jež pod nizozemskou vlajkou zářily na šampionátu, uvidíme v Praze na Letné. Při rozjezdu kvalifikace o Euro 2014.

Pavel Vrba si v průběhu turnaje o Nizozemcích určitě mnohé poznamenal.

Na rozdíl od Argentiny nebude mít výhodu v tom, že by se soupeř k utkání dostavil ve vysokém stadiu fyzické únavy.

Zato se určitě pokusí zablokovat oranžovým tryskáčům ty rozjezdové dráhy.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz