reklama

Rosický: S Özilem si vyhovím. S ním máme šanci na titul

Tomáš Rosický vůbec nechce myslet na to, že by česká reprezentace nepostoupila na MS do Brazílie. Tomáš Rosický vůbec nechce myslet na to, že by česká reprezentace nepostoupila na MS do Brazílie. autor: CPA Eduard Erben
Kapitán české reprezentace příchod Mesuta Özila do Arsenalu jako ohrožení své pozice nebere. Naopak si myslí, že si spolu na hřišti vyhoví, i kdyby jeden z nich měl hrát na kraji či před obránci.

Praha - Arséne Wenger se poprvé při svém sedmnáctiletém angažmá v pozici manažera Arsenalu opravdu pořádně plácl přes kapsu, když za Mesuta Özila zaplatil Realu Madrid 42,4 milionu liber (asi 1,3 miliardy korun).

Zdá se tak, že německý reprezentant nejspíš sebere Tomáši Rosickému pozici středního ofenzivního záložníka.

Kapitán české reprezentace však Özilův příchod do týmu jako ohrožení své pozice nebere, naopak si myslí, že si spolu na hřišti vyhoví, i kdyby jeden z nich měl hrát na kraji či před obránci.

"Mesutův příchod pro mě samozřejmě znamená konkurenci. Ale já se na to spíš dívám tak, že z takového přestupu může profitovat tým i celý klub," uvedl Rosický na úterním setkání s novináři před dvojzápasem kvalifikace o MS proti Arménii a Itálii.

Tomáši, jak se na souhru s Özilem těšíte?
Na takového hráče se těším moc, můžeme hrát výborný fotbal. Özil je prostě typický nákup Arséna (Wengera), on má tyto typy fotbalistů rád.

A vy se nebojíte, že by to mohlo ohrozit Vaši pozici v základní sestavě?
Tak já si vzpomínám hlavně na rok 2008, kdy Wenger na hřiště posílal mě, Fábregase a Hleba, tedy tři typické desítky. Teď je v týmu ještě Santi Cazorla a proč by to zase nemohlo fungovat? Dobří hráči si vždycky vyhoví.

A nestraší Vás ani to, že má Wenger v záložní řadě na výběr mezi osmi hráči?
To je docela velká síla. Dobré je i to, že trenér může hráče udržet svěží, tolik se nezahltíme.

Hodně se v tomto přestupovém období mluvilo o tom, že Arsenal potřebuje hlavně dobrého útočníka. A přišel 'jen' mladík Yaya Sanogo...
Útočníka bychom samozřejmě také potřebovali. Walcott a především Giroud, který se strašně zlepšil a dává pravidelně góly, se třeba mohou zranit a může nastat problém. Na druhou stranu Barcelona bez typického útočníka vyhrává spoustu trofejí, to samé španělská reprezentace. Wenger je chytrý člověk. Určitě dobře věděl, proč právě Özila dělá.

V posledních letech se v Anglii mluví o tom, kdy Arsenal získá nějakou trofej, na ktrou čeká už více než osm let. Pomůže tedy právě Özil tuto neradostnou bilanci změnit?
Strašně moc bychom nějakou trofej chtěli, jsme po ní hladoví, protože ta doba bez nějakého vítězství je dlouhá.

Pojďme k národnímu týmu. Jakou šanci podle Vás v současné chvíli má na účast na mistrovství světa v Brazílii?
Jdeme do finále kvalifikace, jsou před námi čtyři strašně důležité zápasy, ale pro nás to není nemožné. V našich silách je, abychom na mistrovství postoupili. Světový šampionát je nejvíc, co se týká reprezentace. A navíc, když to je v Brazílii. Motivace být tam je obrovská.

V reprezentaci hrajete už od roku 2000, nepřemýšlel jste o tom, že by tato kvalifikační dvouletka byla Vaše poslední?
Teď to vážně neřeším. Ani to, že bychom znovu na mistrovství světa nehráli. Na to přece myslet nemůžu. Pokud to někdo má tak, že myslí na to, co když to nevyjde, tak tady nemá co dělat.

Není podle Vás chyba, že poslední tři zápasy ve skupině hrajete na hřištích soupeřů?
Podle mě není jasné, co je a co není výhoda. Někdy vás naopak atmosféra na domácím stadionu může svázat a dolehnout na vás.

Jak moc těžké podle Vás bude v pátek uhrát 'povinnou' výhru proti Arménům, kteří v červnu vyhráli 4:0 v Dánsku?
Že jsou Arméni dobří, to víme. Přesvědčili jsme se o tom už při utkání u nich. Na druhou stranu dnes už není jednoduchý zápas proti žádnému soupeři. I v pátek to bude válka a boj. Kdo si myslí něco jiného, tak je na omylu. My však máme kvalitu na to, abychom to zvládli. Musíme třikrát vyhrát a věřím, že první krok uděláme v pátek.

Jak moc Vás mrzí, že kvůli zranění opět v týmu chybí Matěj Vydra, který na jaře v Arménii vstřelil dva góly?
Může to být do jisté míry komplikace. Matěj je zraněný, Libor (Kozák) toho zatím navíc moc nenahrál. Když někdo nehraje pravidelně, může se to projevit. Ale také je to hodně individuální, někomu to tolik vadit nemusí.

reklama