reklama

Proč se Ličkové stěhují na Slavii? Kvůli dluhům Baníku

Mario Lička (vpravo) ještě v dresu Stade Brest ve francouzské lize proti Paris Saint-Germain a slavnému Davidu Beckhamovi. Mario Lička (vpravo) ještě v dresu Stade Brest ve francouzské lize proti Paris Saint-Germain a slavnému Davidu Beckhamovi. autor: Reuters
Po Marcelu Ličkovi projde Slavií Praha také další z rodu Ličků, jeho mladší bratr Mario. Ve čtvrtek se na rok a půl upsal sešívaným, z rodiny pravověrných baníkovců chybí v Edenu už jen otec Verner.

Praha / Ostrava - Fotbalové příjmení Lička už téměř čtyřicet let patří k Baníku Ostrava, nyní se však pomalu přesouvá do Prahy, konkrétně do Slavie Praha. Před lety nastupoval v jejím dresu Marcel Lička, nyní se čerstvou posilou stal jeho mladší bratr Mario Lička. Už chybí jen jejich slavný otec Verner Lička.

Otec i jeho dva synové hráli v Baníku Ostrava, všichni na ofenzivních postech. Otec Verner Lička sázel góly jako útočník a prostřílel se do Klubu ligových kanonýrů. Vernerův starší syn Marcel Lička nastupoval jako ofenzivní záložník a stejný post zvolil i mladší syn Mario. Ten jde v Marcelových stopách i nadále, čerstvě se stal hráčem Slavie Praha, dal jí přednost před Baníkem Ostrava, především z rodinných důvodů.

Rodinné důvody? Vyhazov a dluhy

Co jsou rodinné důvody? Rozhodně fakt, že současné vedení ukončilo spolupráci s generálním manažerem klubu Vernerem Ličkou a ještě poukazovalo na to, že si nárokuje dlužné odměny. „To je pravda, ale také jde o to, že Baník stále Mariovi dluží nějaké peníze. Už se to táhne dlouho a Baník tenhle problém vůbec neřeší, staví se k tomu zády. Už proto tam Mario nemohl jít,“ tvrdí Marcel Lička, o pět let starší Mariův bratr. Není tajemstvím, že peníze dluží Baník i Verneru Ličkovi.

Otec obou fotbalových bratrů se nechce o důvodech proč dal Mario přednost Slavii příliš bavit. „Samozřejmě jsme to spolu probírali, jsem otec a partner, ale Mario je dospělý člověk a umí se rozhodovat sám. Vyjmenovali jsme si různá pro a proti, bylo to asi 15 nebo ještě více argumentů a Mario se rozhodl pro Slavii, když přišel k týmu Mirek Koubek, kterého zažil v Baníku a jeho skvělou práci si pamatoval, tak se rozhodl definitivně,“ uvedl Verner Lička k přestupu svého syna do Slavie.

Slavia i Baník tápou

Slavii po návratu z francouzského Brestu doporučovali Mariovi tedy bratr Marcel i otec Verner. „Ze sportovního hlediska to nyní je ve Slavii a v Baníku podobné. I co se týká práce klubu a koncepce. Ani v jednom klubu to není ideální. Ale co se týká sportovní kvality, tak ve Slavii je přece jen větší předpoklad, že se tým dá dohromady,“ myslí si Marcel Lička. „Zažil jsem fotbal jako hráč, trenér i manažer, takže vím, že pracovat v českých podmínkách je docela složité a ne vždy se jde po ideální cestě,“ přidává Verner Lička.

Mario Lička má ke Slavii stejně jako k mateřskému Baníku spoustu výhrad. „Podívejte se na Duklu, ta spolupracuje s naším klubem v Kunicích a její koncepční a dobrá práce je vidět. Hraje kvalitní a líbivý fotbal, a to s nízkým rozpočtem. Je vidět, jak vhodně umí vytipovat hráče a doplnit kádr,“ chválí Marcel Lička práci Dukly Praha. „To v Baníku a ve Slavii nefunguje. Přitom to jsou proti Dukle o dost větší kluby a značky. Ale z historie a za zásluhy se žít nedá, musí se pracovat, a tak je to správné.“

Bratři se sedm let míjeli, teď budou v Praze

Bratři Ličkové tak budou po letech bydlet ve stejném městě – v Praze. „No už to bude šest sedm let, co jsme se míjeli. Nejdřív jsem byl venku já a Mario doma, teď to bylo naopak. Bude to příjemné se s rodinami potkávat častěji,“ těší Marcela Ličku. „Ale že bych chodil nejvíc na Slavii, to nemůžu slíbit. Když mi to vyjde, podívám se rád. Ale o víkendech jsem hodně vytížený. Hraji ČFL za Kunice, mám na starosti obě přípravky a starám se taky o fotbal mého syna Sebastiana,“ vysvětluje Mario Lička.

