reklama

Rosický: Řečičky Černohorců jsou jen plácání do vody

autor: Jakub Šafránek
V baráži o Euro prý rozhodne disciplína a morálka

Praha - Při hrozící absenci Petra Čecha a Milana Baroše může být záložník Tomáš Rosický ve dvou klíčových zápasech proti Černé Hoře jediným pamětníkem obou předchozích baráží s Belgií a Norskem.

I na základě zkušeností z nich je přesvědčen, že v soubojích o všechno mnohdy více než herní schopnosti rozhodují morálka, taktika a disciplína.

Čeští fotbalisté se s týmy z bývalé Jugoslávie za posledních deset let střetli osmkrát, z toho v polovině případů šlo o přípravné zápasy. Pět z nich vyhráli, ve čtyřech kvalifikačních zápasech se radovali třikrát a pouze jednou remizovali. V řadě utkání se představil i Rosický, přesto je přesvědčen, že souboje z týmy z této části Evropy nelze řadit do jedné škatulky.

Čtěte více o baráži:

Česká televize bude vysílat odvetu baráže z Černé Hory
Šmicer: Cítím najednou velkou vůli a chuť postoupit
Jovetič: Česko je nejlehčí možný tým, ale i tak těžký
Bílek: Je zbytečné přemýšlet, že Čech nebude chytat

"Neplatí vždy automaticky, že ztrácejí nervy a disciplínu, jak se někdy zjednodušuje. Na druhou stranu bez disciplíny se takové zápasy vyhrávat nedají," připomněl reprezentační kapitán baráž o MS 2002 proti Belgii, kterou už zažil na vlastní kůži, podobně jako Baroš či tehdejší náhradník Čech.

FOTO Španělé rozzářili Letnou. Baroš skrýval hlavu v dlaních FOTO Španělé rozzářili Letnou. Baroš skrýval hlavu v dlaních Prohlédněte zde

Na deset let staré souboje už si ale skoro nepamatuje. "Vzpomenu si spíše na zápasy, které pro nás dopadly dobře. Třeba obě utkání proti Norsku v další baráži," zmínil se o dalším boji o světový šampionát, v němž soupeřovu snahu definitivně uťala jeho branka v pražské odvetě.

Rosický je přesvědčen, že v zápasech o všechno může často hrát větší roli taktika, morálka a právě disciplína nad herními možnostmi obou soupeřů. "Jsou to dvě naprosto specifické bitvy, to se nedá srovnávat se zápasy ve skupině, najednou nic neplatí. Tady může být všechno postaveno na hlavu," tvrdí český kapitán.

Válka slov jsou jen řečičky

Zápasu tradičně předchází válka slov. Černohorský kouč Branko Brnovič s ní začal hned po losu, kdy Čechy nazval ideálním soupeřem a tvrdil, že si nevybavuje jméno žádného českého fotbalisty.

"Přitom nás současně pasují do role favorita. Takové řeči k podobným zápasům patří, některé týmy si tak dělají alibi, kdyby jim to nevyšlo. Nám je v podstatě jedno, co si říkají, je to jen takové plácání do vody, jsou to takové řečičky a součást taktiky," řekl záložník Arsenalu a očekává, že pár takových prohlášení ještě přijde.

Český trénink (rosický) Foto: Jakub Šafránek

Za klíčovou nepovažuje ani skutečnost, že Češi hrají první zápas doma. "Každý by si samozřejmě přál končit doma, ale není to zásadní. Někdy se stane, že první výsledek může jednoho ze soupeřů postavit na nohy," přemítal Rosický před novináři.

Obavu nemá ani z toho, že reprezentace může být oslabena o řadu opor. "Samozřejmě, že ztráty zkušených kluků by nebyly příjemné, ale já věřím, že budou chybět jen potrestaní Hübschman s Hubníkem. Milan (Baroš) už vypadá mnohem lépe a snad to do pátku zvládne. Petr (Čech) chce chytat a snad mu nebude ta maska překážet. Dokonce možná bude působit k zastrašení soupeře," žertoval reprezentační špílmachr.

Nemá se prý cenu vracet k tomu, jak by týmu pomohli Jiří Jarošík s Tomášem Ujfalušim, kteří návrat do reprezentace odmítli. "Víte, jak to je s Jedlou (Jarošíkem). Telefony mi nebral už před kvalifikací.... Je logické, že je trenér v současné formě chtěl zpátky, ale je to věc jejich rozhodnutí, to nám nepřísluší hodnotit," uvedl Rosický, který ocenil, jak obohatili reprezentaci hráči Plzně. "Především v tom, že týmu dodali energii díky stylu své hry," komentoval přínos hráčů českého mistra.

Rosický bere ze svého pohledu nebližší baráž velmi vážně. "Pro mě to je asi poslední možnost, jak si zahrát Euro. Kdo ví, co bude za dalších pět let," konstatoval jednatřicetiletý fotbalista.

reklama