reklama

Ronaldo trnem v oku šéfům FIFA i UEFA? Zlatý míč ale získá

Cristiano Ronaldo je největším favoritem na zisk Zlatého míče FIFA Cristiano Ronaldo je největším favoritem na zisk Zlatého míče FIFA autor: Reuters
Portugalská fotbalová hvězda Cristiano Ronaldo je největším kandidátem na zisk Zlatého míče FIFA za uplynulý rok.

Curych - Rok co rok tato anketa rozděluje fotbalový svět. Není divu. Prestižnější individuální ocenění než Zlatý míč FIFA už hráč dostat nemůže. A tak i nominace na cenu pro nejlepšího fotbalistu světa pro rok 2014 přinesla spoustu kontroverze. Jisté je, že ji v pondělí večer ve švýcarském Curychu obdrží někdo z trojice Cristiano Ronaldo, Lionel Messi a Manuel Neuer.

Od oznámení říjnové nominace tak hoří v médiích přestřelka odborníků, co je víc, střelecké rekordy v Lize mistrů či španělské lize, nebo titul mistra světa? Největším favoritem na vítěze je i podle sázkových kanceláří Cristiano Ronaldo. Na jeho triumf je vypsán extra nízký kurz 1,2:1.

Proč by také ne. Portugalec s Realem kraloval v Lize mistrů, kde nastřílel rekordních 17 branek, získal Španělský pohár, evropský superpohár a vyhrál i klubové MS. Jedna kaňka tu ale je. Spolu s celou portugalskou reprezentací vyhořel už ve skupině mistrovství světa.

Ronaldo Platinimu ani nepodal ruku

A právě proto se do Ronaldova případného zisku Zlatého míče opřel například šéf UEFA Michel Platini. "Zlatý míč by měl vyhrát hráč vítěze mistrovství světa (Německo). Je to nejdůležitější turnaj v roce," uvedl prezident evropské fotbalové unie a naklonil se tak na stranu brankáře Neuera.

Real Madrid se k tomuto výroku okamžitě vyjádřil prostřednictvím oficiální zprávy na webových stránkách. "Jsme překvapení z opakujících se vyjádření prezidenta UEFA Michela Platiniho o svých osobních preferencích na vítěze Zlatého míče. A to zejména z jeho pozice šéfa evropského fotbalu, který by měl být maximálně nestranný," stojí v textu.

Zastali se ho i Ronaldovi fanoušci. A to hodně kuriózním způsobem. V Paříži naházeli na dům Platiniho 61 míčů, aby připomněli, kolik gólů jejich miláček v minulém roce nastřílel.

Nevraživost mezi Ronaldem a Platinim není žádným tajemstvím. Když Real v prosinci vyhrál mistrovství světa klubů, devětadvacetiletý Portugalec nepodal při slavnostním vyhlášení prezidentovi UEFA ani ruku.

Ancelotti se navezl do Blattera

Jenže napjaté vztahy má zřejmě i s největší hlavou světového fotbalu Seppem Blatterem. Prezident FIFA totiž v říjnu dostal otázku, zda souhlasí s tím, že na MS v Brazílii dostal Zlatou kopačku pro nejlepšího hráče turnaje Argentinec Lionel Messi. Blatter odpověděl, že komise rozhodla nesprávně a cenu měl získat spíše někdo z německých šampionů.

Toho se chytila španělská média a pojala podezření, že Blatter upřednostňuje Neuera i na Zlatý míč. Dokonce zareagoval i trenér Realu Carlo Ancelotti.

"Překvapilo mě, co prezident FIFA řekl. Zdá se, že neumí mlčet. V minulém roce Cristianovi konkurovali hráči jako Lionel Messi a Franck Ribéry, ale letos se všemi důležitými tituly a góly není pochyb o jeho vítězství. Proto Blatterova slova nedávají žádný smysl," prohlásil Ronaldův kouč, ale brzy se za své vyjádření omluvil, když se dozvěděl, že Blatter mluvil jen o světovém šampionátu.

V minulosti se ovšem šéf FIFA dopustil proti Ronaldovi jistých frapantností. Na přednášce v Oxfordu ho zesměšňoval tím, že prohlásil, že hlavní tvář Realu hraje jako generál, a dokonce předváděl vojenský pochod. Jindy zase narážel na to, kolik musí Ronaldo utratit za kadeřníka a podobně.

Messi loni jen paběrkoval

Od roku 2008 to bylo vždy jen o dvou jménech, buď Zlatý míč získal Messi, nebo Ronaldo. Mezitím se stihla anketa i přejmenovat a sloučit s vyhlášením Fotbalisty roku 2014, ale vždy se radovala některá z těchto superstar. Loni Portugalec přerušil šňůru čtyř triumfů kanonýra Barcelony a vyhrál anketu podruhé.

Druhý nejnižší kurz na vítězství má ovšem Neuer a to 4:1. Gólman mistrů světa zaujal nejen svými výkony na šampionátu, ale i v dresu Bayernu Mnichov. Stal se tam obranným liberem, které se nebojí opustit pokutové území, skočit pod nohy útočníkům a třeba i rozehrát útočnou akci.

Na Messiho zbyl vysoký kurz 20:1. Sice přepisoval historické tabulky v lize, na MS dostal Zlatou kopačku, ale jinak s Barcelonou jen paběrkoval za rozjetým Realem.

O tom, kdo z této trojice to nakonec bude, rozhodne pondělní galavečer v Curychu, kde se mimo jiné rozdají ceny pro nejlepší fotbalistku, trenéra, nejhezčí gól či ocenění Fair Play.

reklama