Kunice skvěle spolupracují s Duklou, ale ani na Duklu Marcel příliš nechodí. „Abych se přiznal, nejčastěji mě to láká na Bohemku do Ďolíčku. Jsou mi sympatičtí a skvělí fanoušci mi připomínají ty baníkovské. Když hraje někde v okolí Baník, tak si nenechám ujít i Baník, ale navíc mám k fotbalu ještě spolukomentování pro Českou televizi, takže mám fakt frmol,“ směje se Marcel Lička.

Nezdravá rivalita je hloupost

Že oba jeho synové z Ostravy odešli do Prahy a do Slavie bere Verner Lička bezproblémově. „Mám rád klubismus, ale s mírou. Nic se nesmí přehánět,“ upozorňuje Verner Lička, který kromě Baníku jako hráč působil ve zralém věku jen v nižších soutěžích ve Francii a Belgii.

„Podívejte se, Sparta potřebuje Slavii a Baník a naopak, aby měla liga správný náboj. To je v pořádku, že se kluby hecují a chtějí být lepší. Ale nesmí to přerůst únosnou mez, kdy už to je nechutné, tohle neuznávám,“ doplňuje k problému nejstarší z rodu Ličků.

Verner Lička by rád zase trénoval

Také otec rodiny Verner je vytížen, přestože od konce v Baníku na postu generálního manažera nemá pravidelnou fotbalovou práci. „Věnuji se hodně Unii českých fotbalových trenérů, vzdělávání.

Poslední dobou jsem viděl hodně fotbalů nejen v Česku, ale také ve Francii, Španělsku a Polsku. Na druhou stranu si užiji i třetiligový fotbal v Kunicích, dám si párek a pivo a je to zábava,“ vysvětluje.

Pokud by však přišla zajímavá nabídka, rád by se zase věnoval každodenní trenéřině. „Když jsem viděl ve čtvrtek trénink Míry Koubka ve Slavii, tak jsem mu záviděl. I když jsem byl poslední dobou funkcionářem, tak pořád mě to nejvíc baví na hřišti. Kdyby přišla zajímavá výzva, vzal bych ji,“ přiznává Verner Lička.

Tedy jediný, který z fotbalové rodiny neprošel Slavií Praha. „To je pravda,“ směje se. „Slavia by potřebovala středního útočníka, ale to už taky dávno není pravda,“ dělá si ze sebe legraci muž, který před pár dny oslavil 59. narozeniny a je členem Klubu ligových kanonýrů se 103 góly v dresu Baníku.

VERNER LIČKA

Narozen: 15. září 1954

Post: útočník

Kariéra: Ostroj Opava, Dukla Tachov, Baník Ostrava, Grenoble (Fr.), Berchem Sport Antverpy (Bel.), Germinal Ekeren (Bel.), Calais (Fr.), Olympique Grande Synthe (Fr.)

Zápasy / góly v československé lize: 260 / 103

Zápasy / góly v reprezentaci: 9 / 1

MARCEL LIČKA

Narozen: 17. července 1977

Post: ofenzivní záložník

Kariéra: Baník Ostrava, Slavia Praha, FK Chmel Blšany, FK Viktoria Žižkov, FC Tescoma Zlín, Górnik Zabrze (Pol.), Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski (Pol.), UD Haradada (Šp.), SK Kladno, FK Kunice

Zápasy / góly v české lize: 126/ 14

Zápasy / góly v reprezentaci do 21 let: 12 / 0

MARIO LIČKA

Narozen: 30. dubna 1982

Post: ofenzivní záložník

Kariéra: FC Grenoble (Fr.), Berchem Sport Antverpy (Bel.), Calais (Fr.), Olympique Grande Synthe (Fr.), Baník Ostrava, Livorno (It.), 1. FC Slovácko, Southampton (Ang.), Baník Ostrava, Stade Brest (Fr.), Slavia Praha

Zápasy / góly v české lize: 151/ 26

Zápasy / góly v reprezentaci: 3 / 0

Zápasy / góly v reprezentaci do 21 let: 16 / 2

reklama