reklama

Rosického průjem dá ve Finsku šanci jiným. Kapitánem Kadlec?

Vladimír Darida by měl patřit mezi ty, co budou ve Finsku řídit hru českého týmu Vladimír Darida by měl patřit mezi ty, co budou ve Finsku řídit hru českého týmu autor: CPA Eduard Erben
V přípravě ve Finsku se trenér české fotbalové reprezentace Pavel Vrba musí obejít bez obou největších opor: Čecha i Rosického

Helsinky - Znáte to, člověk si něco hezky naplánuje a pak mu okolnosti sfouknou jeho vize jak domeček z karet.

Co se týče přípravného zápasu nově se rodící fotbalové reprezentace ve Finsku, zprvu se zdálo, že Pavlu Vrbovi hraje všechno do noty.

To když se ukázalo, že liga je rozhodnutá, takže si nemusel brát servítky a bez uzardění mohl do kádru povolat 9 hráčů z Plzně a Sparty. Ačkoli původně předpokládal, že ve Finsku zápas odehraje především s krajánky, jejichž soutěže v zemích, jež startují na MS v Brazílii, skončily dřív.

Z tohoto pohledu se nominace přiblížila optimu. Z druhé strany ovšem chybí dvě nejtradičnější opory. Po operaci ramene bude ještě nějakých pár týdnů mimo hru brankář Petr Čech (a nad jeho další budoucností v Chelsea se vzhledem k plánovanému příchodu Courtoise na Stamford Bridge navíc vznášejí velké otazníky).

Těsně před odletem do Helsinek pak ze soupisky vypadl Tomáš Rosický, který si z oslav pohárového vítězství Arsenalu přivezl virózu, jejímž průvodním znakem byl i silný průjem.

K pásce má asi nejblíž Michal Kadlec

Takže kapitán zůstal v Praze, a v Helsinkách se tudíž musí hledat nové varianty ve středu pole. A také volit náhradní kapitán. Aby totiž chyběli jak Rosický, tak Čech, to je relativně nezvyklá varianta.

Rosický nastoupil k zápasu jako kapitán národního týmu ve 33 zápasech, Čech ve 25 utkáních. Nejpravděpodobnější asi je, že si pásku navlékne Michal Kadlec, s 52 mezistátními starty nejzkušenější hráč aktuálního týmu.

O tom, že se rodí nový, velmi mladý celek mimochodem svědčí fakt, že nejstaršími hráči "helsinského" týmu jsou Limberský (ročník 1983), Michal Kadlec s Procházkou (oba 1984) a Pudil (1985), jinak všichni ostatní jsou zatím od svých třicátých narozenin vzdáleni naprosto bezpečně.

Trenér Pavel Vrba už avizoval, že z brankářské dvojice Tomáš Vaclík - Marek Štěch postaví dnes jednoho a příště, tedy 3. června v Olomouci proti Rakousku, toho druhého. Hráče v poli chce dnes protočit všechny.

Mimochodem, Vaclík už je jednou nohou v Basileji a začalo se nahlas spekulovat, že naopak do Sparty by se z anglického Yeovilu, který sestoupil do třetí anglické ligy, mohl po letech vrátit Štěch. A vytvořit tam dvojici se zkušenějším Davidem Bičíkem.

Premiéry pro Kadeřábka a Váchu

Z hlediska Vrbových plánů by se v Basileji mohla budovat herní vazba zajímavá pro reprezentaci Vaclík - Suchý. Stoper vicemistrů světa do 20 let z roku 2007 totiž na angažmá ve Švýcarsku konečně nalezl herní pohodu a dovedl tým Basileje jako stabilní člen základní sestavy k titulu. V první přípravě pod Vrbou v březnu proti Norsku mu to moc nešlo, bude tedy zajímavé sledovat, zda dojde k posunu.

"Ještě nás čeká spousta práce," citoval Pavel Vrba v Edenu po remíze 2:2 s Nory svého poradce Karla Brücknera. Češi tam měli při vysoko hraném presinku hostí obrovský problém s jednoduchou rozehrávkou od stoperů (Suchého s Mazuchem).

"Finové hrají trochu jinak, z hlubšího bloku," vypozoroval Vrba. Suchý se tentokrát vzadu na pozicích stoperů představí patrně s Kadlecem, na pravém kraji obrany si nejspíš premiéru v národním týmu odbude sparťan Kadeřábek, vlevo lze očekávat Limberského.

Otazník visí nad středem zálohy. Důležitou roli tu dozajista bude hrát Vladimír Darida. "Ve Freiburgu si vybudoval velmi silnou pozici," pochválil ho Vrba.

Na krajích nejspíš začnou Dočkal s Krejčím, pro zbývající dvě místa v záloze vedle Daridy jsou při Rosického absenci k dispozici Hořava, Hušbauer a Vaněk, defenzivního záložníka si poprvé v národním dresu, ať už v základní sestavě, nebo v dalším průběhu utkání, vyzkouší Lukáš Vácha.

Vpředu se patrně protočí Vydra s Václavem Kadlecem.

Za dva týdny by ve zmíněném duelu proti Rakousku měli nastoupit zejména hráči z české ligy, jednat se bude také o "náhradním" startu Rosického, když už přišel o test v Helsinkách.

Větší prostor pro nácviky herních součinností pak bude mít Vrba k dispozici v září, kdy jeho tým čeká poslední test proti USA (3. 9.) a vzápětí už přijde ostrý start kvalifikace Eura 2016, a to 9. září na Letné proti Nizozemsku.

Dnešní příprava v Helsinkách se hraje od 18 hodin, vysílá ji Sport1 a online reportáž z utkání můžete sledovat zde.

reklama